category-icon

PAWEŁ Wzdłuż doliny Małej Panwi - z Kępy do Czarnowąsów

12 km
40 min
11 m
Polska, opolskie, Czarnowąsy, Biadacz, Krzanowice, Luboszyce, Kępa

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-10-10
Polska, opolskie, Czarnowąsy, Biadacz, Krzanowice, Luboszyce, Kępa
category-icon
12 km
11 m
20 m
Łatwy
40 min
3.8/6
Trasę określić można mianem drogi kapliczek. Między Kępą, leżąca przy obwodnicy Opola, a Biadaczem i jazem Kolanowice jest ich kilkanaście. Mijając przejazd kolejowy w Krzanowicach zjeżdżamy z obwodnicy do Kępy, by pedałując ul. Opolską przejechać nad nurtem Swornicy i skręcić w lewo - do pomnika 750-lecia Kępy. Stąd kierujemy sie prosto na Luboszyce, przekraczamy kolejną rzeczkę - Imielnicę i po prawej mijamy kościół w Luboszycach z 1920 r., a dalej - pomnik 700-lecia miejscowości. Tu docieramy do Małej Panwi, mknącej dalej ku przepompowni wody za wsią Krzyże i dalej ku Odrze za śluzą Wróblin.
My zaś docieramy do miejscowości Biadacz, z blisko 300-letnim dębem, rosnącym przed ścieżką prowadzącą w głąb Borów Stobrawsko-Turawskich i Świerkli.
W Biadaczu skręcamy w lewo przed stojącą na rozdrożu kapliczką i równolegle do krętego nurtu Małej Panwi docieramy do miejscowości Czarnowąsy od stronę drogi do elektrowni Opole, widocznej tu z daleka, z kolorowo-pomalowanymi w tym roku kominami.
Skręcamy na most na rzece i docieramy na rozległy parking przed pomnikiem poległych i barokowym kościołem św. Norberta i Bożego Ciała z XV w. oraz zabytkowym klasztorem norbertanek. To najbardziej charakterystyczna część miasteczka. W podziemiach kościoła leży jego fundator - opolski książę Kazimierz z córką. Zaś wokół klasztoru, zbudowanego w 1690 r., znajdują się częściowo zachowane mury obronne z XVII w. Do tego miejsca można także dotrzeć kajakiem z Jez. Turawskiego w ok. 2,5 godz.
Przecinamy ruchliwą trasę 454 i wjeżdżamy między zacisze willi i zieleńca szuwarowego, na drogę do Krzanowic (wzdłuż ul. Kani i Długiej). Mijamy staw po prawej, a niedaleko za nim - pomnik 550-lecia po lewej stronie. Stamtąd ul. Armii Ludowej docieramy do obwodnicy w tym samym miejscu, skąd zaczęliśmy naszą trasę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Opole
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Opole

Plan miasta Opola w nowych granicach administracyjnych. Na planie umieszczono całą infrastrukturę miejską (urzędy, szkoły, teatry, kina) i turystyczną (szlaki, zabytki). Rok wydania: 2020

Stobrawski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Stobrawski Park Krajobrazowy

Mapa turystyczna Stobrawskiego Parku Krajobrazowego aktualizowana w terenie z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje swym zasięgiem obszar ograniczony od południowego-wschodu Jeziorem Turawskim, od północy sięga po Wołczyn, natomiast od wschodu po Brzeg.

Kraina Dinozaurów
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraina Dinozaurów

Kraina Dinozaurów to obszar ograniczony miejscowościami: Krupski Młyn, Dobrodzień, Zagwiździe, Opole. W centrum mapy znajduje się Jezioro Turawskie z zaznaczonymi wieloma ośrodkami. Obok Jeziora jest miejscowość Krasiejów, gdzie odkryto skamienieliny dinozaurów, na bazie tych wykopalisk utworzono „Park Krasiejów” z wieloma atrakcjami. Przez środek tego terenu przepływa rzeka Mała Panew – świetna do uprawiania kajakarstwa. Obszar ten jest bogaty w ciekawe zakątki, obiekty przyrodnicze i turystyczne. Zaznaczono wszystkie szlaki : piesze, rowerowe , konne i kajakowe.
Mapa została przygotowana tylko dla urządzeń cyfrowych, nie ma odpowiednika w wersji papierowej.

Bory Niemodlińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Niemodlińskie
Mapa "Bory Niemodlińskie" obejmuje obszar: Opole, Krapkowice, Głogówek, Korfantów, Lewin Brzeski, Popielów. Treść kartograficzna zawiera cenne informacje dla rowerzystów i piechurów, zabytki, kościoły, kapliczki oraz wszystkie informacje przyrodnicze: numery oddziałów leśnych, pomniki przyrody, użytki ekologiczne, obszary natura 2000.
Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".