Proszowice - Działoszyce - Proszowice

Dodano 24 listopada 2021 przez aplikację Android
Proszowice - Działoszyce - Proszowice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

234557
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 77,1 km
  • Czas trwania: 6 h 18 min
  • Średnia prędkość: 12,24 km/h
  • Przewyższenie: 132,84 m
  • Suma podejść: 1 392,73 m
  • Suma zejść: 1 396,84 m
  • Data: 24 listopada 2021
  • Lokalizacja: Proszowice, Kazimierza Wielka
1325000
Kościół parafialny pw. NMP i św. Jana Chrzciciela w Proszowicach
Kościół został wzniesiony z cegły około połowy XV w. Do 1497 r. po obu stronach korpusu dostawiono piętrowe przybudówki. W 1824 r. kościół poważnie ucierpiał w czasie pożaru. Zawaliła się fasada i musiano rozebrać uszkodzone sklepienia. W czasie odbudowy przeprowadzonej do 1836 r. skrócono korpus nawowy o jedno przęsło a wnętrza nakryto stropami. Obniżono też dachy i zbudowano neogotycką fasadę. W późnogotyckim kościele szczególną uwagę zwraca wielobocznie zamknięte prezbiterium.
1325001
Kaplica Świętej Trójcy w Proszowicach
Jednonawowa kaplica zbudowana została w 1859 roku z cegieł pochodzących ze ściany szczytowej kościoła parafialnego, zniszczonej podczas burzy na początku XIX wieku. We wnętrzu kaplicy można podziwiać neobarokowy ołtarz. Na ogrodzonym terenie kaplicy znajdują się również murowana dzwonnica oraz grota z figurą Matki Bożej. Do końca XVIII wieku znajdował się tu też cmentarz z mogiłą powstańców z roku 1863. Obecnie po tej mogile nie ma śladu, a zwłoki powstańców zostały ekshumowane i złożone w krypcie kaplicy.
1325002
dwór w Jakubowicach
Wybudowany w połowie XVI wieku dwór jest budynkiem murowanym z cegły, otynkowanym, dwukondygnacyjnym, podpiwniczonym. Posiada wyraźnie widoczne cechy renesansowe, przejawiające się głównie w dążeniu do rytmicznego rozłożenia osi i gładkich płaszczyznach ścian. Ostatni przedwojenny właściciel - Józef Kleszczyński przebywał w Jakubowicach do 1945 roku. Po wojnie majątek upaństwowiono, ziemię rozparcelowano, a z reszty utworzono stację hodowli roślin, specjalizującą się w hodowli buraka pastewnego. Od 1988 roku dwór jest w rękach prywatnych właścicieli, aktualnie jest wystawiony na sprzedaż.
1325003
kościół św. Wojciecha w Kościelcu
Kościół został zbudowany w latach około 1231–1242.Świątynia jest rzadkim w Małopolsce przykładem wiejskiego kościoła zbudowanego w stylu romańskim. Wyróżniają go znaczne rozmiary i wyjątkowo bogate opracowanie detali kamiennych.
1325004
Kaplica pw. Bożego Narodzenia w Skorczowie
Niedaleko współczesnej świątyni parafialnej zachowała się kaplica p.w. Bożego Narodzenia, zbudowana została 1616 r. Wg Tradycji została zbudowana z przeznaczeniem na zbór ariański. Użytkowana następnie przez katolików przetrwała do naszych czasów w oryginalnej formie.
1325005
Dwór w Boszczynku
Dwór Kazimierza Slaskiego został wzniesiony w 1880 r. w kształcie litery L, jest parterowy z bogatym portykiem. Niestety jest niedostępny.
1325006
Kościół pw. św. Mikołaja w Małoszowie
Obecny kościół, zastąpił dawny drewniany i został wzniesiony ok. 1640 r. Kościół jest barokowy, był przebudowany i odnawiany w 2 poł. XIX w. W kościele – prezbiterium jednoprzęsłowe, zamknięte półkolistą absydą, nawa nieco szersza i wyższa, trójprzęsłowa. Trzy ołtarze (główny i dwa boczne) rokokowe, w głównym – św. Mikołaj, patron, ciekawe epitafia z XIX w. i portal z XVII w. do zakrystii, wykonany z czarnego marmuru.
1325007
kościół św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu
kościół został wzniesiony w XV wieku, z zachowaniem pozostałości romańskich. Budowany w dwóch fazach: nawy w I poł. XV wieku, a pod koniec XV wieku – prezbiterium. Jest to kościół gotycki, orientowany (wschód – zachód), murowany z kamienia, nietynkowany. Pozostałością pierwotnego romańskiego kościoła z przełomu XII i XIII wieku są: dwie wieże, zachodnia część prezbiterium i dolna część południowej ściany prezbiterium.
1325008
dwór w Drożejowicach
W południowej części parku znajduje się neoklasycystyczny dwór pochodzący z początków XIX wieku i utrzymany w podobnym stylu tak zwany "nowy dwór", zbudowany w czasach PGR jako budynek administracyjny, tworzące razem układ w kształcie litery L. Niestety kolejne remonty, adaptacje i naprawy budynków (np. pokrycie dachu eternitem i zabudowa ganku ) spowodowały częściowe zatracenie ich szczególnego charakteru historycznego i architektonicznej klarowności.
1325009
kościół pw. Trójcy Świętej w Działoszycach
Kościół parafialny erygowany w 1222, Gotyckie prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym, przebudowany w XVII w. w stylu barokowym, w XIX w. przebudowany ponownie (przedłużenie nawy i dobudowanie wieży), kaplice pw. Świętej Anny z 1637 i pw. Matki Boskiej Różańcowej z 1663.
1325010
ruiny synagogi w Działoszycach
Synagoga została zbudowana w 1852 roku na miejscu poprzedniej drewnianej bożnicy. Przebudowana w latach 1880–1904. W przybudówkach mieściły się biblioteka, mykwa oraz dom rabina. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po wojnie w budynku synagogi znajdował się dom dziecka oraz skład opałowy. Obecnie synagoga znajduje się w stanie ruiny.
1325011
dwór w Pierocicach
Należący do Osuchowskich drewniany dwór powstał w XVIII w., w połowie XIX w został gruntownie przebudowany. Przed wojną w części mieszkalnej miał on dwie kondygnacje. Parter składał się z siedmiu komnat, a w drugiej kondygnacji sień, z której drzwi prowadziły do mansardowych pokoi. Obecnie jest to parterowy budynek z klasycystycznym gankiem z czterema kolumnami. Po wojnie służył jako siedziba szkoły podstawowej, która przed kilkunastu laty została jednak zlikwidowana.
1325012
Kościół św. Piotra i św. Pawła w Racławicach
Kościół wybudowany w 1778 r. w miejscu drewnianego, spalonego w II poł. XVII wieku. Budynek barokowo klasycystyczny, murowany, jednonawowy. Prezbiterium wadratowe, węższe od nawy nakryte kopułą. Największą wartość zabytkową stanowi gotycka figura św. Szczepana z końca XV w. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, na planie kwadratu z przełomu XVIII i XIX wieku z dzwonem z 1547 roku.
1325013
dwór w Janowiczkach
Dwór w Janowiczkach powstał na przełomie XVIII/XIX w. Wtedy budynek dworu był drewnianym, krytym gontem. W drugiej połowie XIX w. budynek dworu został przebudowany, a obecna forma dworu pochodzi z następnej przebudowy około 1930 r. Dwór nawiązuje bryłą i architekturą do prowincjonalnego dworku ziemskiego z końca XVIII i początku XIX w. Parterowy z użytkowym poddaszem, wymurowany jest z cegły, z użyciem kamienia. Nakrywa go dach czterospadowy łamany, o drewnianej więźbie, kryty dachówką. Dwór od frontu poprzedzony jest wysokim portykiem o czterech drewnianych kolumienkach wspierających trójkątny przyczółek.
1325014
Willa Walerego Sławka w Janowiczkach
Z zachodniej strony parku dworskiego stoi willa wzniesiona w 1935 r. ze składek sanacyjnych polityków dla Walerego Sławka, trzykrotnego premiera w okresie lat 1930–35 oraz honorowego obywatela Racławic, przekazana przez niego w testamencie na cele kulturalne. Obecnie w willi jest m.in. siedziba Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego.
Willa wzniesiona została w duchu modernizmu i nawiązuje bryłą do architektury polskich dworków. Parterowa, z użytkowym poddaszem, wybudowana jest z cegły, z użyciem kamienia. Budynek nakrywa czterospadowy dach łamany. Od frontu poprzedzona jest gankiem o czterech kolumnach wspierających balkon poddasza.
1325015
Pomnik Bartosza Głowackiego w Janowiczkach
U stóp wzgórza Zamczysko stoi pomnik Bartosza Głowackiego, chłopskiego bohatera bitwy. Pomnik ma prawie 10 m wysokości. Wykonany jest w brązie, wg projektu Mariana Koniecznego, profesora krakowskiej ASP. Został odsłonięty 22.05.1994 r. w dwusetną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.
1325016
Wzgórze Zamczysko w Janowiczkach
Wzniesienie zwane Zamczyskiem, podczas bitwy pod Racławicami stanowiła punkt dowodzenia gen. Aleksandra Tormasowa. Na jej szczycie w latach 1926-1934 usypano w hołdzie Tadeuszowi Kościuszce niewielki, 14 m wysokości, kopiec.
Poniżej kopca znajduje się grodzisko, czyli odsłonięte relikty przyziemia obronnej rezydencji. W otoczeniu grodziska rośnie 5 lip posadzonych w 1894 r., w setną rocznicę bitwy racławickiej dla uczczenia jej dowódców: Naczelnika Tadeusza Kościuszki oraz generałów. Antoniego Madalińskiego, Ludwika Mangeta, Jana Slaskiego (Ślaskiego) i Józefa Zajączka.
1325017
kościół pw. św. Andrzeja we Wrocimowicach
Wzniesiony w latach 1748-54 kościół jest jednonawowy i czteroprzęsłowy, orientowany z dwoma dobudówkami nadającymi zewnętrznemu zarysowi kościoła kształt krzyża. Wyposażenie kościoła posiada cechy barokowe i wczesnorokokowe.
Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej. Zbudowana jest na planie kwadratu o pochyłych ścianach, z nadwieszoną izbicą i dachem namiotowym, zwieńczonym ośmioboczną wieżyczką z kopułką. Dzwon odlany został w 1530 r.
1325018
dwór w Przemęczanach
Murowany dworek w Przemęczanach zbudowany został w 1908 r., częściowo na zrębach dawnego. Jest budowlą murowaną, parterową, o charakterze pseudoklasycystycznym. Założony na planie prostokąta, z krótka i nieco szersza częścią wschodnią. Wejście główne od strony południowej usytuowane niesymetrycznie, poprzedzone zostało portykiem, ujętym czterema kwadratowymi słupami, wspierającymi balkon, dostępny z umieszczonej w części poddasza nadstawki zwieńczonej trójkątnym szczytem. Podobny układ zastosowano od strony ogrodu.
1325019
dwór w Błogocicach
Zachowany w nie najlepszym stanie dwór z XIX w. jest budynkiem murowano-drewnianym, założonym na planie wydłużonego prostokąta. Od strony frontowej posiada, rozmieszczony niesymetrycznie, portyk wgłębny wsparty na czterech drewnianych kolumnach z ozdobnymi kapitelami i bazami. Był budynkiem tynkowanym. Z wystroju dawnych elewacji zachowały się profilowane nadproża okien. Dach dwuspadowy, niegdyś kryty dachówką, obecnie płytami eternitowymi.
1325020
dwór w Kowarach
Dwór wzniesiony ok. 1848-1880, bez wyraźnych cech stylowych. Drewniany, konstrukcji zrębowej, tynkowany. Założony na rzucie wydłużonego prostokąta, zwrócony frontem na północ, parterowy. Układ wnętrz dwutraktowy. Po przejęciu majątku przez Skarb Państwa po drugiej wojnie światowej, w budynku dworskim mieściła się szkoła podstawowa i mieszkania lokatorskie. W połowie lat 80., popadający w ruinę budynek dworski wraz z parkiem i niewielką resztówką został sprzedany przez gminę prywatnemu właścicielowi. Kolejna zmiana właściciela, tym razem związana z remontem dworu, nastąpiła po roku 2001.
1325021
kurhan w Kowarach
We wsi Kowary, dostrzec można znajdujące się obok drogi sporych rozmiarów wzniesienie, będące reliktami kopca o prehistorycznych korzeniach. Pochodzący z epoki brązu kurhan był niegdyś znacznie wyższy i większy, regularne podorywanie jego granic doprowadziło jednak z czasem do okrojenia rozmiarów obiektu.
