category-icon

Pałac Sławików

34 km
95 m
Kuźnia Raciborska

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-08-30
Kuźnia Raciborska
category-icon
34 km
95 m
104 m
Łatwy
4.1/6
Sławików już dawno był na liście miejsc do odwiedzenia. Ale aby tam się wybrać trzeba mieć szczęście w postaci dobrego poziomu wody w Odrze. ???? Brzmi dziwnie ale najkrótsza droga z Kuźni do Sławikowa prowadzi promem rzecznym, którego godziny „pracy” można sprawdzić na stronie. W podróż wyruszamy z parkingu koło szkoły. Ruszamy drogą wzdłuż działek. Na końcu skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przez drogę prosto. Na skrzyżowaniu przed kąpieliskiem Wodnik skręca w prawo. Kolejna krzyżówka w lewo. Teraz cały czas prosto, pokonujemy przejazd kolejowy. Następnie mijamy miejscowość Siedliska. Wjeżdżamy do Turza. Główna droga wije się jak wąż przez miejscowość. Jedziemy czasem w lewo czasem w prawo. (Przed mostem można skręcić jeszcze w prawo aby odwiedzić ujście rzeki Rudy do Odry). Wyjeżdżamy z miejscowości. Jadąc wzdłuż pól patrząc w prawo widać cel Naszej wycieczki – Pałac Sławików. Docieramy do skrzyżowania za mostkiem, gdzie skręcamy w prawo. Przemieszczamy się teraz ulicą Kuźnicką w Ciechowicach. Na rozwidleniu z kapliczką skręcamy w prawo. Kawałek jedziemy asfaltem i docieramy do pierwszej atrakcji podczas wycieczki – rejs promem. Po prawej stronie są ruiny mostu wysadzonego podczas wojny. Pod drugiej strony Odry jedziemy asfaltem (numer drogi 421) przed siebie. Wjeżdżamy pod górę na skrzyżowanie gdzie skręcamy w prawo. Kawałek, pośród domów jedziemy prosto. Na skrzyżowaniu, kawałek przed boiskiem skręcamy w lewo. Droga polna gdzie towarzyszą Nam m.in. krowy czy bociany. ???? Wyjeżdżamy na asfalt w Sławikowie, gdzie skręcamy w lewo. Teraz najtrudniejszy etap wycieczki. Cały czas pod górę ulicą Parkową docieramy do kościoła, z którego widać już pałac – cel wycieczki. Kawałek prosto i skręcamy w prawo. Po lewej stronie mijamy ruiny, (o których więcej dowiedzieliśmy się podczas oprowadzania) skręcamy w lewo i jesteśmy na dziedzińcu pałacu w Sławikowie. Warto wybrać się na małe oprowadzanie po udostępnionych częściach pałacu. Oprócz tego można zobaczyć mauzoleum. Wracając udajemy się na cmentarz, który jest bardzo dobrym punktem widokowym na okolice. Wyjeżdżamy z terenu kościoła i skręcamy w lewo. Przedtem była wspinaczka a teraz przyjemny zjazd. Decydujemy się jechać do końca asfaltem (nie skręciliśmy w drogę, którą przyjechaliśmy). Na końcu skręcamy w prawo. Przejeżdżamy obok boiska i jesteśmy na skrzyżowaniu gdzie skręcaliśmy w drogę polną. Wracamy do skrzyżowania w okolicach mostku w Ciechowicach tą samą trasą co przyjechaliśmy. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, kolejne w lewo. Wjeżdżamy do miejscowości Nędza. Pokonujemy wiadukt nad torami. Główną drogą docieramy do centrum. Na krzyżówce koło kościoła skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez tory kolejowe i na drugim skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Ulicą Myśliwską pedałujemy przed siebie. Docieramy do leśnej krzyżówki z ulicą Szymocką, gdzie skręcamy w lewo. Teraz lasem cały czas przed siebie. Wyjeżdżamy koło działek. Skręcamy w prawo i jesteśmy w miejscu startu wycieczki.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.