Drogi utwardzone ( asfalt ) .Teren pagórkowaty ( niewielkie wzniesienia). Ciekawe miejsca: Arciszewo - zespół dworsko-parkowy. Dworek stanowiący wierną kopią pochodzącego z XVII wieku dworu należącego do rodu rodziny Arciszewskich ( niedostępny do bezpośredniego zwiedzania. Własność prywatna ). Obelisk upamiętniający admirała Krzysztofa Arciszewskiego . Będzieszyn – przed wejściem do parku znajduje się kamień nagrobny ostatniego właściciela majątku Ericha Goertza. Wojanowo – zespól parkowy. Na terenie parku znajduje się pomnik przyrody, dąb szypułkowy o obwodzie 730 cm (!).
Ciekawostka: pałac został wysadzony przez ostatniego właściciela Hugo Siewerta , który chciał zapobiec pałac w Wojanowie jak podają źródła został zniszczony w 1945 przez Armię Czerwoną. Jest też legenda, która głosi że przejęciu siedziby rodowej przez Armią Czerwoną. Obecnie po pałacu pozostał jedynie zarys schodów.
Ciekawa postać: Admirał Krzysztof Arciszewski - podróżnik, generał artylerii i holenderski wicegubernator Brazylii.
Trasa rozpoczyna się w Arciszewie. Ta niewielka wieś związana z postacią admirała Krzysztofa Arciszewskiego kryje w sobie mały lecz bardzo urokliwy park podworski. Warto po nim pospacerować. Położony na lekkim wzniesieniu , przyległy do kopii historycznego dworku szlacheckiego należącego do rodu Arciszewskich z zachowanym drzewostanem pamiętającym czasy dawnych właścicieli majątku i ze ścieżkami edukacyjnymi stanowi idealne miejsce na odpoczynek.
Na końcu wsi Rekcin znajduje się kolejny park. Na jego przestrzeni można odkryć wiele ciekawych zakątków. Tutaj znajdziemy paśniki do dokarmiania zwierzyny, tablice z ciekawostkami jak i wzbudzającą największy zachwyt u najmłodszych uczestników naszej wycieczki atrakcję w postaci zawieszonej na drzewie huśtawki. Odpocząć można pod wiatą.
Perełka wśród parków – zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Wojanowie. Park założono w XVIII wieku w nowym jak na tamte czasy stylu, stylu romantycznym. Istotą takich założeń była bliskość i zwrot ku naturze. Alejki, kaskady wód czy też architektura często nawiązująca do starożytności miały wzbudzać określone uczucia – zachwytu, spokoju, strachu lub zaciekawienia.
I tak jest po dziś dzień. Park, który w ciągu dwóch lat przeszedł kompleksową rewitalizację może wzbudzić zachwyt. Zbudowany drewniany pomost wraz z tarasem widokowym pozwolił podejrzeć naturę, zjazd z kilkunastometrowej, wkomponowanej w zbocze skarpy zjeżdżalni znacznie podwyższy poziom endorfin. Na terenie parku znajdują się pozostałości po dawnym pałacu. Ciekawostka: pałac został wysadzony przez ostatniego właściciela Hugo Siewerta , który chciał zapobiec przejęciu siedziby rodowej przez Armią Czerwoną. Obecnie po pałacu pozostał jedynie zarys schodów.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace
Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie
Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.