category-icon

Pagórkami i wąwozami Lasów Tynieckich

6 km
117 m
Tyniec

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-07-01
Tyniec
category-icon
6 km
117 m
126 m
4.6/6
OPIS TRASY:
Wyruszamy z parkingu przy stadionie Klubu Sportowego Tyniec. Ponad stadionem widać wzgórze Bogucianka (na skałę można się wdrapać ścieżką na lewo od piłkarskiej murawy). Za budynkiem stadionu wyruszamy w trasę. Po kilku metrach skręcamy w prawo na pierwszy punkt widokowy. Przy dobrej widoczności można zobaczyć stąd opisane na tablicy informacyjnej pasma Beskidów. U podnóża znajdują się pozostałości po kamieniołomach tynieckich. Wracamy na główną trasę wyprawy i ok. 700 metrów wędrujemy polną ścieżką, by później wejść do Tynieckich Lasów. Cała proponowana przez nas trasa wiedzie zielonym szlakiem. To bardzo ważne, gdyż nawigacja w lasach może płatać figle. Trzymajmy się oznaczeń zielonego szlaku – szczególnie bądźcie uważni przy licznych w Lasach Tynieckich rozwidleniach. W lesie już po kilku pierwszych metrach dojdziemy do wąwozu Guminek. Następnie szerokimi, leśnymi ścieżkami będziemy wędrować na wschód w stronę wzgórza Kozobica (282 m n.p.m.), by później odbić w stronę wzgórza Bukówka (267 m n.p.m). Kiedy miniemy pojedynczy dom, zwróćcie uwagę, że trasa gwałtownie skręci w prawo (w niezbyt szeroką ścieżkę). Tą trasą dotrzemy do podnóża Ostrej Góry (284 m n.p.m.). Po pokonaniu wzniesienia schodzimy w dół w stronę ulicy Obrońców Tyńca. Po przekroczeniu drogi znajdziemy się w Rezerwacje Przyrody ,,Skołczanka’’. Przejdziemy obok Maryjnej Kapliczki oraz zbiorowej mogiły Żydów. Następnie leśnymi drogami dotrzemy do niewielkiej polany ,,Strzelnica’’. Jest to świetne miejsce na piknik. Ścieżką docieramy do ul. Nad Czerną. Przed nami najbardziej wymagający odcinek trasy. Wąską dróżką będziemy wspinać się na Uroczysko Kowadza. Wszelkie niedogodności wynagrodzi nam przepiękny widok na Tyniec oraz urokliwa polana z wieloma fantastycznymi motylami. Zejście z Uroczyska odbywa się po skalnych półkach (jest stromo!). Przed nami jeszcze ostatnia atrakcja – aby do niej dotrzeć trzeba przejść do końca ulicy Toporczyków. Z Uroczyska Wielkanoc rozpościera się ostatnia już panorama tynieckich zabudowań.
Do parkingu wracamy ul. Obrońców Tyńca oraz ul. Danusi Jurandówny. Do najbliższego przystanku autobusowego idziemy z Uroczyska Wielkanoc ul. Obrońców Tyńca w kierunku ul. Bolesława Śmiałego.

Warto wiedzieć!

Z Lasami Tynieckimi wiąże się najstarsza skawińska legenda. Jej akcja toczy się aż 285 lat przed powstaniem miasta. Wówczas podobno przez tereny dzisiejszej @Gmina Skawina do Krakowa wracał znienawidzony przez Bolesława Śmiałego biskup krakowski Stanisław. Król nie chcąc dopuścić, aby dostojnik wjechał do stolicy, wypuścił naprzeciw niemu odział wojów. Kiedy jedna z przydrożnych handlarek chciała wskazać rycerzowi, którędy pojechał biskup, jej palce skrzywiły się tak, że wskazała drogę w kierunku Lasów Tynieckich zamiast do Tyńca. W gęstym lesie wojowie zgubili trop biskupa, który bez przeszkód dotarł do Krakowa. Do dziś podobno rodowici Skawiniacy mają lekko zakrzywione palce. Jak skończyła się ta opowieść wiemy doskonale z lekcji historii. Biskup Stanisław został zamordowany podczas odprawiania nabożeństwa w Kościele na Skałce. Lata później został ogłoszony świętym i głównym patronem Polski.

Dojazd ze Skawiny:
- samochodem ok. 10 min. (5,7 km) – polecamy ogólnodostępny parking przy stadionie Klubu Sportowego Tyniec – jest tu więcej miejsca niż na parkingu na ul. Obrońców Tyńca, gdzie w weekendy może być ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe.
- autobusem linii 203 z centrum Skawiny ok. 17 min. – polecamy wysiąść na przystanku ,,Bogucianka’’. Stamtąd ulicą Juranda ze Spychowa należy przejść ok. 220 metrów, by dojść pod stadion Klubu Sportowego Tyniec.

Powrót do Skawiny:
- samochodem – z Uroczyska Wielkanoc wracamy do ul. Toporczyków. Stamtąd ul. Obrońców Tyńca oraz ul. Danusi Jurandówny idziemy około 1,5 km do parkingu.
- autobusem linii 203 z przystanku Tyniec do centrum Skawiny ok. 19 min. Z punktu widokowego na Uroczysku Wielkanoc należy wrócić do ul. Toporczyków. Wówczas skręcamy w prawo w ul. Obrońców Tyńca. Idziemy ok. 450 metrów do ul. Bolesława Śmiałego, gdzie znajduję się przystanek.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie