category-icon

Pawłowice - jarmark wielkanocny.

52 km
53 m
Ligota
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-04-09
Ligota
category-icon
52 km
53 m
53 m
1.8/6
W słoneczną niedzielę palmową 9 kwietnia 2017 roku samotnie pojechałem na wyprawę rowerową. Tym razem wyruszyłem z Ligoty w stronę Landeka, a potem lasem do Chybia i dalej Strumienia, gdzie na rynku widziałem elementy związane z inscenizacją Niedzieli Palmowej - gałązki palmowe i pałac Piłata. Tam też spotkałem cyklistów z Republiki Czeskiej. Następnie skierowałem się do centrum Zbytkowa, w okolice kościoła, by przez polne miedze dojechać do słupa granicznego dawnej prusko-austriackiej granicy państwowej. O samych słupach granicznych w tej okolicy wspominałem wiele razy. Pojawił się nawet film mojego autorstwa, który niespodziewanie zdobył uznanie społeczności Zbytkowa. Dawną granicą kierowałem się w stronę Pawłowic Śląskich, a potem lokalnymi trasami rowerowymi. W Pawłowicach widziałem odbywający się tuż przy Urzędzie Gminy Jarmark Wielkanocny. Sprzedawano tam różne ozdoby wielkanocne, które wykonały ręcznie tamtejsze gospodynie. Wszystkie ozdoby był starannie wykonane. W pobliskim parku widziałem słup graniczny ze wspomnianej wcześniej starej granicy, który tam przeniesiono "dla pamięci potomnych". Jadąc trasą z Pawłowic do Strumienia, jedzie się leśnymi duktami, wytyczonymi po owej granicy, na groblach. Prowadzi tam trasa rowerowa, z której zboczyłem za stawem i skierowałem się w lewo, wjeżdżając na granicę, którą jechałem aż do momentu wyjazdu z lasu, tuż obok dużego słupa granicznego. Na tym odcinku zaliczyłem upadek, bo trasa to istne wertepy. Ale to wszystko rekompensowały mi różne słupki graniczne z oznaczeniami P i O. Kontynuowałem jazdę wzdłuż starej granicy aż do drogi Strumień - Pszczyna i znalazłem tylko jeden słupek... Następnie ze Strumienia aż do domu jechałem identyczną trasą jak na początku wyprawy.

To, co dawało mi się we znaki to zmęczenie nóg po maratonie rowerowym z 8.04.2017, a poza tym pogoda dopisywała a licznik pokazał 55 km.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie