category-icon

Kamień Śląski - perełka śląskich wsi na Opolszczyźnie

4 km
43 min
236 m
Polska, opolskie, Kamień Śląski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-10-16
Polska, opolskie, Kamień Śląski
category-icon
4 km
236 m
221 m
Łatwy
43 min
5.2/6
Rzadko która wieś w Polsce może się poszczycić tyloma atrakcjami i taką renomą co niewielki Kamień Śląski, miejscowość ukryta między Gogolinem a Tarnowem Opolskim, w ostatnich latach znana przede wszystkim z lotniska, głównie dla szybowców i awionetek, jedynego w okolicach Opola, które od lat walczy o zorganizowanie tu regularnego ruchu pasażerskiego.
Naszą trasę rozpoczyna na początku szlaków rowerowych i biegowych, prowadzących przez żwirowe i polne drogi wokół lotniska i przecinających pobliskie łąki. Trasy te są dobrze opisane, a o ich długości i układzie przestrzennym dowiemy się z tablic informacyjnych, rozmieszczonych w różnych miejscach wsi, np. przed wejściem do sanatorium i zarazem centrum rehabilitacyjno-rekreacyjnego przy zakonie, do którego zjeżdżają przez cały rok nie tylko Ślązacy.
Od parkingu tego centrum kierujemy się ku widocznej z daleka wieży kościelnej – do centralnego punktu w mieście i przy kamieniu, na którym widnieje tablica upamiętniająca 900-lecie miejscowości skręcamy w stronę restauracji. Dalej docieramy do zbiornika strażackiego z rzędem fontann, na którym stworzono w centralnym punkcie wysepkę, a wzdłuż ulicy – promenadę drewnianą, miejsce odpoczynku nad wodą. Za zbiornikiem widać wejście do kompleksu parkowo-pałacowego. To siedziba wielkich rodów szlacheckich, a sławny jest dzięki przyjściu tu na świat św. Jacka.
Po przekroczeniu bramy po lewej stronie znajduje się staw z mini wieżą kamienną, po prawej – droga do pałacu i kaplicy pałacowej. Obchodząc pięknie odrestaurowany zabytek, obrośnięty wokół dziesiątkami gatunków kwiatów i klombów, warto przyjrzeć się herbowi i płaskorzeźbom na elewacji. Docierając frontalnie przed pałac dochodzimy do krętych schodów, prowadzących do wnętrza małej kaplicy pałacowej i kunsztownego balkonu przed nią. Z przeciwległej strony pałacu znajdujemy się naprzeciwko oranżerii (która kryje grotę solną i jest przeznaczona jedynie dla zażywających inhalacji) oraz zakonu i dawnych stajni i powozowni. Dopiero kilkanaście lat temu, w 1994 r., z całkowitej ruiny i pożaru (zniszczenia wojenne i lat późniejszych) odbudowano kompleks pałacowy z przyległościami i zrekonstruowano park. Dziś jest jednym z najbardziej znanych centrów konferencyjno-szkoleniowym w całym woj. opolskim, a także wciąż miejscem pielgrzymkowym i atrakcją turystyczną w skali międzynarodowej.
Wracając w kierunku kościoła warto rozejrzeć się po zabudowach i gospodarstwach w jego pobliżu, mają oryginalną zabudowę a niektóre z nich mają ponad 200 lat.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kraina Dinozaurów
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraina Dinozaurów

Kraina Dinozaurów to obszar ograniczony miejscowościami: Krupski Młyn, Dobrodzień, Zagwiździe, Opole. W centrum mapy znajduje się Jezioro Turawskie z zaznaczonymi wieloma ośrodkami. Obok Jeziora jest miejscowość Krasiejów, gdzie odkryto skamienieliny dinozaurów, na bazie tych wykopalisk utworzono „Park Krasiejów” z wieloma atrakcjami. Przez środek tego terenu przepływa rzeka Mała Panew – świetna do uprawiania kajakarstwa. Obszar ten jest bogaty w ciekawe zakątki, obiekty przyrodnicze i turystyczne. Zaznaczono wszystkie szlaki : piesze, rowerowe , konne i kajakowe.
Mapa została przygotowana tylko dla urządzeń cyfrowych, nie ma odpowiednika w wersji papierowej.

Góra Świętej Anny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góra Świętej Anny

Obszar naniesiony na mapę Góry Świętej Anny przedstawia dużo większy obszar niż jej tytuł, ograniczona jest miejscowościami: Strzeleczki, Walce, Kędzierzyn-Koźle, Toszek i Opole. Na mapie zaznaczono: szlaki piesze oraz rowerowe (mają podane długości). Są tu również szlaki konne i kajakowe. Dzięki informacjom zawartym na mapie planowanie wycieczki z jakiejkolwiek formy turystyki staje się proste.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020