category-icon

Niekoniecznie pielgrzymowa przeprawa przez stromizny Masywu Chełmskiego - Góry św. Anny

3.7 km
1 h 5 min
286 m
Polska, opolskie, Góra Świętej Anny, Zdzieszowice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-12-24
Polska, opolskie, Góra Świętej Anny, Zdzieszowice
category-icon
3.7 km
286 m
254 m
Średni
1 h 5 min
3.9/6
Trasa wymagająca zdecydowanie wygodnego obuwia, ale i niemałej kondycji - ilość przewyższeń terenu i kamiennych schodów do pokonania jest tu niebywała. Jeśli mamy dość kondycji i spore zacięcie np. do odszukania wśród gęsto rosnących na zboczach góry drzew kolejnych 37 kaplic i 3 kościółków (gdzie często odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci czy z historii sztuki – dla studentów) to taki spacer może nam zajęć ponad 1,5 godz. Teren jest także nie lada wyzwaniem dla rowerzystów, szczególnie gdy rozpocznie się wjazd na górę, pod same schody sanktuarium już przy ruinach pałacu w Rozwadzy (przybywając od strony Zdzieszowic - osiedla).
Naszą trasę rozpoczynamy od terenu parkingu dla pielgrzymów (przybywa tu rokrocznie ponad 300 tys. pielgrzymów), gdzie w czasie weekendów nie sposób znaleźć miejsce do parkowania, nawet dla motorów. Stąd najlepiej udać się w lewo ku pomnikowi Jana Pawła II i pod nim rozpocząć objazd lub obejście wokół samego sanktuarium, wzdłuż kamiennych grot drogi krzyżowej, począwszy od niemal 100-letniej Groty Lourdzkiej (w miejscu starego kamieniołomu). Kamiennymi schodami w dół dochodzimy do cmentarza na tyłach klasztoru, kierujemy się dalej w prawo ku Domowi Pielgrzyma i docieramy do kościółka i trzech kapliczek oraz Golgoty. Tu zaczyna sie najciekawsza rekreacyjnie część trasy, prowadząca szerokim łukiem przez zalesioną okolicę, nad rezerwatem geologicznym (są tu głazy narzutowe, 3 pagórki i jaskinia), od architektonicznej perełki Pustelni, ukrytej w zieleni, wzdłuż alei kaplic, Muzeum Powstańczego Czynu (po prawej stronie, z mozaiką orłów – upamiętniającego powstańców śląskich z 1921 r.) , do Potoku Cedron i Bramy Wschodniej, by powrócić na wzgórze klasztorne do bazyliki św. Anny (na wys. 404 m n.p.m.) i do pomnika św. Franciszka z psem (naprzeciwko małego rynku w miejscowości Góra św. Anny i drogi na Strzelce Opolskie). Od 2004 r. obszar ten jest pomnikiem historii jako komponowany krajobraz kulturowo-przyrodniczy, jeden z 37 najcenniejszych obiektów zabytkowych w Polsce. Jest tu 14 oznakowanych ścieżek dydaktycznych w parku krajobrazowym, skamieniałości i jaskinie na zboczach góry – Masywu Chełmskiego. Co ciekawe wszystkie muzea przy bazylice (misyjne, historii franciszkanów na ziemiach śląskich) są udostępnione do zwiedzania bezpłatnie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góra Świętej Anny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góra Świętej Anny

Obszar naniesiony na mapę Góry Świętej Anny przedstawia dużo większy obszar niż jej tytuł, ograniczona jest miejscowościami: Strzeleczki, Walce, Kędzierzyn-Koźle, Toszek i Opole. Na mapie zaznaczono: szlaki piesze oraz rowerowe (mają podane długości). Są tu również szlaki konne i kajakowe. Dzięki informacjom zawartym na mapie planowanie wycieczki z jakiejkolwiek formy turystyki staje się proste.

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020