category-icon

Przełomem Dunajca na rowerze. Trasa 39 narowery

34 km
864 m
Polska, małopolskie, Krościenko nad Dunajcem, powiat nowotarski, Beskid Sądecki, Zewnętrzne Karpaty

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-14
Polska, małopolskie, Krościenko nad Dunajcem, powiat nowotarski, Beskid Sądecki, Zewnętrzne Karpaty
category-icon
34 km
864 m
858 m
Łatwy
3.2/6
Ta wycieczka zawiera jedną z najbardziej urokliwych tras rowerowych Małopolski – przejazd przełomem Dunajca. Niestety żeby zamknąć pętlę pojedziemy na pewnym odcinku ruchliwą drogą wojewódzką. Zachowajmy ostrożność. Wyjeżdżamy z rynku w Krościenku obok murowanego kościoła (1), na drogę 969 w kierunku Nowego Targu. Mijamy po lewej stronie Muzeum PPN (2), następnie 700 m za stacją benzynową skręcamy w prawo i jedziemy pod górę do Grywałdu (jadąc na wprost skrócimy sobie trasę o 4 km pętlę). Do wioski, opadamy stromym zjazdem, po czym skręcamy w lewo w ul. Kwiatową, którą podjeżdżamy pod drewniany kościół (3). Wąską doliną wracamy na drogę 969 i skręcamy w prawo. Jedziemy ok. 1200 m i po czym odbijamy w lewo na Hałuszową. Przed nami najcięższy odcinek tej wycieczki – dwukilometrowy wyczerpujący podjazd przez Hałuszową. Na głównej drodze skręt w lewo i dla odmiany kilka kilometrów zjazdu serpentynami przez fragment Pienińskiego Parku Narodowego (4) do Sromowców Wyżnych. Na głównym skrzyżowaniu kierujemy się w lewo do Sromowców Niżnych, mijając po drodze przystań flisacką, gdzie rozpoczynają się słynne spływy tratwami przez przełom Dunajca. We wsi obok nowego murowanego kościoła stoi warty uwagi XVI-wieczny drewniany kościół (5). Jedziemy jeszcze 500 m i po prawej stronie wyłania się nowoczesna kładka prowadząca na Słowację. Przejeżdżamy nią nad Dunajcem, jedziemy w lewo i docieramy do murów klasztoru w Czerwonym Klasztorze (6). Obok wejścia do muzeum jedziemy prosto przez kładkę i wjeżdżamy na alejkę asfaltową z czerwonym szlakiem. Przed nami najpiękniejszy 9-kilometrowy odcinek trasy – przejazd przełomem Dunajca (7). Na skrzyżowaniu na obrzeżach Szczawnicy skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż Dunajca do Krościenka, gdzie kończymy wycieczkę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kościół w Krościenku (1) – wzniesiony w 1350 r., murowany, częściowo gotycki. Wewnątrz na ścianach nawy polichromia z 1589 r. w stylu biblii pauperum. Gotycka chrzcielnica przypuszczalnie podarowana przez króla Jana Olbrachta.
Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku (2) – wystawa prezentująca zagadnienia dotyczące genezy rzeźby Pienin, ochrony przyrody, geologii, architektury, etnografii i ekologii, makieta Pienin.
Drewniany kościół w Grywałdzie (3) – wybudowany w II poł. XV w., jednonawowy, konstrukcji zrębowej, podbity i pokryty gontami. We wnętrzu polichromia z 1638 r. oraz tryptyk z pocz. XVI w.
Pieniński Park Narodowy (4) – utworzony w 1954 r. (pow. 2346 ha) w celu ochrony najcenniejszych zasobów przyrodniczych Pienin. Należą do nich przede wszystkim: przełom Dunajca, murawy naskalne i wiele gatunków roślinnych, w tym dwa endemiczne: mniszek pieniński i pszonak pieniński. Informacje: www.pieninypn.pl.
Drewniany kościół w Sromowcach Niżnych (5) – gotycki, wzniesiony w XVI w, konstrukcji zrębowej. Prezbiterium i nawa stanowią jedną całość, wieża konstrukcji słupowej dostawiona w XVII w.
Zespół klasztorny w Czerwonym Klasztorze (Słowacja) (6) – kościół i klasztor z 1319 r. W XVIII w. oo. Kameduli dobudowali wieżę i dodali eremickie domki. W tych ostatnich znajduje się muzeum z ekspozycją historyczną i zbiorami aptekarskimi.
Pieniński Przełom Dunajca (7) – to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Malowniczy odcinek Dunajca przełamującego się przez Pieniny Właściwe. Bieg rzeki jest kręty, pełen zakoli, a nad jej brzegami wznoszą się ogromne skały, sięgające 300 m wysokości. Odcinek ten pokonać można, korzystając ze spływu tratwami flisackimi, który po polskiej stronie odbywa się na trasie Sromowce Wyżne – Szczawnica lub ... rowerem po słowackiej stronie Dunajca. Informacje: www.flisacy.com.pl.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa39 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gmina Krościenko nad Dunajcem
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Krościenko nad Dunajcem

Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. Mapa zawiera ścieżki historyczne po Krościenku nad Dunajcem, jak również trasy do 11 grzybków, które są usytuowane w charakterystycznych punktach krajobrazowych gminy.

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023



Pieniny i Magura Spiska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny i Magura Spiska

Mapa przedstawia słowacką część Pienin i Spiską Magurę. Sięga na południe do miejscowości Biała Spiska, na zachodzie obejmuje Zdziar, na wschodzie sięga okolic Ruskiej Woli nad Popradem, od północy obszar mapy ogranicza granica słowacko-polska.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Beskid Sądecki - Turbobikes
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes

Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl

Zapraszamy na:

wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu

Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.

Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.

Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu.
18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl