category-icon

"Po Galicji"

1056 km
1.9 km
Polska, podkarpackie
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-04-28
Polska, podkarpackie
category-icon
1056 km
1887 m
2106 m
Łatwy
6/6
Trasa prowadzi szlakiem opisanym przez Martina Pollacka w jego książce "Po Galicji" i z tą książką należy ją odbyć. Jest to podróż sentymentalna po miastach i miasteczkach, które istnieją tylko na kartach archiwalnych dokumentów, książek, przekazów ustnych. Ludność inna, czasy inne, pozostały tylko fragmenty zabudowy, dawne cmentarze i opisy-cytaty zaczerpnięte z historii. Autor opisywał swoją Galicję wzdłuż trasy kolejowej i dlatego moja trasa też odbędzie się pociągiem (przeanalizowałam rozkłady jazdy w internecie). Jest to teraz pewne wyzwanie bowiem na Ukrainie, królują marszrutki i może być dużo niespodzianek podczas podróży koleją. Planuję w czasie 7-dni objechać trasę i pochodzić po miasteczkach z książką Pollacka w ręku, starać się poczuć klimat opisany w książce, porównać stare fotografie wcześniej przygotowane z tym co jeszcze pozostało.
Start na stacji w Krościenku meta na Dworcu w Przemyślu a po trasie dworce, stacyjki, pozostałości kamieniczek na rynkach, uliczkach, stare cmentarze, pomniki. Zrobię zdjęcia dworców i stacji w ich obecnym stanie. Termin przełom kwietnia i maja (włączając weekend majowy. Wycieczka raczej niskobudżetowa (pociąg na Ukrainie jest jeszcze względnie tani a noclegi u tzw. babuszek)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Czarnohora i Świdowiec
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarnohora i Świdowiec
Mapa Czarnohory obejmuje obszar najwyższego masywu ukraińskich Karpat i całej Ukrainy z najwyższym szczytem – Howerlą (2061 m n.p.m.), jak również Połoninę Świdowiec – najwyższą i najbardziej rozległą wśród ukraińskich połonin z najwyższym szczytem pasma – Bliźnicą (1881 m n.p.m.). Jest to teren idealny na piesze kilkudniowe wędrówki. Znaczna część Czarnohory jest włączona do Karpackiego Parku Narodowego. Dla turystów najbardziej atrakcyjny jest odcinek grzbietu leżący między górami Howerla i Pop Iwan ze szczytami: Howerla, Breskuł, Pożyżewska, Turkuł, Rebra, Brebeneskuł, Czarna Góra – oddzielonymi płytkimi siodłami. Ze Świdowca można wyruszyć na kilkudniowe wędrówki po ogromnych połaciach pastwisk, podziwiając miejscami spektakularną rzeźbę kotłów polodowcowych z niewielkimi stawami na ich dnie.
Okolice Sanoka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Sanoka

Nowa mapa okolic Sanoka, łącząca nasze dwie dotychczasowe pozycje: Bieszczady i Pogórze Przemyskie. Sanok i jego okolice znajdowały się na obrzeżach tamtych map. Teraz te ciekawe tereny można zwiedzać korzystając z jednej mapy. Na mapie wyeksponowana obiekty znajdujące się na coraz bardziej popularnym Szlaku Ikon.

Rok wydania: 2018

Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie. Rok wydania 2023

Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie

Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo (organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, partnerzy biznesowi), powstałe w celu zrównoważonego rozwoju przygranicznych polsko-słowacko-ukraińskich.

Wyznakowano wówczas prawie 900 km szlaków po polskiej i słowackiej części obszaru wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” (utworzonego w latach 90. XX w. przez UNESCO na styku najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski, Słowacji i Ukrainy).

Szlak „Zielony Rower” powstał zgodnie z filozofią greenways – wielofunkcyjnych, zielonych szlaków służących niezmotoryzowanym użytkownikom, prowadzących wzdłuż naturalnych korytarzy ekologicznych lub historycznych tras handlowych, które są zarządzane przez miejscowe społeczności w celu pobudzania zrównoważonego rozwoju i promocji zdrowego stylu życia. Zielone szlaki tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem.

Obecnie po stronie polskiej oznakowanie w terenie praktycznie przestało istnieć, a całe przedsięwzięcie wymaga modernizacji i rewitalizacji. Zadania tego podjęła się Fundacja Bieszczadzka. Prezentowane na mapie trasy, to nieoznakowane jeszcze propozycje nowych przebiegów Szlaku „Zielony Rower” GKW, które uwzględniają zmiany jakie zaszły po 20 latach, przede wszystkim kilkukrotnie bardziej intensywny ruch samochodowy. Są pomyślane tak, aby pokazać najatrakcyjniejsze przyrodniczo i kulturowo fragmenty Bieszczadów, w jak najmniejszym stopniu zagrażając bezpieczeństwu poruszających się po szlaku rowerzystów.

Mapa pokazuje również bardzo dobrze oznakowany ok. 50 km odcinek szlaku Zelený bicykel - Greenway Východné Karpaty na Słowacji - na obszarze Bukovskich Vrchów. Prezentuje też koncepcyjny przebieg szlaku Зелений велосипед Greenway Східні Карпати w ukraińskiej części Karpat Wschodnich.

Mapa w aplikacji powstała w ramach projektu Szlak "Zielony Rower" Greenway Karpaty Wschodnie – reaktywacja, realizowanego przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030.

logotypy-aplikacja-zielony-rower.jpg

Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy sportowo-rekreacyjne. Opis kilkudziesięciu atrakcji został umieszczony na odwrocie mapy, a sama mapa wzbogacona o kolorowe ikony. Doskonała zarówno dla turystów zmotoryzowanych, jak i rowerowych. Służyć może również do uprawiania turystyki pieszej - zawarto na niej szlaki piesze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie