category-icon

Podkarpackie Trasa 6 "Z Komańczy do Łupkowa"

35 km
566 m
Komańcza
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-06-01
Komańcza
category-icon
35 km
566 m
565 m
4.6/6
Łatwa trasa z jednym wymagającym podjazdem – z Prełuk do Komańczy. Utrudnieniem, a może urozmaiceniem, będą przejazdy w bród przez koryto Osławy. Po drodze poznamy wiele miejsc odludnych. Na bazę wycieczki wybieramy Komańczę. Stąd kierujemy się drogą wojewódzką na południe. Przez znaczną część trasy towarzyszyć nam będą znaki czerwonego szlaku rowerowego. W Radoszycach na rozjeździe odbijamy w prawo, aby zwiedzić tę interesującą wioskę. Najpierw jednak podjedziemy nieco wyżej do radoszyckiego źródełka. W drodze powrotnej przejedziemy wzdłuż zabudowań wsi, wypatrując starych chat łemkowskich oraz drewnianej cerkwi . Drogą wojewódzką kierujemy się dalej na południe, w stronę malowniczej doliny Osławicy. W Nowym Łupkowie odchodzi w prawo droga do głównej części wsi, gdzie znajduje się słynna stacja kolejowa, na której w 1880 r. ponad 300 galicyjskich dygnitarzy żegnało Cesarza Franciszka Józefa I po wizytacji Twierdzy Przemyśl. Z widokowego Rysawskiego Wierchu opadamy w dolinę potoku Smolnik. Na dwudziestym kilometrze zjeżdżamy z drogi wojewódzkiej w lewo, w kierunku wsi Smolnik. Od tej pory aż do Prełuk pojedziemy wzdłuż rzeki Osławy. Kierujemy się cały czas drogą asfaltową na północ, mijając po drodze cerkiew w Smolniku , a nieco dalej stromy stok Kiczary, na którym usytuowane jest schronisko z lądowiskiem dla małych samolotów. W drodze do Duszatyna przyjdzie nam czterokrotnie przeprawić się w bród przez Osławę, po betonowych płytach. Za Duszatynem pojedziemy wzdłuż rezerwatu chroniącego malowniczy przełom tej rzeki . W Prełukach, za mostem i linią kolejową jedziemy w lewo. Szutrówka serpentynami wspina się na przełęcz, by po chwili zjazdem doprowadzić nas na obrzeża Komańczy.

ATRAKCJE NA TRASIE:
Greckokatolicka cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy – zbudowana w latach 1985–1988, posiada dwie części: dolną murowaną i górną drewnianą. Wnętrze świątyni zdobią ikonostas z XIX w. i oryginalna polichromia. W bocznym ołtarzu znajduje się cudowna ikona Matki Bożej (Pokrow). W przyziemiu cerkwi znajduje się mała Izba Muzealno-Etnograficzna, prezentującą życie codzienne Łemków nadosławskich.
Prawosławna cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy z 1802 r., odbudowana po pożarze z 13 września 2006 r. Odtworzona w 2010 r. według dawnego wzoru świątynia z nowym ikonostasem wyróżnia się w krajobrazie wsi piękną sylwetką reprezentującą styl wschodniołemkowski.
Greckokatolicka cerkiew pw. św. Dymitra w Radoszycach – drewniana trójdzielna cerkiew z 1868 r. W jej wnętrzu zachował się ikonostas z XIX w. Dziś świątynia jest filialnym kościołem rzymskokatolickim. Obok znajdują się kamienna parawanowa brama-dzwonnica i przycerkiewny cmentarz.
Greckokatolicka cerkiew pw. św. Mikołaja w Smolniku z 1806 r. z dzwonnicą obok, otoczoną jeszcze tradycyjnym łemkowskim murem kamiennym. We wnętrzu zachowały się: cenny czterostrefowy ikonostas z początku XIX w., ikony z XVIII–XIX w. oraz bogata polichromia. Obok znajduje się dawny przycerkiewny cmentarz.
Rezerwat krajobrazowy Przełom Osławy pod Duszatynem obejmuje przełomowy odcinek rzeki Osławy wokół wzgórza Łokieć (515 m n.p.m.), pomiędzy Duszatynem a Prełukami, a także wschodnie stoki Karniatowego Łazu (709 m n.p.m.). Ochronie podlegają tu urzekające formy krajobrazu wraz ze skalistym korytem rzeki i cennymi naturalnymi zbiorowiskami roślinnymi.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Sanoka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Sanoka

Nowa mapa okolic Sanoka, łącząca nasze dwie dotychczasowe pozycje: Bieszczady i Pogórze Przemyskie. Sanok i jego okolice znajdowały się na obrzeżach tamtych map. Teraz te ciekawe tereny można zwiedzać korzystając z jednej mapy. Na mapie wyeksponowana obiekty znajdujące się na coraz bardziej popularnym Szlaku Ikon.

Rok wydania: 2018

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko. Rok wydania 2024

Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla. 
Na mapie zaprezentowana jest cała trasa samochodowa z Bieszczadów na stronę słowacką i dalej na Ukrainę. Rowerem możemy dodatkowo przekroczyć granicę wygodną drogą z Cisnej przez Przełęcz nad Roztokami (Przeł. Ruska), a poza parkiem istnieje kilka innych możliwości przejazdów terenowych. Mapa obejmuje aż 3 parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Narodowy Połoniny oraz częściowo Użański Park Narodowy. Wydanie mapy poprzedziła gruntowna weryfikacja terenowa oraz konsultacje ze „znawcami” terenu, efektem czego jest aktualna sieć szlaków turystycznych, dokładna lokalizacja zabytków architektury sakralnej, cmentarzy wojennych, pomników przyrody i innych ciekawych obiektów. Dużo uwagi poświęciliśmy na weryfikację i odpowiednią klasyfikację sieci dróg - wyróżniając te wyasfaltowane i szutrowe (utwardzone). Zrobiliśmy to z myślą o rowerzystach. Wskazaliśmy również miejsca zakazu wjazdów dla pojazdów samochodowych. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz Gorlice na północy po polsko-słowackie pogranicze na południu. Rok wydawnia 2023

Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy sportowo-rekreacyjne. Opis kilkudziesięciu atrakcji został umieszczony na odwrocie mapy, a sama mapa wzbogacona o kolorowe ikony. Doskonała zarówno dla turystów zmotoryzowanych, jak i rowerowych. Służyć może również do uprawiania turystyki pieszej - zawarto na niej szlaki piesze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Miejscowości na trasie