category-icon

Podlaski Szlak Bociani

420 km
550 m
Polska, podlaskie, Białystok

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-06-13
Polska, podlaskie, Białystok
category-icon
420 km
550 m
499 m
3.2/6
Podlaski Szlak Bociani został utworzony w 2002 roku z inicjatywy Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) i EKOTON sp. z o.o. przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki, Samorządu Województwa Podlaskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej, Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki S.A., Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska (DANCEE) oraz samorządów gminnych. W 2003 roku szlak otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w ogólnopolskim konkursie na najlepszy produkt turystyczny. W 2006 roku, przez Suwalską Izbę Rolniczo – Turystyczną, wyznakowana została część suwalska szlaku. W 2008 roku autorskie prawa majątkowe do znaku towarowego Podlaskiego Szlaku Bocianiego zostały przekazane Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. W 2009 roku, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna zrealizowała projekt „Odnowienie, oznakowanie i promocja Podlaskiego Szlaku Bocianiego jako ponadregionalnego produktu turystycznego łączącego cztery parki narodowe i ścianę wschodnią”. W 2010 roku szlak był nominowany do Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej. W 2011 roku, również dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna zrealizowała projekt „Odnowienie oznakowania części suwalskiej i promocja - Podlaskiego Szlaku Bocianiego ”.

Szlak przebiega przez najcenniejsze pod względem przyrodniczym tereny nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Łączy najpiękniejsze miejsca województwa podlaskiego, w tym 4 parki narodowe: Białowieski – najstarszy polski park narodowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości - ostoja żubra, Narwiański - nazywany polską Amazonią, Biebrzański - największy park narodowy w Polsce - ostoja łosia oraz raj dla ornitologów, Wigierski – zespół jezior stanowiący jeden z najciekawszych i bezcennych krajobrazów naszego kraju. Podlaski Szlak Bociani jest najdłuższym znakowanym szlakiem rowerowym województwa podlaskiego liczącym 412,5 km. Dzięki tablicom informacyjnym można poznać życie i zwyczaje Bociana Białego oraz dowiedzieć się o miejscowościach i atrakcjach turystycznych na szlaku.

Podlaski Szlak Bociani należy do sieci Zielonych Szlaków - Greenways w Polsce. Greenways to szlaki dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, tworzone wzdłuż rzek, tradycyjnych, historycznych tras handlowych, naturalnych korytarzy przyrodniczych i kolei. Są to szlaki rowerowe, piesze, konne, wodne i innego typu trasy służące niezmotoryzowanym formom transportu i podróżowania. Zielone szlaki łączą regiony, atrakcje turystyczne i lokalne inicjatywy społeczne, wspierają rozwój turystyki przyjaznej dla środowiska i rekreacji oraz promują zdrowy i aktywny styl życia. Stwarzają szansę na poprawę jakości życia i środowiska, a także ożywiają gospodarkę lokalną przy poszanowaniu zasobów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych www.greenways.pl.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy

Mapa przedstawia najatrakcyjniejszy turystycznie fragment Suwalszczyzny, obejmujący Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy. Zasięg mapy wyznaczają: Wiżajny na północy, Skajzgiry na zachodzie, Jezioro Blizno na południu oraz Pogorzelec na wschodzie.
Jest to region o wyjątkowo urokliwych krajobrazach. Zawdzięczamy je ostatniemu zlodowaceniu, po którym topniejące masy lodu i polodowcowe wody ukształtowały morenowe wzniesienia porozdzielane głębokimi dolinami rzecznymi i jeziorami z największym jeziorem Suwalszczyzny – Wigrami i najgłębszym polskim jeziorem – Hańczą na czele. Polodowcową pamiątką są liczne, okazałe głazy tworzące głazowiska, przetransportowane tu ze Skandynawii. Uroku dodają rozległe kompleksy Puszczy Augustowskiej, okalającej większą część linii brzegowej Jeziora Wigry.
Obszar ten to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Warto również wybrać się na spacery i wycieczki rowerowe po Wigierskim Parku Narodowym i Suwalskim Parku Krajobrazowym. Rok wydania 2023

 

Puszcza Białowieska i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Białowieska i okolice

Puszcza Białowska zajmuje obszar 150 000 ha po stronie polskiej i białoruskiej. Mapa Puszczy Białowieskiej pozwala na dokładne zapoznanie się ze specyfiką terenu, znajdującymi się na nim ścieżkami przyrodniczymi oraz najważniejszymi obiektami. Rok wydania 2023

Mazury Północne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury Północne

Mapa turystyczna "Mazury Północne" obejmuje przygraniczne tereny od Węgorzewa aż po trójstyk granic: Polski-Litwy-Rosji, a także fragment Mazur Garbatych sięgający poniżej Olecka. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Węgorzewo na zachodzie, Kruklanki i Gąski na południu, Bakałarzewo na wschodzie. Obszar ten promowany jest jako Dzikie Mazury. Na mapie zaznaczono najbardziej znane atrakcje regionu: Puszczę Borecką, Puszczę Romincką z dokładną lokalizacją głazów cesarskich, Stańczyki ze słynnymi wiaduktami kolejowymi, gołdapskie uzdrowisko, piramidę w Rapie, lądowisko w Giżach oraz dziesiątki pamiątek i zabytków architektury, atrakcyjnych obiektów wodnych i przyrodniczych, punktów widokowych i jezior. Miłośnicy podróży na dwóch kółkach mogą zapoznać się z dokładnym przebiegiem prawie 100 km fragmentu najdłużej trasy rowerowej (wydzielony pas ruchu) w Polsce, tj. "Green Velo".

Suwalszczyzna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Suwalszczyzna
Mapa Suwałk i okolic regionu obejmuje cały obszar Suwalszczyzny: od Olecka na zachodzie do granicy państwowej na wschodzie. Znajdziemy tu szlaki kajakowe, trasy piesze, rowerowe, zabytki i inne atrakcje oraz infrastrukturę turystyczną.
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022