category-icon

Rabka i okolice

112 km
1 km
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-07-30
category-icon
112 km
1058 m
1083 m
1.8/6
W upalną niedzielę 30 lipca 2017 roku zrealizowałem jedną z najfajniejszych wypraw rowerowych.

Moja trasa zaczęła się w miejscowości Grzechynia, położonej tuż obok Zawoi w woj. małopolskim. Tam dotarłem swoim samochodem , który zaparkowałem w Grzechyni. Trasa rozpoczęła się w malowniczym miejscu, gdzie był piękny widok na okolice Babiej Góry. Wąską uliczką dotarłem do znanej wielu "Pustelni Niepokalanów", gdzie znajduje się dużo drewnianych budynków o charakterze sakralnym i nie tylko, bowiem jest to ośrodek rekolekcyjny. Nie wchodziłem na poza ogrodzenie pustelni, gdyż jest to teren prywatny, a ponadto, mój strój kolarski nie jest niestosowny do tego miejsca. Dodatkowo obowiązują tam inne ścisłe reguły, a ja nie chciałem być tam intruzem, toteż samą pustelnię widziałem tylko na chwilę z drogi. Jednak miejsce w którym jest ona położona jest niezwykłe i trzeba przyznać, że malowniczo położone, a liczne kapliczki dodają uroku. Na temat działalności pustelni krąży wiele kontrowersji, ale mnie to miejsce bardzo się podobało, choć widziałem je tylko z zewnątrz. Obok murów otaczających pustelnię skręciłem w kierunku Grzechyni, a potem malowniczymi górskimi terenami dotarłem do Zawoi. Tam skręciłem w kierunku Skawicy, a potem prze Białkę dojechałem do Juszczyna, gdzie skręciłem w prawo na drogę wiodącą w kierunku Jordanowa. Trasa wiodła doliną rzeki Skawy, a potem były trudne pagórki, ale trud pedałowania po górach wynagradzały piękne widoki na Tatry. W Jordanowie, skierowałem się przez miejscowość Skawa do samej Rabki, ale nie zawitałem do centrum tego miasta. Kolejny raz towarzyszył mi upał i piękne widoki na Babią Górę i Tatry. Urok trochę popsuła konieczność jazdy tzw. "zakopianką" z Rabki do Naprawy, ale mnie korki nie zatrzymały, czułem się "panem zakopianki" wyprzedzając stojące auta. Przejechałem przez piękne tereny Łętowni, zjeżdżając z "zakopianki", a następnie górskimi terenami przejechałem przez Skomielną Czarną i Wieprzec. I tutaj podczas zjazdu zgubiłem czujnik od licznika... Jak się okazało, wróciłem do Juszczyna i Makowa Podhalańskiego, gdzie zdecydowałem przejechać się nad Zbiornik Świnna-Poręba. do miejscowości Zembrzyce. Jak się okazało wody tam nie ma, choć Pani premier Szydło, kilka dni wcześniej oficjalnie otwarła ten akwen, budowany od czasów komuny...Tam spotkałem cyklistę, któremu uciekło powietrze z dętki i nie miał zapasowej, ani też pompki... Dopompowaliśmy ale i tak nic to nie dało... Ja powróciłem przez Suchą Beskidzką (odwiedziłem to miasto dwukrotnie tam i z powrotem) do Makowa Podhalańskiego, gdzie skręciłem do Grzechyni. Przejechałem przez tą miejscowość cały czas pnąc się pod górkę. Powróciłem w okolice "Pustelni Niepokalanów", gdzie nie zatrzymywałem się, ale tuż obok spotkałem starsze panie z zakonnicą od której otrzymałem... błogosławieństwo. Dojechałem do miejsca, gdzie stał mój samochód, a gdy się wpakowywałem do niego, zauważyłem latającego drona... Czyżby ktoś mnie podglądał :)


Pogoda podczas tej wyprawy była upalna pogoda, wypiłem mnóstwo wody i opaliłem się... No i oficjalnie padło 112 km dla dzieci z domów dziecka...

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Babia Góra i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Babia Góra i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz szlaki turystyczne wraz z kilometrażem. Idealna gdy urlop spędzasz w Zawoni bądź wybierasz się zdobyć najwyższy szczyt Beskidów – Babią Górę zaliczaną do Korony Gór Polskich. Rok wydania: 2018

Zawoja, Babia Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zawoja, Babia Góra

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie. 
Babia Góra (1'725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Babia Góra spośród wszystkich gór polskich, pod względem wysokości ustępuje jedynie szczytom tatrzańskim. Jej charakterystyczną cechą jest asymetria stoków: południowe, opadające w kierunku Orawy są względnie łagodne w stosunku do dobrze widocznych z Zawoi, stromych i urwistych stoków północnych, zwanych „wielką zerwą Babiej Góry”. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Żywiecki część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część wschodnia

Mapa obejmuje wschodnią część pasma Beskidu Żywieckiego wraz z masywem Babiej Góry. Mapa zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Znajdziemy tu wszelkie atrakcje turystyczne, infrastrukturę turystyczną i sportową.  Na mapie zaznaczono miejscowości: Zawoja, Jordanów, Spytkowice, Zubrzyca Górna oraz pogranicze polsko-słowackie. Najbardziej interesujące atrakcje dodatkowo wyróżniono. 

Beskid Żywiecki część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część zachodnia

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc oraz infrastruktury turystycznej i sportowej. Zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Mapa obejmuje zachodnią część pasma Beskidu Żywieckiego z miejscowościami: Węgierska Górka; Milówka, Korbielów, Rajcza, Zwardoń oraz pograniczem polsko-słowackim. 

Rabka-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rabka-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia okolice Rabki-Zdroju od Mszany Dolnej na północy, przez Jurków i Ochotnicę Górną na wschodzie po Nowy Targ na południu, Sidzinę i Podwilk na zachodzie.
Rabka-Zdrój, położona w północnej części Gorców, w dolinie rzeki Raby, znana jest przede wszystkim ze swojej funkcji uzdrowiskowej. Stanowi również dobre miejsce wypadowe w Beskid Wyspowy oraz pasmo Gorców i Gorczański Park Narodowy. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Okolice Rabki-Zdroju to również ciekawe pod względem krajoznawczym miejsca z zabytkową architekturą drewnianą i murowaną oraz muzeami. Rok wydania 2024

 

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.