category-icon

POBRZEŻE SZCZECIŃSKIE - Trzęsacz, Drężewo, Lędzin

21 km
0 m
Polska, zachodniopomorskie, Polska, zachodniopomorskie, Rewal, Trzęsacz, Drężewo, Lędzin

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2000-08-19
Polska, zachodniopomorskie, Polska, zachodniopomorskie, Rewal, Trzęsacz, Drężewo, Lędzin
category-icon
21 km
0 m
0 m
Trudny
2.3/6
Trasa: Rewal - Trzęsacz - Drężewo - Lędzin - Rewal

Szlaki - bez szlaku (mapa)

Trzęsacz - Kościół św. Mikołaja - wymiary świątyni oraz detale architektoniczne czyniły z niej jedną z najokazalszych budowli wśród wiejskich kościołów Pomorza Zachodniego. Należący początkowo do katolików kościół po reformacji (Sejmik Trzebiatowski, 1534) stał się świątynią ewangelicką. W ciągu kolejnych wieków kościół był remontowany i przebudowywany. W 1658 r. świątynię odremontowano oraz wyposażono w renesansowe i barokowe ławy, stalle, ambonę, chrzcielnicę i ołtarz. Wnętrze kościoła zostało rozgrabione przez Rosjan w czasie wojny siedmioletniej. Postawiona w 1650 r. drewniana wieża w latach 1760 oraz 1818 była niszczona przez uderzające w nią pioruny i ostatecznie rozebrana. W jej miejsce postawiono dzwonnicę z dwoma dzwonami. Na terenie przykościelnym znajdował się cmentarz, który morze zaczęło odsłaniać w II połowie XVIII wieku. Zamknięto go w 1809 r.
Po raz pierwszy próbowano zatrzymać zjawisko abrazji w 1750 r., kiedy odległość do klifu wynosiła 58 m. Użyto w tym celu mat z faszyny i pali ochronnych, co niestety nie powstrzymało zjawisk erozyjnych. Mimo że w 1868 r. odległość do klifu wynosiła 1 m, w kościele nadal odbywały się nabożeństwa – ostatnie miało miejsce 2 marca 1874 r. Ze względów bezpieczeństwa świątynię zamknięto 2 sierpnia 1874 r. W 1891 r. w wyniku podmywania klifu ukazały się pierwsze kamienie fundamentowe, natomiast w 1900 r. morze zabrało pierwszy fragment przypory. W nocy z 8 na 9 marca 1901 r. runęła ściana północna. Przez kolejne dziesięciolecia morze zabierało kolejne fragmenty kościoła. Dzisiaj w miejscu, w którym stał kościół zachowała się jedynie część południowej ściany o długości 12 m i wysokości 6 m.
Odległości kościoła od krawędzi klifu na przestrzeni lat: XV wiek - 1,8-2 km, 1750 - 58 m, 1806 - 14,5 m, 1820 - 13 m, 1835 - 12 m, 1855 - ok. 5 m, 1868 - 1 m

Drężewo - dwór powstał z inicjatywy radcy handlowego Schlutowa. Od niego w 1875 roku Dreżewo kupił Eduard von Bonin. W 1890 roku dwór spłonął, wkrótce został jednak odbudowany został w tym samym stylu, tj. neogotyku angielskiego. Ostatnim właścicielem był Curt von Bonin. Po wojnie pałac w Dreżewie przechodził różne koleje losu. Był własnością państwa, następnie hodowli zarodowej z Cerkwicy, a nawet dzierżawili go poseł Samoobrony Ryszard Bonda wraz z biznesmenem Stanisławem Paszyńskim. Ci ostatni zamierzali wybudować elektrownie wiatrowe. Planów nie zrealizowali, a gospodarstwo pozostawili w ruinie, i pomimo zmiany właścicieli nic się nie zmienia.

Lędzin - pochodzący z XIX wieku wiatrak, stoi około 2 kilometry od morza.
Zabytkowa budowla, została zaadaptowana na ośrodek wczasowy, w którym są wykorzystywane odnawialne źródła energii. Na miejscu można zobaczyć działające fotoogniwa, turbiny wiatrowe i kolektory słoneczne. Ośrodek oferuje pokoje 1,2 i 4 osobowe.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pobrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pobrzeże Bałtyku

Mapa swoim zasięgiem obejmuje część wybrzeża Bałtyku od Kamienia Pomorskiego do Kołobrzegu, zawiera także fragment Zalewu Kamieńskiego. Przedstawione zostały na niej atrakcje turystyczne regionu oraz szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

Miejscowości na trasie