category-icon

Poledni Kameny, Oresnik i Frydlantske Cimburi z Hejnic

17 km
6 h 56 min
1 km

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-11-12
category-icon
17 km
1008 m
1012 m
Łatwy
6 h 56 min
5/6
Piekna wycieczka w bardzo atrakcyjny turystycznie rejon gór Izerskich.
W trakcie trasy kilka razy mieliśmy okazję powspinać się po skałkach oraz obejrzeć okazałe wodospady. Początek na bezpłatnym parkingu koło dworca kolejowego w Hejnicach. Pierwszy etap to przejście drogą do Bilego Potoku. Tam zmieniliśmy kolor szlaku z niebieskiego na zielony a nawierzchnię z asfaltu na leśną drogę i weszliśmy do doliny Cernego Potoku. Dolina nie przypomina typowego dla rejonu Jakuszyc obrazu Gór Izerskich z łagodnymi podejściami bez dużych przewyższeń. Tutaj z poziomu około 360 metrów czasem dość stromo musimy dostać się na 1006 metrów czyli wierzchołek Polednich Kameni. Po drodze jest jeszcze kilka innych atrakcji których obejrzenie wymaga dodatkowego podchodzenia. Są to po kolei Wodospad Cernego Potoku, punkt widokowy na skale Hajni Kostel oraz kolejna grupa skalna Frydlandske Cimburi. Na obie skałki wchodzi się po drabinkach w dość eksponowanym terenie. Przejścia są jednak zabezpieczone poręczami więc są dostepne dla każdego a dostarczają naprawdę wiele frajdy. Na najwyższy punkt na trasie czyli Poledni Kameni też trzeba wejść po skałach a na krótkim odcinku są nawet klamry i łańcuchy. Następna część trasy najpierw jeszcze dalej szlakiem zielonym a później żółtym aż do czerwonego prowadzi szerokimi rowerowymi drogami w części asfaltowymi oraz o nawierzchni z płyt betonowych. Po zejściu na szlak czerwony wchodzimy do Doliny Stolpich gdzie na początek podziwiamy wodospad Velky Stolpich a póżniej trawersując zbocza opadające do doliny dochodzimy do Oresnika. Aby go zdobyć ponownie pokonujemy ubezpieczone w poręcze skalne przejścia z pięknymi widokami. Czerwony szlak w końcowym etapie doprowadził nas z powrotem do Hejnic gdzie jako zwieńczenie wycieczki zwiedziliśmy klasztor franciszkanów którego początki datowane są na 1252 rok.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Izerskie - mapa interaktywna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Izerskie - mapa interaktywna

Jedna z najdokładniejszych na rynku map Gór Izerskich. Zawiera najważniejsze grzbiety zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Gór Izerskich i Jizerskych hor. Mapa została zaktualizowana w terenie i zawiea najważniejsze atrakcje turystyczne i krajoznawcze. Oznaczono na niej szlaki turystyczen: piesze i rowerowe wraz z czasami przejść. Rok wydania 2022

Karkonosze, Góry Izerskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze, Góry Izerskie

Mapa w świetnej skali 1:35 000. Na mapie znajdują się Karkonosze, Góry Izerskie, plany (centra miast) Świeradowa-Zdroju, Karpacza, Szklarskiej Poręby oraz czeskich miejscowości: Harrachova i Szpindlerowego Młynu.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów rozciągające się na długości około 40 km. Głównym grzbietem przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Wyróżniającym się elementem krajobrazu Karkonoszy są kotły polodowcowe z malowniczymi jeziorkami oraz unikatowe formacje skalne. Tutaj swoje źródła ma największa czeska rzeka - Łaba. Symboliczną studnię odnaleźć można pod Łabskim Szczytem, na wysokości 1386 m n.p.m. Krajobraz karkonoski urozmaicają licznie występujące na potokach wodospady i kaskady. Występujące tu wody termalne i mineralne przyczyniły się do rozwoju znanych uzdrowisk - Cieplic i Świeradowa-Zdroju, a w Czechach - Janské Lázně. 

Góry Izerskie to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów położone na terenie Czech i Polski. Składa się z niezbyt wysokich grzbietów górskich. Najwyższym wzniesieniem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Takie ukształtowanie powierzchni w połączeniu z dobrym zagospodarowaniem i dużą atrakcyjnością terenu przyczyniło się do rozwoju turystyki - pieszej, rowerowej i narciarstwa biegowego. Gęsta sieć utwardzonych dróg niczym magnes przyciąga licznie przybywających tu kolarzy górskich. Zimą popularne Izery oferują dobrze przygotowane trasy pod biegówki. Najpopularniejszym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego są Jakuszyce.

Rok wydania: 2022

Góry Izerskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Izerskie

Mapa turystyczna "Góry Izerskie" przedstawia duży obszar polskiej i czeskiej części tych gór. Granicę mapy na zachodzie wyznacza czeski Liberec, na północy Gryfów Śląski, a na wschodzie fragment Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Na mapie znajdują się także Szklarska Poręba, Jakuszyce oraz Harrachov. Rok wydania 2020

Góry Izerskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Izerskie
Mapa obejmuje czeską część Góry Izerskich, malowniczego pasma Sudetów rozciągającego się na styku granic Polski, Czech i Niemiec. Region znany jest jako ważny ośrodek sportów zimowych - w tym narciarstwa biegowego. Na Polanie Jakuszyckiej odbywa się m.in. Bieg Piastów, a po czeskiej stronie tzw. Jizerská padesátka – bieg na nartach na odcinku 50 km. Po czeskiej stronie funkcjonuje także popularne centrum narciarstwa zjazdowego w Bedřichovie.
Górne Łużyce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Górne Łużyce

Aktualizowana w terenie turystyczna mapa Górnych Łużyc obejmująca styk granic Polski, Czech i Niemiec - będący częścią historycznych Górnych Łużyc. Mapa zawiera aktualne przebiegi szlaków rowerowych oraz pieszych.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019