Filmik z trasy : https://www.youtube.com/watch?v=91E3KphqMN0&t=213s
Pierwsza wycieczka rowerowa od dłuższego czasu. Na początek coś w pobliżu moich stron.Start z Biecza. Biecz to miasto na pograniczu małopolski i podkarpacia w powiacie gorlickim. Leży nad Ropą na jednym ze wzgóż Pogórza Karpackiego. Ze względu naswoią bogatą historie często jest nazywany "Małym Krakowem". Na naprawdę niewielkiej przestrzeni znajduje się tu mnóstwo ciekawych zabytków. Początek moje jtrasy to Fara, Kościół Bożego Ciała. Jeden z najświetniejszych zabytków architektury sakralnej w stylu gotyckim. Na przeciw kościoła znajduje się Dom z Basztą tzn Stara Apteka. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się centrum miasteczka, Rynek z Ratuszem oraz przyległa mu renesansową wieżą zdobioną sgrafitem. Nieco niżej Rynku znajduje się na końcu krótkiej uliczki, Szpital Królowej Jadwigi. Wybudowany najprawdopodobniej w 1480 r. Powoli opuszczam centrum miasteczka mijając po prawej stronie Klasztor Franciszkanów z kościołem pw. Św. Anny. Przy klasztorze znajduje się również niewielki Cmentarz Wojenny nr. 108.
Opuszczam Biecz i udaje się około 5km.dalej do pobliskiej Binarowj. Znajduje się tam jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków architektury drewnianej, od 2003 r. wpisany do rejestru UNESCO Kościół pw. Św. Michała Archanioła. Jego wnętrza oszałamia kolorystyką malowideł. Przedstawiają one historie biblijne.Opuszczam Binarową. Musze sie trochę cofnąć i nastepnie skręcam w lewo na biegnąca do góry drogę szutrową. Po około 3 km docieramy na wzórze Dział 383 mnpm.Teraz skrętw prawo i już asfaltówką mamy cały czas w dół aż do Kościoła Św. Anny.Jest to jeden z nielicznych reprezentantów drewnianych świątyń z okresu gotyku. Wybudowany najprawdopodobniej 1520r. Nieopodal znajduje się drewniana kuchnia plebańska. Kościól świetnie się prezentuje od strony stawów.
Kolejny punkt na trasie nie sposób przeoczyć. To charakterystyczna Baszta leżąca przy drodze 28 między Bieczem a Jasłem. Niestety baszta podobnie jak i pobliski Dwór Lisówek są w stanie ruiny. Udajemy sie do Skołszyna następnie w lewo na Lisów. Tutaj znów zaczyna się więcej pedałowania pod górkę. Na 23 km, docieramy do położonego na skraju lasu cmentarza z pierwszej wojny światowej. Teraz ponad 3km. luzik podczas zjazdu aby nabrać pary w nogach na kolejny podjazd. Powoli w oddali wyłania się krzyżna górze Liwocz. Przed 30 km docieramy do Wróblowej gdzie w pobliskim lasku na pólnoc od wioski znajduje się uroczysko Diabla Izdebka. Niestety tutaj trochę się pokręciłem zanim odnalazłem ten niewielki wodospadzik. Nie prowadzi do niego rzaden szlak. Aby się do niego dostać trzeba skorzystać z drogi prowadzącej skrajem lasku i wypatrywać porośniętej pokrzywami wąskiej ścieżki. Niestety ten odcinek nienadawał się na moją szosówkę więc czekał mnie spacerek. Sam wodospadzik tego lata nawet nie kapał więc - rozczarowanie. Polną drogą na zachód docieramy od uroczyska do kolejnej asfaltówki.Obieram kierunek na północ i docieram do najwyższego punktu na mojej trasie , czyli parkingu pod Górą Liwocz. Po drodze możemy przystanąć odpocząć chwilkę i podziwiać w dolinie stawy we Wróblowej i Ujeżdzie. Ostatni odcinek tego podjazdu, to leśna szutrówka w porządnym stanie. Kolejny punkt na trasie to Brzyska a dokładnie park z ruinami Pałacu Kotarskich. Akurat odbywał się tam jakiś piknik lub festyn rodzinny. Tutaj w cieniu jednego wyniosłych drzew zatrzymałem się na chwilke odpocząć. Po wypiciu coli i zjedzeniu loda oraz uzupełnieniu wody ruszyłem do kolejnego punktu.Jest nim Krzyż Milenijny w Ujezdzie.Jest on jednym z najwyższych krzyży w Polsce. No i zaczynam powrót do Biecza. Jednak wracając zachaczam jeszcze o Trzinice a dokładnie kościoła Św. Doroty na 55 km.trasy. Kościół podobnie jak ten w Święcanach w stylu gotyckim również okazał się zamknięty wiec zwiedzić go mogłem jedynie z zewnątrz. Następnie jużpowrót do Biecza bocznymi drogami omijająć droge 28 i Skołyszyn pojechałwm przez Pustą Wolę, Kunową i Grudne Kępską. Tam jednak nic godnego uwagi nie było. Na koniec po 70 km w Bieczu zahaczam o Basztę Kowalską usytułowaną nieopodal Fary. Znajduje się ona na niewielkim placyku na środku którego stoi pomnik urodzonego w Bieczu Marcina Kromera,wibitnego historyka i poety okresu renesansu. Godnapolecenia jest też drewniana chatka na prywatnej posesji w rogu placu.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pogórze Strzyżowskie
Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok wydania 2022