category-icon

Turystycznym szlakiem przez Krapkowice - od Rynku po Otmęt

6.2 km
28 min
332 m
Polska, opolskie, Krapkowice - Otmęt

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-08-17
Polska, opolskie, Krapkowice - Otmęt
category-icon
6.2 km
332 m
360 m
28 min
4.9/6

Choć większość turystów mija Krapkowice, jadąc trasą 45 przez Opole na Racibórz, niewielu z nich zakręca do miasta (w ul. Prudnicką i dalej ul. 1 Maja), które na małym obszarze mieści kilka ciekawych zabytków i urokliwych zakątków, przenoszących nas wiele wieków wstecz.
Spacer, wycieczkę rowerową bądź trening biegowy warto rozpocząć od części staromiejskiej przy ul. Sądowej, w okolicach szpitala. Kierujemy się ku z dala widocznej strzelistej białej wieży kościoła Bożego Miłosierdzia, obok którego jest ciekawa zabytkowa drewniana zabudowa. Sądową dochodzimy do niezwykłej brukowanej, a wręcz kamiennej ul. Basztowej (w stronę Rynku), wąskiego przesmyka z XIV-wiecznym murem. Choć z jego czterech bram zachowała sie do dziś zaledwie jedna sam mur obronny z kamienia łamanego jest nie lada atrakcją i najlepiej zachowanym elementem tej obronnej zabudowy z okresu średniowiecza.
Kierujemy się w prawo do Rynku o zabudowie średniowiecznej, z fontanną w jego centralnym miejscu i kamieniczkami z XVIII w. Na jednej z nich znajduje się herb miasta (tam właśnie mieścił się kiedyś magistrat). Stąd udajemy się w prawo do kościoła św. Mikołaja (z zachowanymi na elewacji średniowiecznymi rzeźbionymi głowami kobiet, mającymi ponad 700 lat oraz nagrobkami rodziny rycerskiej Redenów – właścicieli miasta) – warto go obejść także za kościelnymi murami wzdłuż nurtu rzeki Osobłogi po kamiennym dukcie miejskim. Tuż obok znajduje się renesansowy zamek krapkowicki – rodów Redernów i Haugwitzów, ponoć pierwotnie zbudowany przez Templariuszy. Warto wejść na dziedziniec, gdzie znajdują się ładnie odrestaurowane arkady oraz średniowieczna kamienna studnia. Legenda głosi, że w zamku pokazuje się biała dama.
Ulicą Zamkową docieramy do Rybackiej, gdzie warto rozejrzeć się po ciekawych elewacjach kamieniczek i przecinając Rynek kierujemy się prosto do przejścia dla pieszych w murze. Po jego drugiej stronie mijamy armatę i wzdłuż muru kierujemy się w lewo do samej XIV-wiecznej gotyckiej wieży Bramy Górnej zwanej Krapkowicką Basztą, która jest symbolem miasta. Mieści się tu galeria, wytwórnia papieru czerpanego oraz punkt widokowy z tarasu, z którego widać z jednej strony Górę św. Anny, z drugiej zaś – Góry Opawskie.
Spod wieży kierujemy się do mostu na Odrze (ulicami 1 Maja i dalej – Głowackiego) i za kanałkiem docieramy do Otmętu - kierujemy się w lewo na wspinającą się pod górę ul. Piastowską, aż do jej samego końca. To właśnie w najwyższym punkcie okolicy, przy kościele Wniebowzięcia, znajdują się schowane za kościelnymi murami ruiny zamku rycerskiego Templariuszy, niezamieszkałego od ponad 160 lat, a zbudowanego juz w XII w. Ponoć tunel spod zamku prowadził aż do kolejnego zamku – w Rogowie Opolskim. Ruiny szczególnie ciekawe wyglądają zimą, odcinając się wyraźnie od śniegu. Z Otmętu zawracając wzdłuż ul. Piastowskiej warto udać się trasą wzdłuż drogi na Kędzierzyn Koźle, łąk i pastwisk oraz stadniny koni i stawów hodowlanych, gdzie kończymy trasę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Prudnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Prudnik i okolice

Mapa Prudnika i okolic obejmuje obszar od Nysy i Krapkowic do Głuchołaz i Města Albrechtickiego. Naniesiono wszystkie trasy rowerowe, szlaki piesze i konne. Podano ich długość a przy szlakach pieszych również czasy przejść. We wszystkich miejscowościach podano nazwy ulic. Na mapie użyta jest siatka geograficzna, opisana co 1 minutę (szerokość geograficzna) i 2 minuty (długość geograficzna). W formie drukowanej mapa wydana została w nakładzie 1000 egzemplarzy jako limitowana seria.

Góra Świętej Anny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góra Świętej Anny

Obszar naniesiony na mapę Góry Świętej Anny przedstawia dużo większy obszar niż jej tytuł, ograniczona jest miejscowościami: Strzeleczki, Walce, Kędzierzyn-Koźle, Toszek i Opole. Na mapie zaznaczono: szlaki piesze oraz rowerowe (mają podane długości). Są tu również szlaki konne i kajakowe. Dzięki informacjom zawartym na mapie planowanie wycieczki z jakiejkolwiek formy turystyki staje się proste.

Bory Niemodlińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Niemodlińskie
Mapa "Bory Niemodlińskie" obejmuje obszar: Opole, Krapkowice, Głogówek, Korfantów, Lewin Brzeski, Popielów. Treść kartograficzna zawiera cenne informacje dla rowerzystów i piechurów, zabytki, kościoły, kapliczki oraz wszystkie informacje przyrodnicze: numery oddziałów leśnych, pomniki przyrody, użytki ekologiczne, obszary natura 2000.
Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Miejscowości na trasie