Pękalówka - Widokowe Zacisze: Brzeziny - Murowaniec/Betlejemka - Hala Gąsienicowa* - Brzeziny

Dodano 22 stycznia 2021 przez rysowanie
Pękalówka - Widokowe Zacisze: Brzeziny - Murowaniec/Betlejemka - Hala Gąsienicowa* - Brzeziny
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

199512
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.1
  • Dystans: 15,4 km
  • Przewyższenie: 590,17 m
  • Suma podejść: 594,3 m
  • Suma zejść: 593,78 m
  • Data: 4 marca 2020
  • Lokalizacja: Zakopane
1128949
Parking Brzeziny
Tutaj zostawiacie samochów (uwaga - mało miejsc, więc bądźcie rano).
1128950
Kasa TPN
Tutaj kupujecie bilety wstępu do TPN lub jeśli macie kupione online, przechodzicie swobodnie.
1128951
droga leśna wzdłuż strumienia
Szlak do Murowańca wiedzie w lesie, zatem droga odpowiednia jest na dzień pochmurny lub z opadami śniegu/deszczu. Jeśli jest piękny dzień, idźcie ponad Murowaniec, na Halę Gąsienicową, by podziwiać widok na Tatry.
1128952
Schronisko PTTK Murowaniec
Murowaniec ma swój niepowtarzalny klimat. Koniecznie trzeba zjeść tu szarlotkę lub naleśniki i wypić herbatkę. Zwłaszcza jeśli jest srogi mróz.

Jeśli jest słońce i dobra widoczność, idźcie wyżej w stronę Hali Gąsienicowej, by podziwiać widok na Tatry (nie musicie dojść na samą Halę, byle ponad linię lasu).
Jeśli pochmurno lub pada śnieg, lub droga do góry nie jest udeptana - zawróćcie stąd z powrotem do parkingu.
1128953
Betlejemka
Celem podziwiania widoków i wypicia herbatki z własnego termosu, możecie podejść z Murowańca do Betlejemki. Zimą nie ma problemu by tu podejść, to popularne miejsce więc droga jest najczęściej udeptana.
1128954
Dolna stacja krzesła na Hali Gąsienicowej
Jeśli zimowe warunki oraz Wasz sprzęt i ubiór na to pozwalają, możecie dojść aż tutaj. Widok wspaniały, choć zaczyna się już sporo wcześniej, więc celem oszczędzania sił na powrót, nie trzeba dojść aż tutaj.

PS: Jeśli Kasprowy działa dla narciarzy i krzesło jest uruchomione, możecie wjechać sobie na górę Kasprowego a potem zjechać również krzesłem (nie schodźcie pieszo stokiem!).
Z Pękalówki podjedźcie samochodem do parkingu w Brzezinach. Najlepiej rano, by móc znaleźć miejsce i mieć cały dzień na (dość długą!) wędrówkę. Spakujcie dużo jedzenia i picia, mimo zaplanowanego postoju w Murowańcu (zwłaszcza ZIMĄ - termosy z ciepłym piciem i czekolada to must have).

Tę trasę polecamy Gościom Pękalówki w 2 wariantach:

1) dzień pochmurny (bez widoków) lub gdy pada śnieg/deszcz - koniec trasy w Murowańcu, czyli bez wyjścia ponad las.

2) dzień słoneczny z widokami - koniec trasy w Betlejemce (tuż obok Murowańca, + 10 min) lub na Hali Gąsienicowej (lub w drodze do niej - widok na Tatry zaczyna się ponad linią lasu, wiec sporo wcześniej niż Hala, nie trzeba dojść aż tam).

ZIMĄ wybór wariantu powinien zależeć w równej mierze od Waszego sprzętu: nie pakujcie się wyżej niż Murowaniec bez raków, stuptutów i kijów, bo śnieg może być bardziej kopny niż na szlaku w lesie i możecie narobić sobie kłopotów.

DLA KOGO:
Proponowana trasa jest łatwa, nie wymaga specjalistycznego sprzętu (choć buty do chodzenia po górach są wskazane), ani bardzo dobrej kondycji. To co trudne, to dystans - ale tym możecie manipulować wedle swoich możliwości.

NA LATO: tak

NA ZIMĘ: tak, szczególnie do Murowańca. W wariancie 2 kłopot może sprawić odcinek od Murowańca do Hali Gąsienicowej, ponieważ znajduje się ponad lasem i leży tam wiele więcej śniegu, który nawet na szlaku może być nie ubity. Innym zagrożeniem jest lód - wczesną wiosną szlak może być oblodzony, bo świeci na niego słońce, rozpuszczając pokrywę, a nocą woda z roztopów zamarza. Na ten fragment konieczny jest sprzęt jak kije, stuptuty, raki itd.

Z DZIEĆMI: latem oba warianty tak, w nosidle/plecaku. Zimą do Murowańca jak najbardziej, w nosidle/plecaku, ale wyżej lepiej nie (chyba że dziecko już samodzielnie chodzące, ostrożne i to nie pierwszy tak długi spacer).

Z PSEM: nie, na teren TPN nie można wejść z psem.

UWAGA: zimą, jeśli Kasprowy jest otwarty dla narciarzy i wyciąg kanapowy na Gąsienicowej działa, możecie kupić bilet w obie strony, by wciągnąć się na Kasprowy podziwiać widoki.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Mapa Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta