category-icon

Przez rytwiańską knieję

89 km
139 m
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Rytwiany, Osiek - Tarnobrzeg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-04-10
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Rytwiany, Osiek - Tarnobrzeg
category-icon
89 km
139 m
145 m
Łatwy
3.5/6
Pierwotnie miała to być trasa do Szydłowa ale Justysia nie podzielała tym razem mojego entuzjazmu do pokonania około 120-kilometrowego dystansu. W efekcie na skraju Rytwian, po odwiedzeniu Pustelni Złotego Lasu ukrytej pośród morza zieleni, wykręciliśmy w kierunku Strzegomka. Tym samym wspomniana Pustelnia, a właściwie pokamedulski zespół klasztorny, stała się głównym celem wycieczki. Byliśmy tutaj w 2010r. przy okazji wyprawy do Pacanowa ale tym razem do tego śródleśnego uroczyska dotarliśmy od drugiej strony. Po osiągnięciu skraju zabudowań Ossali-Lesiska wjechaliśmy w leśne ostępy i zostaliśmy zmuszeni do przemieszczania się mało wyrazistymi drogami, na których nie trudno o pobłądzenie. Z pomocą miejscowych udało nam się przedostać do szerokiego gościńca wiodącego od krajowej drogi. Wkrótce znaleźliśmy się w miejscowości Szczeka i do pokonania pozostał jedynie prosty odcinek gruntowego traktu w kierunku Pustelni. Cały leśny odcinek prowadzący do niej był najtrudniejszym fragmentem trasy. Poza nim dominował asfalt, którego brakło tylko pomiędzy Gągolinem, a Otoką. Warto jeszcze nadmienić, że remontowana szosa ze Staszowa do Osieku była zamknięta dla ruchu samochodowego. Ten jednak odbywał się po wylanych już pasach asfaltu, zajmujących połowę jezdni, na których i my musieliśmy się zmieścić. Podsumowując wytyczona trasa wiodła przeważnie mało uczęszczanymi lokalnymi drogami. Szczególnie przyjemny był odcinek wzdłuż wiślanego wału oraz przez las w kierunku Strzegomka. W tym drugim przypadku wijąca się nitka asfaltowej szosy opadała w dół, pozwalając na doznawanie przyjemności z rowerowego pędu bez straty energii własnej. No cóż świętokrzyskiego Carcassonne (Szydłowa) nie odwiedziliśmy ale i tak po dokonanej korekcie wyszła ciekawa wycieczka. Szkoda tylko, że komórka padła na ostatnich metrach, zmuszając mnie do ręcznego wrysowania jej śladu, do czego długo się zbierałem ;-)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2022