category-icon

Puszcza Sandomierska

110 km
7 h 54 min
202 m
Ropczyce

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-02-09
Ropczyce
category-icon
110 km
202 m
206 m
Średni
7 h 54 min
4.5/6
Trasa na rower, praktycznie każdy, poza szosowym. W sam raz dla modnych ostatnio rowerów typu gravel. Prawie cały czas w obrębie kompleksu leśnego Puszczy Sandomierskiej. Pozwala odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i smogu. Pełna atrakcji historycznych i przyrodniczych. Można ją w dowolnym momencie skrócić lub zmodyfikować, zwłaszcza, że największe ciekawostki historyczne mamy na początku i przy końcu. Start i meta na dworcu kolejowym w Ropczycach, co daje łatwy dojazd z całej południowej Polski. Po przekroczeniu autostrady A4 odnajdujemy ukryty wśród lasu cmentarz choleryczny w Skrzyszowie. Czas na chwilę zadumy nad ulotnością życia doczesnego. Dalej bocznymi drogami w stronę Ocieki, wokół której usytuowanych jest kilkanaście powstałych w latach 1942-43 bunkrów jednostek artyleryjskich SS. Następnie leśną drogą dojeżdżamy do pięknego jeziorka polodowcowego w Sadykierzu. Możemy odsapnąć na piaszczystej plaży. Później trasa wiedzie przez teren Parku Historycznego Blizna związanego z pasjonującą historią niemieckiego poligonu broni rakietowej V1 i V2. Bunkry i wyrzutnie oznakowane i opisane dzięki staraniom lokalnego samorządu. W centrum miejscowości ekspozycja muzealna. Jeśli historia nas przytłoczy, możemy udać się do oddalonej o rzut beretem Rezerwatowej Hodowli Konika Polskiego prowadzonej przez Nadleśnictwo Tuszyma, Dalej już tylko las... Drogami niczym z legendarnego Strade Bianche zmierzamy na północ. Po przejechaniu malowniczej grobli na Stawach Krasiczyńskich rozpoczynamy powrót. Miejscami otwierają się piękne widoki na rozległe podmokłe śródleśne łąki. W Ostrowach Tuszowskich pomnik przy leśnej drodze w miejscu potyczki partyzantów z oddziałem KBW i UB znów przypomina o historii. Na zakończenie przejeżdżamy obok imponujących budynków Cukrowni Ropczyce i po pełnym wrażeń dniu wsiadamy do pociągu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Rzeszowa. Część południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Rzeszowa. Część południowa
Mapa Rzeszowa przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na południe od miasta. Zasięg mapy wyznaczają: Rzeszów na północy, Ropczyce i Krosno na zachodzie, Brzozów na południu, Przeworsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Pogórze Strzyżowskie, Pogórze Dynowskie oraz fragment Pogórza Przemyskiego. Są to wciąż mało znane i rzadko odwiedzane przez turystów regiony. Mapa doskonale nadaje się do wędrówek pieszych i wycieczek rowerowych, jak również dla osób zmotoryzowanych.
Pogórze Strzyżowskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pogórze Strzyżowskie

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok wydania 2022

Okolice Rzeszowa. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Rzeszowa. Część północna
Mapa Rzeszowa i okolic przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na północ od miasta, w tym okolice Mielca. Zasięg mapy wyznaczają: Szwagrów i Nowa Dęba na północy, Czermin na zachodzie, Dębica i Rzeszów na południu, Białobrzegi i Leżajsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Łańcut i Leżajsk – atrakcyjne turystycznie miasta z dużym nagromadzeniem zabytków. Okolice Rzeszowa i Mielca to wciąż mało znany wśród turystów region. Mapa doskonale nadaje się do wycieczek rowerowych i pieszych, jak również dla osób zmotoryzowanych.