category-icon

Przedborski Park Krajobrazowy

60 km
8 h 20 min
1.2 km
Przedbórz, Włoszczowa
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-08-18
Przedbórz, Włoszczowa
category-icon
60 km
1184 m
1152 m
8 h 20 min
5.3/6
Dość pokrętna trasa, która miała doprowadzić do najważniejszych atrakcji Przedborskiego Parku Krajobrazowego i na szczyt najwyższego wzniesienia województwa łódzkiego i pasma Przedborsko-Małogoskiego zaliczanego do Gór Świętokrzyskich. Na samym początku odwiedziłem biuro dyrekcji PK i pozyskałem kilka ciekawych publikacji, głównie map, dotyczących parków krajobrazowych województwa łódzkiego. Dalsze odcinki to próby znalezienia głazów narzutowych, niestety nie zakończone sukcesem. Zainteresowała mnie też aleja brzozowa wzdłuż drogi do wsi Majdan, co spowodowało, że na Fajną Rybę postanowiłem dostać się od wschodu, czyli najbardziej stromym stokiem. Wciąganie roweru objuczonego sakwami nie było dobrym pomysłem. Kolejna atrakcja to rezerwat "Murawy Dobromierskie", gdzie można podziwiać typowe dla podłoża wapiennego rośliny kserotermiczne. Następne kilometry to spokojna jazda leśnymi drogami aż do Żeleźnicy, gdzie stoi obelisk poświęcony królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który w tutejszych lasach miał wypadek podczas polowania. A ponieważ w Olesznie źle pojechałem i nie chciało mi się wracać, nie obejrzałem dworu w tej miejscowości - trzeba będzie wrócić.
Trasa nie jest wymagająca, poza nielicznymi piaszczystymi fragmentami, w większości drogi leśne były jakoś utwardzone, a długie odcinki prowadziły szosami.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Dolina środkowej Pilicy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina środkowej Pilicy

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny-Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe-Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol. Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeka na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka). Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi. Mapa polecana jest także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz osobom zmotoryzowanym. Rok wydania: 2022

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.

Miejscowości na trasie