category-icon

Pętla Dunajcowo-Popradowa

100 km
1.5 km
Polska, małopolskie, Nowy Sącz, Nowy Sącz

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-03-25
Polska, małopolskie, Nowy Sącz, Nowy Sącz
category-icon
100 km
1514 m
1529 m
3.1/6
Aktualizacja śladu: styczeń 2024
102 km / stopień trudności: średnia / czas trwania: 7 godzin / typ roweru: turystyczny, gravel (90% asfalt, 10% ulepszona, gruntowa)

To propozycja na pomieszanie odcinków nowych tras rowerowych jakie powstały na Sądecczyźnie wzdłuż Dunajca (VeloDunajec) i Popradu (EuroVelo11) oraz szlaku AquaVelo. Te dwa pierwsze zagwarantują nam względną płaskość przez większość wycieczki, a ten ostatni doda trochę pikanterii, wyciskając z nas solidne poty na podjeździe pod Obidzę (wg. altimetr.pl piastuje on 10. miejsce na liście najtrudniejszy podjazdów rowerowych w Polsce). Aczkolwiek warto się z nim zmierzyć, bo gwarantuje niesamowite widoki po obu stronach przełęczy i jest tak naprawdę jedynym możliwym łącznikiem między Piwniczną a Szczawnicą żeby zamknąć też wycieczkę w pętlę. Ostrzegam uczciwie, że minimum bieżnika na kołach przyda się zwłaszcza na zjeździe do Doliny Białej Wody, ale na całej reszcie wycieczki będzie już twardo asfaltowo, wygodnie i znacznym stopniu również poza ruchem samochodowym.
Start ze stacji kolejowej w Nowy Sączu, gdzie po krótkim rekonesansie miasta wjeżdżamy na wały rzeczne, które wyasfaltowano w ostatnich latach pod wspólny przebieg tras VeloDunajec i EuroVelo11. Trasy rozjeżdżają się w Starym Sączu za kładką na Popradzie, ale zanim skręcicie tu kierownicę w górę rzeki i pojedziecie po EV11 do Piwnicznej, to sugerujemy odwiedzić tutejsze stawy i architektoniczna perełkę, czyli tzw. Bobrowiska.
Dzięki dość ścisłego trzymania się doliny rzecznej, wjazd w Beskid Sądecki będzie dość prosty i przyjemny, ale sugerujemy odpoczynek gdzieś w Piwnicznej przed zmierzeniem się z podjazdem pod Obidzę. Może być to np. gdzieś w nowym centrum rekreacji jakie powstało na tzw. piwniczańskich błoniach na Nakle. Po skonsumowaniu słynnego podjazdu można się zatrzymać i posilić w tutejszym schronisku zanim ruszycie dalej w stronę Przełęczy Gromadzkiej i mocno gruntowego zjazdu w stronę Jaworek. W ramach pracy nad szlakiem AquaVelo załatano to co prawda największe dziury, ale nadal pozostaje to mocno terenową jazdą aż do rezerwatu Białej Wody, gdzie czeka nas już gravelowy raj i zjazd białymi szuterkami, przeplatany licznymi przejazdami przez brody. Z mostków też można skorzystać w razie czego, ale po co psuć sobie najlepszą zabawę. Po wpadnięciu na asfalt już w normalnym ruchu dotrzecie do Szczawnicy, gdzie celowo proponujemy jeszcze odbicie do Parku Zdrojowego i dopiero potem powrót nad Grajcarek, wzdłuż którego lekko dotyczymy się aż do przystani flisackiej spływu Dunajcem. Jak łatwo można łatwo domyślić, wjedziemy tu też na trasę VeloDunajec. Tu krótkie, aż ważne informacje “budowlane”. Fragmenty tej trasy na odcinku Krościenko nad Dunajcem - Zabrzeż mogą być jeszcze w trakcie budowy. Do czasu aż nie zostanie tu oddana do użytkowania część rowerowa wzdłuż DW969, to czekać nas będzie jazda w dość intensywnym ruchu ogólnym na odcinku ok. 6 km po drodze wojewódzkiej. Ślad wycieczki będzie też na bieżąco aktualizowany na stronie www razem z postępem prac. Gotowy odcinek tej trasy zaczyna się teraz w okolicach Łącka i dotrzemy nim aż do Starego Sącza przerzucając się za pomocą kładek i mostów z jednego brzegu rzeki na drugi. Zanim się jednak rozpędzicie, to polecamy odbicie do centrum Łącka po bardzo przyjemnym łączniku jaki powstał w ramach tzw. centrum aktywnego wypoczynku. Wycieczkę kończymy na klimatycznych uliczkach i rynku w Starym Sączu, skąd już tylko parę machnięć korbami do stacji kolejowej.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gmina Krościenko nad Dunajcem
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Krościenko nad Dunajcem

Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. Mapa zawiera ścieżki historyczne po Krościenku nad Dunajcem, jak również trasy do 11 grzybków, które są usytuowane w charakterystycznych punktach krajobrazowych gminy.

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023



Pieniny i Magura Spiska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny i Magura Spiska

Mapa przedstawia słowacką część Pienin i Spiską Magurę. Sięga na południe do miejscowości Biała Spiska, na zachodzie obejmuje Zdziar, na wschodzie sięga okolic Ruskiej Woli nad Popradem, od północy obszar mapy ogranicza granica słowacko-polska.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Beskid Sądecki - Turbobikes
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes

Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl

Zapraszamy na:

wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu

Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.

Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.

Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu.
18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl

 

Miejscowości na trasie