Geonatura Kielce (dawniej Geopark Kielce) – park edukacyjny położony na terenie Kielc. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną. Obiekt znajduje się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym.
Placówka została powołana na mocy uchwały Rady Miejskiej w Kielcach nr XV/268/2003 z dnia 18 września 2003 roku w sprawie utworzenia jednostki budżetowej pod nazwą „Centrum Geoedukacji Kielce”. Zgodnie z treścią uchwały, zadaniem jednostki „jest tworzenie warunków dla rozwoju Miasta Kielce jako ośrodka turystycznego przez propagowanie jego walorów geologicznych w szczególności rezerwatów Wietrzni, Kadzielni i Ślichowic”. Następnie jego nazwa została zmieniona na „Geopark Kielce”. Zmiana ta została podyktowana rozszerzeniem zakresem dotychczasowej działalności: oprócz edukacyjnej również o sportową, turystyczną i promocyjną.
18 marca 2021 r. podczas sesji Rady Miasta Kielce została przyjęta uchwała o zmianie nazwy Geoparku Kielce na Geonatura Kielce[2]. Było to związane z wytycznymi Światowa Sieć Geoparków dla Geopark Świętokrzyski i dwóch kolidujących, ze sobą nazw geopark na jednym obszarze.
Aktualnie w ramach Geonatury Kielce działają następujące obiekty:
Centrum Geoedukacji (ul. Daleszycka 21),
Amfiteatr Kadzielnia (Al. Legionów)
Ogród Botaniczny (rejon ulic: Karczówkowskiej i Jagiellońskiej),
Ośrodek Pracy Twórczej Wietrznia (ul. Wojska Polskiego 105),
Rezerwaty przyrody:
Park Kadzielnia z Rezerwat przyrody Kadzielnia,
rezerwat przyrody Ślichowice,
Rezerwat przyrody Wietrznia,
Podziemna Trasa Turystyczna (ul. Krakowska).
Geonatura uzyskała następujące nagrody i wyróżnienia: certyfikat "Najwyższa Jakość Quality International" (2004), nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego "Wędrowiec" (2012) oraz Nagrodę "Idol - Firma Przyjazna Niewidomym"
Muzeum Narodowe w Kielcach (MNKi) – placówka muzealna z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii i przyrody.
Główną siedzibą muzeum jest pałac z XVII w., należący niegdyś do biskupów krakowskich.
Na ekspozycji stałej można zobaczyć:
Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII wieku,
Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego,
Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej,
Gabinet Numizmatyczny.
Muzeum organizuje również liczne wystawy czasowe. W pałacu odbywają się koncerty, wykłady, warsztaty dla dzieci i młodzieży a także imprezy adresowane do rodzin.
We wrześniu 2009 Muzeum otrzymało Certyfikat ISO 9001:2008, a w 2010 pałac został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Muzeum posiada również salę wystawową przy ul. Orlej oraz cztery oddziały: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur i Muzeum Archeologiczne w Wiślicy.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Świętokrzyskie
Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie zamyka się w granicach: Końskie na północy, Raków na południu, Ostrowiec Świętokrzyski na wschodzie, Dobrzeszów na zachodzie. Rok wydania 2023