category-icon

Przez gorczańskie hale. Trasa 37 narowery

41 km
982 m
Polska, małopolskie, Nowy Targ, powiat nowotarski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-14
Polska, małopolskie, Nowy Targ, powiat nowotarski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie
category-icon
41 km
982 m
978 m
Trudny
3.6/6
Zapraszamy na wycieczkę prowadzącą pięknymi halami na szczyt Gorców – Turbacz. A u jego stóp, wzdłuż malowniczego Dunajca, czekają na nas odmienne krajobrazy i góralska architektura. Wycieczkę zaczynamy na rynku w Nowym Targu. Przed wyruszeniem warto zobaczyć dwa zabytkowe kościoły (1) (2). Z rynku wyjeżdżamy ulicą Kościuszki w kierunku północnym. Za mostem skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż Dunajca do ronda. Na rondzie trzeci wyjazd ulicą Kowaniec. Po drodze mijamy kościół, przy którym jedziemy prosto, a po chwili przed kapliczką kierujemy się w lewo. Przed nami długi i wymagający podjazd do schroniska pod Turbaczem. Na górę kierujemy się oznakowaniem czerwonego szlaku rowerowego. Za schroniskiem wkraczamy na teren Gorczańskiego Parku Narodowego (3). Aż do Przełęczy Knurowskiej podążamy za oznakowaniem czerwonego szlaku pieszego. Po przejechaniu hal na bardzo trudnym zjeździe najbezpieczniej będzie rower sprowadzić. Po dotarciu do przełęczy skręcamy w prawo, w drogę asfaltową i zjeżdżamy do Knurowa. Za mostem na Dunajcu kierujemy się na zachód szutrową drogą wzdłuż rzeki. Aż do Waksmundu podążamy drogami oznakowanymi jako szlak rowerowy. W Harklowej warto zwiedzić drewniany kościół (4). Przejeżdżamy na drugą stronę Dunajca. Docieramy do Łopusznej, gdzie zobaczymy kolejny drewniany kościół (5) i dwór Tetmajerów (6). Dalsza trasa prowadzi nas wzdłuż rzeki do mostu w Ostrowsku. Zostajemy po tej samej stronie rzeki i dalej jedziemy wzdłuż brzegu Dunajca. Gdy dotrzemy do mostu w Waksmundzie przejeżdżamy na drugą stronę i za murowanym kościołem skręcamy w prawo. Jedziemy prosto 3,5 km do rynku w Nowym Targu, na którym kończymy wycieczkę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Drewniany kościół w Nowym Targu (1) – wybudowany w I poł. XV w., od początku pełnił rolę kościoła cmentarnego. Wg legendy fundatorami świątyni byli zbójnicy. Obiekt konstrukcji zrębowej, oszalowany, pokryty gontem. W ołtarzu głównym obraz tzw. Wielkiej Rodziny z 1516 r.
Kościół pw. Św. Katarzyny w Nowym Targu (2) – wzniesiony w 1601 r. Niejednolity stylowo: prezbiterium starsze – gotyckie, pozostałe części barokowe. Wewnątrz kurdyban z 1700 r., wg legendy podarowany przez króla Jana III Sobieskiego.
Gorczański Park Narodowy (3) – utworzony w 1981 r., o pow. 7029,85 ha. Ochronie podlegają najcenniejsze w Gorcach fragmenty puszczy karpackiej, polan reglowych, typowa fauna karpacka, naturalne procesy przyrodnicze, w szczególności samoistne odradzanie się lasu oraz liczne szałasy, będące pamiątką dawnego życia i kultury pasterskiej.
Drewniany kościół w Harklowej (4) – wzniesiony pod koniec XV w., posiada cechy świątyni typu podhalańskiego. Wnętrze zdobią ciekawe malowidła z okresu Młodej Polski, wykonane m.in. przez Stanisława Wyspiańskiego. W barokowym ołtarzu głównym znajdują się obrazy pochodzące z dawnego, średniowiecznego tryptyku.
Drewniany kościół w Łopusznej (5) – pochodzący z XV w., gotycki, typu podhalańskiego. Wewnątrz polichromia patronowa oraz gotycki tryptyk
z 1460 r.
Dwór Tetmajerów w Łopusznej (6) – klasycystyczny dworek polski, wybudowany z drewna modrzewiowego w 1784 r. W XIX w. stał się własnością Leona Przerwy-Tetmajera, ojca słynnego poety młodopolskiego. Zrąb dworu kryje łamany dach namiotowy. Obecnie dwór pełni rolę niewielkiego skansenu – Muzeum Kultury Szlacheckiej.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa37 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gorczański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorczański Park Narodowy

Mapa szczegółowo przedstawia obszar całego Gorczańskiego Parku Narodowego wraz z enklawami. Na mapie, poza typową treścią turystyczną, zaznaczono: zasięgi lasów i borów górnoreglowych i dolnoreglowych, starodrzewia świerkowe, jodłowe i bukowe, polany szczególnie atrakcyjne przyrodniczo, osobliwości przyrodnicze, szałasy (zwykłe, zabytkowe, będące własnością GPN, inne), a także wiele innych interesujących elementów. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają: informator teleadresowy oraz fotografie. Mapa powstała przy współpracy z Gorczańskim Parkiem Narodowym. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Rabka-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rabka-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia okolice Rabki-Zdroju od Mszany Dolnej na północy, przez Jurków i Ochotnicę Górną na wschodzie po Nowy Targ na południu, Sidzinę i Podwilk na zachodzie.
Rabka-Zdrój, położona w północnej części Gorców, w dolinie rzeki Raby, znana jest przede wszystkim ze swojej funkcji uzdrowiskowej. Stanowi również dobre miejsce wypadowe w Beskid Wyspowy oraz pasmo Gorców i Gorczański Park Narodowy. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Okolice Rabki-Zdroju to również ciekawe pod względem krajoznawczym miejsca z zabytkową architekturą drewnianą i murowaną oraz muzeami. Rok wydania 2024

 

Mszana Dolna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mszana Dolna

Mapa gminy Mszana Dolna obejmuje obszar zamknięty przez Rabkę-Zdrój na zachodzie, Jurków na wschodzie, Pcim na północy oraz przedmieścia Nowego Targu na południu. Na mapie znalazł się spory fragment Gorczańskiego Parku Narodowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. 

 

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023



Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Zimą pod Tatrami
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zimą pod Tatrami

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe, tory saneczkowe, atrakcje dla dzieci, baseny termalne. Na mapie znajdziemy także informację o tym, które obszary Tatr zamknięte są na zimę dla ruchu turystycznego.

Miejscowości na trasie