category-icon

Pętla Zalipiańska po EV4 + VRaba +WTR

133 km
601 m
Bogumiłowice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-03-25
Bogumiłowice
category-icon
133 km
601 m
592 m
3.2/6
133 km / stopień trudności: łatwa / czas trwania: 8 godzin / typ roweru: turystyczny, gravel (91% asfalt, 9% ulepszona, gruntowa)

To propozycja dla tych co lubią naprawdę po płaskim. Wycieczka zatoczy dużą pętlą po jedynym tak dużym nizinnym regionem Małopolski, który rozciąga od Puszczy Niepołomickiej przez Ziemię Tarnowską. Naszą rowerową marszrutę po raz kolejny wyznaczą główne trasy sieci VeloMałopolska, które swoje nazwy wzięły od rzek wzdłuż których biegną, wykorzystując przy okazji ich obwałowania oraz naturalne spadki, czyli będą to VeloRaba, Wiślana Trasa Rowerowa oraz VeloDunajec. Ten wielki, płaski trójkąt Małopolski ogranicza od południowej strony linia kolejowa oraz autostrada A4, więc żeby domknąć naszą pętlę skorzystamy też z dobrodziejstw trasy VeloMetropolis, która między Tarnowem a Brzeskiej prowadzi po drogach “serwisowych” tej magistrali komunikacyjnej łączącej dwa największe miasta w województwie. Bez obaw, jazda po tym 30-sto kilometrowym odcinku też ma swój urok, ale jeśli komuś on nie w smak, to podpowiadamy że można ten odcinek machnąć gravelowo nie wyjeżdżając z lasów albo po prostu zrobić go fakultatywnie pociągiem. Obowiązkowym “poza rowerowym” środkiem transportu będą za to dwa promy rzeczne na Dunajcu, które posłużą nam do odbicia z tras rowerowych i odwiedzin prawdopodobnie najbardziej instagramowej z polskich wiosek, czyli Zalipie. To właśnie rower jest najlepszym środkiem transportu, pozwalającym w niespiesznym tempie przetoczyć się po wszystkich zakamarki tej malowniczej miejscowości. Nasza propozycja prowadzi po głównych jej atrakcjach, ale śmiało możecie pokręcić się po swojemu. Co nas tu poza tym czeka? Głównie cisza, spokój i morze zielonego, bo poza drogami lokalnymi i tymi serwisówkami A4, będzie to głównie jazda po asfaltowych i szutrowych wałach rzecznych.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie