category-icon

Pętla Śniardwy

80 km
143 m
Polska, warmińsko-mazurskie, Mikołajki, Wierzba, Onufryjewo, Wejsuny, Końcewo, Niedźwiedzi Róg, Karw
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-06-07
Polska, warmińsko-mazurskie, Mikołajki, Wierzba, Onufryjewo, Wejsuny, Końcewo, Niedźwiedzi Róg, Karw
category-icon
80 km
143 m
138 m
5.7/6
Malownicza trasa rowerowa pozwalająca okrążyć rowerem największy polski akwen - Jezioro Śniardwy. Trasa licząca 80 kilometrów możliwa jest do wykonania jedynie w majówkę oraz w okresie od 1 czerwca do 29 września, kiedy to uruchamiany jest prom łączący dwa brzegi jeziora Bełdany. W pozostałym okresie, aby objechać Śniardwy należy skorzystać z dłuższej trasy okrążającej również jezioro Bełdany. Fragment z Mikołajek do okolic promu oraz część od Kanału Jeglińskiego do Wężewa przebiega po Mazurskiej Pętli Rowerowej.

Trasa rozpoczyna się pod Informacją Turystyczną w Mikołajkach, skąd skierujesz się w stronę kładki pieszej, a następnie ulicą Okrężną i aleją Spacerową dotrzesz do lasu. Szutrową drogą kieruj się pomarańczowymi tabliczkami Mazurskiej Pętli Rowerowej. Uważaj także na stromy podjazd w lesie. Trasa poprowadzi cię dalej do promu linowego na jeziorze Bełdany, łączącego okolice Mikołajek z Wierzbą na Półwyspie Popielniańskim. W tym miejscu zaczyna się droga asfaltowa, którą dotrzesz do Wejsun, a następnie przez Końcewo do Niedźwiedziego Rogu. Wieś ta położona jest nad samym jeziorem Śniardwy, co na pewno zachęci cię do zrobienia przystanku i podziwiania ogromu jeziora oraz widocznych niedaleko wysp w trakcie odpoczynku. Dalsza część trasy prowadzi drogą szutrową do Karwiku, a stamtąd już asfaltem na Kanał Jegliński. Pora ponownie wjechać na Mazurską Pętlę Rowerową. W Szczechach Wielkich możesz zrobić sobie przerwę, by zjeść smaczny obiad w Zajeździe Wiejskim. Trasa poprowadzi cię dalej drogą asfaltową do miejscowości Zdory, w której warto odbić nieco z trasy, by dotrzeć na klif na wyspie Szeroki Ostrów. Roztacza się stamtąd wspaniały widok na jezioro Śniardwy. Wracając na trasę, kieruj się dalej na północ, do Kwiku, a następnie do Nowych Gut. Tutaj koniecznie poświęć chwilę, na wejście na wieżę widokową wybudowaną nad samym jeziorem. Następnie trasa poprowadzi cię do Okartowa i do Wężewa, gdzie pora opuścić Mazurską Pętlę Rowerową, by przez Suchy Róg dostać się do lasów w pobliżu Rezerwatu przyrody Jezioro Łuknajno. W Łuknajnie warto zatrzymać się na chwilę, by skosztować lokalnego jedzenia w gospodzie w Folwarku Łuknajno, ale także wejść na wieżę widokową na jezioro Śniardwy (płatna w Folwarku) oraz wieżę na jezioro Łuknajno. Jeśli masz przy sobie lornetkę, przyglądając się białym punkcikom na tym jeziorze dostrzeżesz kolonię łabędzia niemego, z której słynie rezerwat. Trasa następnie wraca szutrówką do Mikołajek, by zakończyć się na Placu Wolności przy fontannie z Królem Sielaw.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje przydatne dla żeglarzy, zawiera szczegółowe informacje dotyczące przystani wraz z ich infrastrukturą, miejsca czarterów, oraz specjalne oznakowania na jeziorach a także ich batymetrię. Na mapie naniesiono również szlaki piesze, rowerowe, konne, kajakowe i ścieżki dydaktyczne, formy ochrony przyrody, bazę noclegową i gastronomiczną, najważniejsze atrakcje turystyczne.

Mazury - Szlak Krutyni
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury - Szlak Krutyni

Mapa "Mazury Szlak Krutyni" obejmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego, w tym część Pojezierza Mrągowskiego, Jezioro Śniardwy, rzekę Krutynię. Jej granicami na wschodzie jest miasto Orzysz, na zachodzie Sorkwity, na południu Świętajno, zaś od północy Mrągowo. 

Olbrzymia różnorodność mazurskich krajobrazów, dzika przyroda i uważany za najpiękniejszy w Polsce szlak kajakowy sprawiają, że jest to wyjątkowo atrakcyjny turystycznie region. 

Publikacja zawiera bogaty informator turystyczny, a w nim opisany szlak kajakowy Krutyni, najciekawsze atrakcje regionu, ciekawostki przyrodnicze oraz praktyczne plany Mikołajek, Mrągowa i Rucianego-Nidy.

Wielkie Jeziora Mazurskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe, kajakowe i żeglarskie, batymetria jezior oraz atrakcje turystyczne. Na mapie znajdują się największe jeziora mazurskie m.in. Śniardwy, Mamry, Niegocin, Orzysz. Rok wydania 2023 Mapa żeglarska, zawiera też naniesiony szlak rowerowy Mauzrska Pętla Rowerowa. 

 

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie