category-icon

Głuchołazy – od pruskiego sanatorium przez zabytki miasta

3.7 km
41 min
302 m
Polska, opolskie, Głuchołazy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-08-14
Polska, opolskie, Głuchołazy
category-icon
3.7 km
302 m
292 m
41 min
4.1/6
Głuchołazy od wieków słyną jako uzdrowisko dla chorych na gruźlicę i inne schorzenia płuc. Stąd zabudowania sanatoryjne i infrastruktura wokół głuchołaskich wód powstała w dawnych czasach pruskich (cały okoliczny obszar był zaborem pruskim i pod niemiecką administracją aż do końca II wojny światowej). Stąd też nasza trasa wycieczkowa rozpoczyna się w dzielnicy starych zabudowań sanatoryjnych (Głuchołazy Zdrój), dokładnie – od mostu na rzece Biała. Przechodząc pod torami kolejowymi wchodzimy na trasę spacerową i po chwili wzdłuż rzeki docieramy do pozostałości po niegdysiejszym kopalnictwie złota (z czasów XIII-XVI w.) - do Groty Góralskiej, kilkunastometrowej sztolni ze specyficznym mikroklimatem, który pozwala przezimować w niej kilku chronionym gatunkom nietoperzy.
Skręcamy teraz w lewo do miasta, przechodząc kolejnym mostem (tylko dla rowerzystów i pieszych) przez rzekę i wijącą się ulicą wzdłuż przypominających dawne pałace pruskich rezydencji sanatoryjnych dochodzimy do starej papierni. Dalej podążamy wzdłuż rzeki, docierając do centrum i kierujemy się ku widocznym z daleka wieżom dwóch kościołów i strzelistej widokowej Wieży Bramy Górnej z 1418 r. Obierając ją za pierwszy cel docieramy do części staromiejskiej Głuchołaz.
Od wieży kierujemy się do Rynku, który obchodzimy wokół z przyległościami (do zachowanych tu murów obronnych i budynku starej poczty przy ul. Kościuszki – za Rynkiem) od strony lewej ku prawej, by dotrzeć nań ponownie. Wychodzimy pod dawnym magistratem miejskim (z wieżą zegarową i tablicą informacyjną), a po minięciu kilku renesansowych i barokowych kamieniczek skręcamy w lewo do zabudowanego domami mieszkalnymi imponującego kościoła o dwóch wieżach – św. Wawrzyńca z 1250 r., z bardzo ciekawym wczesnogotyckim portalem nad drzwiami głównymi, z wykutymi głowami i kolumnadą.
Sprzed kościoła udajemy się z powrotem w kierunku wieży, przechodzimy przez miejski deptak, by za wieżą dotrzeć naprzeciwko kolejnego kościoła – św. Franciszka i wzdłuż ulicy Bohaterów W-wy i kolorowych kamieniczek dojść do budynku starego liceum i na skwerze po przeciwnej stronie - pomnika Weteranów Walk o Niepodległość RP, gdzie kończymy naszą trasę (teren Głuchołazów Zdrój).

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

{Galileos} Biskupia Kopa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
{Galileos} Biskupia Kopa

Mapa Biskupiej Kopy i obszaru całych Gór Opawskich, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie jest Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra Poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Mapa posiada aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść. Naniesiono tu również ścieżki rowerowe i ścieżki przyrodnicze.

Góry Opawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie

Mapa obejmuje obszar Gór Opawskich zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie zaznaczono takie szczyty jak: Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Zawiera aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść oraz tras rowerowych i ścieżki przyrodnicze. Zaznaczono powstałe w ostatnich latach wiatrołomy. Miejsca atrakcyjne oznaczono kolorem żółtym. Rok wydania: 2022

Prudnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Prudnik i okolice

Mapa Prudnika i okolic obejmuje obszar od Nysy i Krapkowic do Głuchołaz i Města Albrechtickiego. Naniesiono wszystkie trasy rowerowe, szlaki piesze i konne. Podano ich długość a przy szlakach pieszych również czasy przejść. We wszystkich miejscowościach podano nazwy ulic. Na mapie użyta jest siatka geograficzna, opisana co 1 minutę (szerokość geograficzna) i 2 minuty (długość geograficzna). W formie drukowanej mapa wydana została w nakładzie 1000 egzemplarzy jako limitowana seria.

Góry Opawskie. Okolice miasta Bruntál
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie. Okolice miasta Bruntál
Ziemia Nyska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Nyska

Mapa Ziemi Nyskiej obejmuje miasto Nysa wraz z sąsiednimi gminami. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, łącznie z kilometrażem, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. Na mapie zaznaczono przebieg Szlaku Czarownic oraz Szlaku św. Jakuba.

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Miejscowości na trasie