category-icon

Promnice, Paprocany, Bieruń 28.06.2015

91 km
159 m
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-06-28
category-icon
91 km
159 m
162 m
1.5/6
W niedzielę 28.06.201 oku, samotnie i mimo niepewnej pogody postanowiłem samotnie wybrać się na wyprawę rowerową. Pochmurna pogoda i drobne opady nie zniechęciły mnie do wyjazdu, podobnie jak i niska, jak na początek wakacji, temperatura, bo był granicach 15-17 stopni...

Z Ligoty, wyruszyłem do Pszczyny, trasą przez tamę goczałkowicką i same Goczałkowice. Z Pszczyny, jechałem mało uczęszczaną drogą w kierunku Studzienic, gdzie droga jest prosta i wiedzie przez ładne tereny. W Studzienicach wjechałem w las kobiórski, gdzie niespodziewanie zrobiłem pętlę, no bo pomyliłem drogi... Ale było ciekawie, gdy ponownie zlazłem się na prostej drodze ze Studzienic. No i pojechałem do Kobióra. Szybko minąłem tą miejscowość i główną drogą na Tychy skierowałem się do zameczka myśliwskiego w Promnicach (na trasie skręciłem w leśną asfaltową drogę). Promnice to malowniczo położona zagroda myśliwska nad Jeziorem Paprocańskim, które znajduje się już na terenie Tychów. Po krótkiej wizycie w Promnicach, zawitałem nad wspomnianymi tyskimi Paprocanami. To stąd pochodził słynny Rysiek Riedel z "Dżemu", a jego muzyka nadal jest nieśmiertelna!!! Z Tychami związany jest też hokeista Mariusz Czerkawski. Będąc nad Paprocanami, stwierdziłem, że dużo zmieniło się tam na lepsze: plaża, trasy spacerowe i rowerowe na pewno przyciągają ludzi z blokowisk... Samo jezioro to słynne kąpielisko, pod warunkiem, ze nie kwitną sinice... W Tychach zaskoczyła mnie fantastyczna infrastruktura rowerowa... Trasy, mapy i wygodne szlakowskazy... W Tychach, mimo groźby deszczu, skierowałem się do Bierunia Starego. Jadąc przez tereny przemysłowe, nieco wyprawa straciła na atrakcyjności, no i zaczął padać drobny deszcz... W Bieruniu Starym, po krótkiej wizycie na deszczowym rynku, pojechałem trasą rowerową wiślaną, przez Bojszowy na Międzyrzecze, nieco zbaczając z WTR. Deszcz był drobny ale padał ze średnim nasileniem, co mnie orzeźwiało, bo nie zakładałem ubrania przeciwdeszczowego!!! W Międzyrzeczu natrafiłem na podobną infrastrukturę rowerową, jaką kiedyś spotkałem w gminie Pawłowice... Zadaszone miejsca odpoczynkowe, mapy tras rowerowych powiatu bieruńsko-lędzińskiego... tak trzymać. Jedynie to co widziałem dwa razy mnie mocno przygnębiło... Ludzie zjadający resztki jedzenia ze śmietników... Tak było w Tychach i w Międzyrzeczu... Widoki odrażające, ale i przygnębiające, będące efektem polityki prowadzonej wobec śląskich zakładów pracy poprzez kolejne rządy w Warszawie... Bezdomni... No cóż...
Z Międzyrzecza, pojechałem leśną trasą WTR, a potem także Greenways w kierunku Ćwiklic. I tutaj przestało padać... Potem już tylko skok do Pszczyny i Goczałkowic na tamę i wio do domu, bo znów zaczynało padać... Tak oto minęła deszczowo-pochmurna niedziela a licznik zanotował 95 km po płaskich terenach.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Area of Tychy and Pszczyna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Area of Tychy and Pszczyna

The map range: Oświęcim to the east, Żory to the west, Goczałkowickie Lake to the south. The map presents information useful for tourists, walking and cycling trails, tourist attractions. The most interesting places are highlighted with a yellow frame.

Oświęcim Land. Carp Valley
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Oświęcim Land. Carp Valley

The map presents the region in western Lesser Poland and eastern Upper Silesia. The map range: Pszczyna to the west, Alwernia and Wadowice to the east, Chrzanów to the north and Bielsko-Biała to the south.

Published: 2017

Upper Silesian Metropolitan Area
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Upper Silesian Metropolitan Area
The map in detailed scale presents part of Upper Silesia - historical and geographical region situated in southern Poland. The Upper Silesian metropolitan area lies within the Upper Silesian Coal Basin. It is characterized by a rich tradition of folklore, many industrial monuments, and some green areas. Cycling, walking and didactic trails are marked on the map, as well as other interesting information, e.g. historical borders of Polnad - from 1914 and 1939. The map range: Tarnowskie Góry to the north, Tychy to the south, Gliwice to the west and Jaworzno to the east.
Silesian Beskids, Żywiec Beskids, Small Beskids
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Silesian Beskids, Żywiec Beskids, Small Beskids

The map depicts part of the Polish Carpathian Mountains in Silesia region: Beskid Śląski (Silesian Beskids), Beskid Żywiecki (Żywiec Beskids) and Beskid Mały (Small Beskids). The Polish part of the range includes protected areas, such as Silesian Beskids Landscape Park. Hiking tracks and tourist attractions are marked on the map.

Update: 2014

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie