Trasa poprowadzona została w okolicach miejscowości Będkowice, Jerzmanowice i Łazy w obrębie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Ma stanowić pewną alternatywę dla tych najbardziej popularnych tras, np. na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Warto bowiem uświadomić sobie, że oprócz tych rozreklamowanych i najchętniej uczęszczanych szlaków są jeszcze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej inne miejsca godne uwagi. Jednym z ważniejszych elementów trasy którą zaproponowałem wydają się być formy skałkowe, a konkretnie w odniesieniu do zwiedzanej przez nas okolicy – ostańce jerzmanowickie. Nie brakuje jednak innych elementów zarówno przyrody nieożywionej – typowe jurajskie krajobrazy (jaskinie, malownicze doliny a nawet wodospad) jak i elementów przyrody ożywionej reprezentowanej przez ciekawe gatunki roślin i zwierząt na które można się natknąć podczas wycieczki – np. nietoperze, drapieżne ptaki. Jura Krakowsko-Częstochowska dostarcza tak wielkiego bogactwa przyrodniczego, że jej piękno i urok dostrzec można niemal na każdym kroku. Dlatego polecam tą trasę każdemu, kto chce chociaż na chwilę oderwać się od codzienności;)
START W BĘDKOWICACH, gdzie zostawiamy bezpiecznie nasz środek lokomocji. Dla tych niezmotoryzowanych jest możliwość dotarcia na miejsce autobusem z Krakowa. Początkowo podążamy żółtym szlakiem turystycznym do Doliny Będkowskiej, gdzie skręcamy w prawo i niebieskim szlakiem udajemy się w okolicę Jaskini Nietoperzowej. Tutaj musimy zejść z niebieskiego szlaku w celu dotarcia do kasy biletowej i wejścia do jaskini. Po wyjściu z jaskini wracamy na niebieski szlak pieszy (pokrywa się z niebieskim szlakiem rowerowym) i wędrujemy nim aż do jego rozwidlenia z niebieskim szlakiem rowerowym. Dalej idziemy szlakiem rowerowym, z którego na krótko odbijamy by wejść na Skałę Grodzisko. Następnie wciąż kierujemy się niebieskim szlakiem rowerowym, z którego skręcamy za Gołą Skałą w lewo na asfaltową drogę, którą podążamy aż do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym. Wcześniej po drodze odbijamy kawałeczek do Babiej Skały. Skręcamy w prawo w zielony szlak rowerowy i idziemy w górę wzniesienia wzdłuż granicy Rezerwatu Doliny Szklarki. Szlak jest tutaj słabo oznakowany, dlatego nietrudno pobłądzić… ale w końcu i tak wyjdziemy na asfaltową drogę. Teraz tylko odnajdujemy czerwony szlak, którym wychodzimy na wzniesienie ze Skałą Witkowe. Dalej schodzimy w dół, by po chwili ponownie wspinać się w górę, tym razem na Skałę Chochołowe. Podążamy nadal czerwonym szlakiem, by w pewnym momencie skręcić w lewo w polną ścieżkę – drogę krzyżową, i dojść do końcowej stacji i metalowego krzyża. Wracamy na czerwony szlak i po chwili skręcamy w lewo w drogę o utwardzonej nawierzchni, która zaprowadzi nas w dół do zabudowy. Teraz odnajdujemy zielony szlak pieszy, którym wędrując przez Łazy i ponownie fragmentem Doliny Będkowskiej do asfaltowej drogi prowadzącej do Będkowic. Teraz mamy już tylko kawałek do naszego punktu startowego. Po drodze możemy skręcić w prawo i po około 200 metrach dotrzeć do miejsca przeznaczonego na wypoczynek i grilla.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ojców National Park
Ojców National Park is a national park in Kraków County, Lesser Poland Voivodeship in southern Poland, established in 1956. It is Poland's smallest national park. The park is approximately 16 kilometers (10 mi) north of Kraków, in the Jurassic Kraków-Częstochowa Upland. Karst topography of soluble bedrock characterizes the park, which in addition to two river (the Prądnik and Saspówka) valleys contains numerous limestone cliffs, ravines, and over 400 caves. The largest of these, Łokietek's Cave (said to have sheltered King Władysław I Łokietek, for whom it was named), is 320 meters (1,050 ft) deep. The area is also noted for its rock formations, the most famous being Hercules' Club, a 25-meter (82 ft)-high limestone column. The park contains numerous castles, including a ruined Gothic castle at Ojców and a better-preserved Renaissance castle at Pieskowa Skała, both of which were part of a late-medieval system of defenses in southwestern Poland, known as the Trail of the Eagles' Nests constructed by the order of King of Poland, Kazimierz the Great. There are two museums in the park, the Professor Władyslaw Szafer Museum (named for the first person to advocate the creation of a national park in the Ojców area), and a branch of the Kraków-based National Art Collection, located in the Pieskowa Skała castle.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków Valleys
The map presents the most interesting area of the north part of Kraków neighborhood. It depicts, among others, Kraków Valleys Landscape Park, Tenczynek Landscape Park and south part of Ojców National Park. The region is very popular among cyclists, hikers, and rocky climbers. The map range: Sułoszowa to the north, Rudno to the west, Mników to the south and Kraków to the east.
Update: 2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Krakow region
The map in detailed scale depicts the most interesting recreational terrains near Krakow, including Krakow Valleys Landscape Park, Ojców National Park, Niepołomice Forest, Wieliczka Foothills, Wadowice, Myślenice. Map range: Myślenice to the south, Sułoszowa to the north, Wadowice to the west, Bochnia to the east.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Polish Jurassic Highland
The Kraków-Częstochowa Upland (Polish Jurassic Highland) extends in south-central Poland, between the cities of Kraków, Częstochowa and Wieluń. It is a hilly landscape with Jurassic limestone rocks, cliffs, valleys and nearly 220 caves. One of the most attractive recreational terrain in Poland, Ojców National Park, belongs to the region.