category-icon

Prz. Lądecka - Koníček – Rychleby - Jánský Vrch – Siedem Krzyzy – Borówkowa Góra

32 km
6 h 30 min
974 m
Javorník

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-11-20
Javorník
category-icon
32 km
974 m
968 m
Łatwy
6 h 30 min
6/6
Jak zwykle z domu wyjeżdżam o świcie. Samochód zostawiam na parkingu na prz. Lądeckiej. Zwykle stoi tu wiele aut. Zaczyna się tu najbardziej popularne wejście ba Borówkową Górę. O siódmej jest tu jednak cicho i jeszcze ciemno. Ruszam żółtym szlakiem w kierunku Travnej , aby po kilkunastu minutach wejść na szlak zielony , który po prawie 2 kilometrach łączy się z niebieskim. Tym szlakiem przejdę spory kawałek trasy w kierunku Javornika. Na szlakowskazie informacja ,że do Javornika jest 16 km. To sporo , mam już 3 km w nogach a z Javornika trzeba się jeszcze dostać na Borówkową i na parking. Należy więc iść szybko. Trasa wiedzie zboczami Gór Rychlebskich , czasami mocne podejścia na góre Konicek i przełęcz Karpowską. Po około 3 godzinach szlak niebieski łączy się z czerwonym , który też biegnie w kierunku Javornika a dodatkowo przebiega przez Zamek Rychleby.
Zamek Rychleby (czes. Rychlebský hrad) – średniowieczny .Zamek góruje na wysokości 420 m n.p.m. ponad Rači údolí (Rakową Doliną) w środku Gór Złotych.Obecne ruiny są pozostałością zamku powstałego w połowie XIV w.Wiadomo, iż w połowie XV w. był uprzednio niezamieszkany. Stał się z ostoją rycerzy-rozbójników, co przyczyniło się widać do jego zniszczenia. Mieszczanie oraz magnateria rozdrażnieni działalnością rozbójników wyprawiali się na ich bazy, równając zamek z ziemią.W latach 1901-1903 oraz 1906-1910 prace wykopaliskowe dodatkowo renowacyjne prowadził oddział Javorník Morawsko-Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego pod spodem kierunkiem Bruno Königa.
W okolicy zamku spotykam kilku turystów . Ruszam dalej w kierunku Javornika. Po około 40 minutach wchodzę do parku okalającego zamek a po chwili moim oczom ukazuje się Zamek na Janskim Vierchu. Widok jest tym bardziej niespodziewany , bo od tej strony rzadko się go ogląda. Zamek jak zwykle piękny , w znacznym stopniu odnowiony. Niestety od października do kwietnia zwiedzanie tylko w soboty i niedzielę dla grup zorganizowanych po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu. No cóz widok , widok i tak z tarasu zamkowego jest przepiekny.
Nie zaprzątając sobie już głowy ruszam dalej czerwonym szlakiem w kierunku Góry borówkowej. Z Javornika jest około 11 km. Szlak czerwony łączy się zielonym . Idę właśnie zielonym szlakiem aby dojść do Siedmiu Krzyzy. Po około godzinie docieram do tego miejsca.
Wolno stojący w lesie krzyż, w miejscu zwanym „siedem krzyży” (sedm křižů). Ma charakterystyczny wygląd krzyża
pokutnego typu maltańskiego z odtrąconą głową. Ustawiony na niewielkim kamiennym kopczyku w połowie
lat dwudziestych XX wieku staraniem klubu turystycznego z Javornika. Według podania w czasie wojny trzydziestoletniej
wojska szwedzkie zmierzały od strony Czech przez Przełęcz Bardzką na Śląsk w stronę Otmuchowa. Dnia 15 lipca 1639
roku doszło do bitwy na Szwedzkiej Łące po której Szwedzi byli zmuszeni wycofać się do Czech.Siedmiu szwedzkich oficerów otoczonych przez Austriaków uciekło w góę do lasu, skąd już nie było ucieczki.Drogą losowania wyznaczyli tego, kto zabije szpadą sześciu pozostałych, po czym sam popełni samobójstwo.Traf padł na najmłodszego z nich. Gdy na miejsce przybyli Austriacy, zastali siedem ciał bohaterów, którzy wolelizginąć niż poddać się wrogowi. Po zawarciu pokoju (1648) na tym miejscu wystawiono siedem kamiennych krzyży.
Dzisiaj jest już tylko jeden.Z tego miejsca jest około 8 km na Góre Borówkową . Turystów spotykam dopiero pod szczytem. Na szczycie czynny mały bar w którym odbijam trzy pieczątki , jedna pamiątkowa, dwie z Góry Borówkowej , czeska z wysokością 899 i polska 900, do wyboru do koloru.
Zejście na parking na prz. Lądeckiej.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Góry Złote - szczegółowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote - szczegółowa

Szczegółowa mapa turystyczna Gór Złotych z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem pasmo Gór Złotych oraz takie miejscowości jak Paczków, Javornik, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie.

Rok wydania: 2018

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022

Góry Złote | Rychlebske hory
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote | Rychlebske hory

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U Trzech Granic (1111 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Nazwa pasma nawiązuje do złota wydobywanego przed wiekami w tych górach. Grzbietem Gór Złotych na dł. ok. 32 km wiedzie granica państwowa i po czeskiej stronie przyjmują nazwę Rychlebskich hor (od ruin zamku Rychleby). Zasięg mapy wyznaczają: Złoty Stok i Paczków na północy, Trzebieszowice na zachodzie, Jesenik na południu i Sławnowice na wschodzie.
Na turystów czeka tu sieć pieszych szlaków górskich, które prowadzą ku najatrakcyjniejszym miejscom, jakimi są grzbiety i szczyty górskie, przełęcze, miejsca widokowe, doliny, potoki i rzeki górskie. W okolicach Złotego Stoku, Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego wytyczono wiele atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych. Rok wydania 2022

 

Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki

Mapa Masywu Śnieżnika, Gór Złotych i Bialskich oraz Krowiarek, z najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej - Śnieżnikiem i Ośrodkiem Narciarskim Czarna Góra. Znajdują się tu takie atrakcje jak Wodospad Wilczki i Jaskinia Niedźwiedzia. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych, szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.