Według przekazów w miejscu tym, owianym legendami i złą sławą, w XIX wieku miano grzebać ofiary epidemii, które nawiedzały okolicę.
1325022
dwór w Makocicach
Niewiele pozostało z dawnego budynku dworskiego w Makocicach (do niedawna użytkowany był jako szkoła, obecnie wykorzystywany na mieszkania prywatne). Z formy istniejącej obecnie, piętrowej, pudełkowatej bryły trudno nawet domyślić się wyglądu dawnego dworu. Kształt prostopadłościanu burzy jedynie przyklejony z jednej strony prosty ganek wsparty na czterech betonowych słupach, z drugiej zaś – resztki zrujnowanego tarasu ogrodowego. Obecnie budynek jest wystawiony na sprzedaż.
1325023
dwór w Opatkowicach
Data budowy zespołu dworskiego w Opatkowicach nie jest dokładnie znana jednak prawdopodobnie został wybudowany pomiędzy 1804 a 1839 rokiem. Zachowany do dzisiaj dwór był wielokrotnie przebudowywany i „modernizowany”, zwłaszcza po 1945 roku, nadszarpnięty upływem czasu i brakiem dbałości kolejnych gospodarzy, zatracił całkowicie swój charakter stylowy. Podczas przebudowy w latach 50 i adaptacji na mieszkania dla pracowników pobliskiego POM stracił ganek i portyk. Przekształcono też całkowicie wnętrza. Zniknęły elementy dekoracyjne okapu dachowego, wymieniono okna. Obecnie stan dworu jest fatalny i grozi zawaleniem o czym informują rozstawione wkoło tablice.
Przed nadejściem zimy chciałem odbyć choć jeszcze jedną wycieczkę i tym razem wybór padł na pogranicze województwa małopolskiego i świętokrzyskiego, na którym znajdowało się kilka interesujących mnie obiektów, a które z różnych powodów jakoś ominąłem. Wycieczkę rozpocząłem w Proszowicach skąd udałem się do pobliskich Jakubowic, w których znajduje się wystawiony aktualnie na sprzedaż dwór. Z Jakubowic poprzez Kościelec dotarłem do Skorczowa, gdzie poruszając się już po terenie województwa świętokrzyskiego zmierzałem do mojego celu czyli Działoszyc. W drodze do Działoszyc udało mi się zobaczyć kościoły w Małoszowie, Skalbmierzu, kaplicę w Skorczowie oraz dworki w Boszczynku i Drożejowicach przy czym dworek w Boszczynku miałem możliwość zobaczenia tylko zza odrodzenia i poprzez otaczającą go roślinność. Z Działoszyc, po zobaczeniu kościoła i ruin synagogi, ruszyłem w drogę powrotną i w drodze tej, na jako pierwszy natrafiłem na dworek w Pierocicach. Niestety, widząc stan tego opuszczonego dworku nie rokuję nadziei na jego przetrwanie i z tym przeświadczeniem, po wspinaczce na najwyższe na trasie wycieczki wzniesienie dotarłem do województwa małopolskiego i znanych mi już z poprzednich wycieczek terenów. Miałem więc okazję zobaczyć miejscowości i atrakcje związane z Bitwą pod Racławicami tj. Racławice, Janowiczki i Wrocimowice, udało mi się zobaczyć także dworki w Przemęczanach, Błogociacach, Kowarach, Makocicach i Opatkowicach. Teren po którym się poruszałem podczas tej wycieczki był bardzo pofałdowany, do naprawdę nielicznych należały płaskie odcinki. Czego natomiast było w nadmiarze to psów. Podczas poprzednich wycieczek zauważyłem, że jest to plaga powiatu proszowickiego, zwłaszcza na bocznych drogach. Niestety niewiele pod tym względem ustępują powiaty kazimierski i pińczowski. Wielokrotnie z drżeniem serca starałem się uniknąć konfrontacji z wałęsającymi się po drodze agresywnymi sforami liczącymi nie raz po 6-8 psów, wielokrotnie atakowany byłem także przez psy wybiegające z niezabezpieczonych posesji. Sytuacje te powodowały, że zawsze z obawą mijałem otwarte wjazdy na posesje. Na szczęście udało mi się uniknąć pogryzienia jednakże uważam, że trzymanie luzem psów jest nie tylko wyrazem lekkomyślności ale i głupoty.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta