category-icon

Oszczadnica

49 km
460 m
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-06-14
category-icon
49 km
460 m
566 m
1.5/6
Oszczadnica.

W upalną, słoneczną niedzielę 14.06.2015 roku, miała miejsce spontaniczna wyprawa rowerowa!!!

Jak do tego doszło?

W ramach przygotowań do rajdu wokół trójstyku polsko - czesko - słowackiego planowanego na 20.06.2015, musieliśmy zadbać o to jak tam dotrzemy: wykluczyliśmy dotarcie tam na rowerach z domu i pociągiem, bowiem byśmy nie zdążyli...Pozostało dotarcie autem, ale jak tu wpakować 2 rowery do wnętrza samochodu Ford Fiesta z 1998 roku??? Pokombinowaliśmy trochę, zdjęliśmy przednie koła i siodełka i rowerki weszły do auta!!! A jak już weszły w Ligocie to wyszły dopiero w Zwardoniu... bo postanowiliśmy, że ich nie będziemy wyciągać i podjedziemy autem do Zwardonia na granicę ze Słowacją!!! No i się zaczęło...

Ze Zwardonia wyruszyliśmy w stronę słowackiej granicy, do miejscowości Skalite. Do samej granicy było pod górkę, ale potem zjazd do samego Skalitego. W tej miejscowości, skręciliśmy na wąską, asfaltową drogę w kierunku Oszczadnicy. Droga była po górach i dolinach przez co były ładne widoki, no i meczące podjazdy ( a było upalnie)!!! Jednak tam gdzie są podjazdy są też zjazdy!!! I zjechaliśmy do Oszczadnicy - Równe, gdzie chwilę zastanawialiśmy się jak dalej jechać by zobaczyć trasę narciarską Laliky, będącą jedną z tras ośrodka narciarskiego "Snow Paradise Velka Raca", gdzie zimą bywamy na nartach!!! W końcu wśród gór dotarliśmy na trasę narciarską Laliky. To tam zimą rozwinąć można na nartach spore prędkości, gdy jedzie się z góry (Wielka Racza - jedno ze zboczy) "na krechę" w dół!!! Polecam tą trasę narciarską!!! Tam był dłuższy postój, bo chciałem zobaczyć jak to wygląda już prawie latem!!! Patrząc na to, wróciły narciarskie wspomnienia z zimy!!! Chwilę potem powróciliśmy do centrum Oszczadnicy i skierowaliśmy się drogą i trasą rowerową do Czadcy. O tym jak przejechaliśmy przez ekspresówkę może nie będę wspominał, bo mogliśmy zarobić spory mandat...no ale wjechaliśmy do Czadcy, a potem szybko, przez górki i doliny, do Świerszczyńca. Tam jechaliśmy, nieco położoną na zboczu gór, drogą w kierunku Czernego, a potem Skalitego, gdzie na rynku podziwialiśmy radziecki pomnik wdzięczności!!! Od tego momentu, zaczynał się spory podjazd na granicę w Zwardoniu. Był na tyle wymagający, ze były chwile, kiedy chciało się prowadzić rower, bowiem upał dawał się we znaki!!! Ale prawdziwi rowerowi wojownicy, byli tak zawzięci, że się nie poddali!!! Padały słowa dopingujące samych siebie: "Nie poddam się! Jeszcze kawałek! Go, go Power Rangers!!!" No i się udało - Przełęcz Zwardońska wzięta!!! A po polskiej stronie tylko szybki zjazd do auta i wpakowanie rowerów do wnętrza i kierunek dom!!! Tak oto dwóch Rowerowych Rangersów, 95 % wyprawy odbyło po górkach Słowacji, w upale, w ramach spontanicznej wyprawy!!! Ale było wspaniale!!! 50 km zrobione + dojazd autem 70 km w jedną stronę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielka Racza
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielka Racza

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem wycieczki ze Zwardonia i Rycerki Dolnej a również ośrodek narciarski Veľká Rača po stronie słowackiej.

Rok wydania: 2018

Istebna, Milówka - Rajcza, Węgierska Górka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Istebna, Milówka - Rajcza, Węgierska Górka

Beskid Śląski, którego fragment obejmuje niniejsza mapa, jest najdalej, na terenie Polski, na zachód wysuniętą grupą górską Beskidów Zachodnich. Obszar to niezwykle atrakcyjny, bo znajdziemy tutaj zarówno ciekawe miejscowości pełne drewnianej architektury, jak również znane powszechnie szczyty górskie, przełęcze i rzeki czy różnorakie atrakcje turystyczne. Jednocześnie jest to obszar niezwykle barwny kulturowo. Pielęgnowane od pokoleń lokalne tradycje stały się same w sobie atrakcjami, przyciągającymi w Beskid Śląski rzesze turystów.

Trójstyk
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójstyk

Mapa obejmuje obszar Czech, Słowacji i Polski wokół Trójstyku granic o promieniu ok. 30 km. Jest na niej Jablunkov, Cadca, Istebna, Koniaków, Zwardoń oraz szczyt górski Wielka Racza. Mapa jest w skali 1: 25 000, więc pokazuje więcej treści i szczegółów niż inne mapy w dostępnych skalach. Wszystkie szlaki opisano długościami i czasami przejść. Mapa jest cieniowana, więc wizualizacja ukształtowania terenu jest bardziej przystępna.

Rok wydania: 2017

Beskid Śląski - dla wymagających
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski - dla wymagających

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę na wschodzie i Ustroń na zachodzie. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Zimą narciarze mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Bardzo popularna jest też turystyka piesza i rowerowa. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i zagospodarowane. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Mapa przedstawia m.in. rzeźbę terenu, sieć dróg (w tym nazw ulic), zabudowę, a także treści turystyczne – szlaki turystyczne, bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcje turystycznye i inne elementy. Rekomendujemy ją do uprawiania różnych form turystyki, także dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski

Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i gęsto zaludnione. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Na odwrocie znajduje się obszerny informator krajoznawczo-turystyczny, zawierający podstawowe informacje o regionie. Opis wzbogacony jest kolorowymi zdjęciami. Dodatkowo znajdują się tu plany centrów miast: Bielsko-Biała, Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła. Mapa polecana jest do uprawiania różnych form turystyki, jak również dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Beskid Śląsko-Morawski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląsko-Morawski

Mapa prezentuje pasmo górskie na pograniczu Czech i Słowacji, dawniej uznawane za część Beskidu Śląskiego. Najwyższym szczytem pasma jest Łysa Góra (1324 m n.p.m.).

Rok wydania: 2016/2017

Miejscowości na trasie