category-icon

PAWEŁ Szlakiem poety J. von Eichendorffa - do Skorochowa i na Riwierę nad Jez. Nyskim

9.5 km
1 h 42 min
771 m
Polska, opolskie, Skorochów, Jędrzychów, Nysa

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-12-07
Polska, opolskie, Skorochów, Jędrzychów, Nysa
category-icon
9.5 km
771 m
762 m
Średni
1 h 42 min
4.3/6
Ciekawa trasa jest godna polecenia szczególnie w okresie jesieni, gdy okoliczne rozłożyste drzewa mienią się wszelkimi odcieniami żółci i czerwieni. Trasę zaczynamy na obrzeżach Nysy, nieopodal pomnika i cmentarza, gdzie leży pochowany Joseph von Eichendorff. Stamtąd, po przeciwnej stronie cmentarza, mijając Collegium Medicum, wchodzimy na ul. Saperską, gdzie na jej samym początku jest tablica informująca o wszystkich miejscach związanych w okolicy z tym lokalnym poetą - oraz strzałki prowadzące do altany, gdzie często przesiadywał na okolicznym wzgórzu. Idziemy ok. 1,2 km tą trasą podchodząc po piaszczystej ścieżce do samej altany, niedawno na nowo zbudowanej, skąd rozciąga się wspaniały widok na Jez. Nyskie z plażą, jachtami i łodziami rybackimi oraz na Góry Opawskie w tle, wał nad jeziorem i w dali po lewej stronie - rozległe pola z żółto kwitnącym rzepakiem. Schodzimy z altany do drogi u podnóża wzgórza, lecz kierujemy się w przeciwną stronę do tej, z której przybyliśmy i dochodzimy do końca - do Jędrzychowa, willowych obrzeży Nysy. Stamtąd wspinamy się do góry do ul. Otmuchowskiej, skąd widok na jezioro i zaporę - sztuczny zbiornik, mający uchronić Nysę przed powodzią - jest równie imponujący. Otmuchowską docieramy do Skorochowa, miejscowości na trasie do Otmuchowa (6 km przed nim) do skrętu w lewo w stronę wału i Nyskiej Riwiery, jak nazywana jest tu plaża z ośrodkiem wodnym i wypoczynkowym i portem jachtowym. Kąpielisko oferuje szereg atrakcji i wiele miejsc noclegowych wokół, a samo jezioro, stworzone sztucznie na Nysie Kłodzkiej, jest ostoją wielu gatunków ptaków wędrownych i łowiskiem m.in. sandaczy. Powstało w 1971 r. i ma 22 km kw. powierzchni. Od strony lodziarni i zejścia na plażę przy NOR (Nyskim Ośrodku Rekreacji) wchodzimy na wał wokół jeziora i udajemy się w lewo ku ogródkom działkowym. Dochodzimy wałem aż do zapory na Nysie i przekraczając ją schodzimy schodkami do rzeki, by wejść na wał nadrzeczny i dotrzeć nim do ścieżki ornitologicznej nad rzeką i mostku przy kolejnym progu wodnym. Tu warto wypatrywać nawet zimorodków. Za mostem zaczyna się ul. Saperska (po skręceniu za zejściem w prawo), skąd rozpoczęliśmy wycieczkę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Prudnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Prudnik i okolice

Mapa Prudnika i okolic obejmuje obszar od Nysy i Krapkowic do Głuchołaz i Města Albrechtickiego. Naniesiono wszystkie trasy rowerowe, szlaki piesze i konne. Podano ich długość a przy szlakach pieszych również czasy przejść. We wszystkich miejscowościach podano nazwy ulic. Na mapie użyta jest siatka geograficzna, opisana co 1 minutę (szerokość geograficzna) i 2 minuty (długość geograficzna). W formie drukowanej mapa wydana została w nakładzie 1000 egzemplarzy jako limitowana seria.

Ziemia Ząbkowicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Ząbkowicka

Mapa jest w zasięgu: od Kłodzka do Nysy, na północ do Strzelina i Dzierżoniowa. Opracowanie zawiera informacje niezbędne każdemu turyście m.in. położenie zabytków, bazę noclegową oraz przebieg wszystkich szlaków pieszych, ścieżek dydaktycznych, tras rowerowych oraz modnych ostatnio Singletraków. Dla łatwego czytania podano ich długości. Mapa opisana na siatce WGS 84, zgodna z polskimi systemami nawigacyjnymi.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.

Przedgórze Sudeckie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Przedgórze Sudeckie

Na mapie Przedgórza Sudeckiego zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia. Zaznaczono wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Ziemia Nyska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Nyska

Mapa Ziemi Nyskiej obejmuje miasto Nysa wraz z sąsiednimi gminami. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, łącznie z kilometrażem, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. Na mapie zaznaczono przebieg Szlaku Czarownic oraz Szlaku św. Jakuba.

Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze, stacje ładowania e-bików, wiaty wypoczynkowe,serwisy rowerowe, punkty dostępowe).