category-icon

Rabsztyn - Chechło - Rabsztyn

75 km
458 m
Olkusz

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-05-08
Olkusz
category-icon
75 km
458 m
456 m
4.4/6
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 8 maja 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem moim celem była Pustynia Błędowska a w zasadzie jej okolice. Sama pustynia za wielka nie jest i objechanie jej za wiele czasu by nie zajęło, wycieczkę więc rozszerzyłem o znajdujące się w pobliżu miejscowości z interesującymi (przynajmniej mnie) obiektami. Tym sposobem na trasie mojej wycieczki znalazły się większe miejscowości jak Olkusz, Sławków, Bolesław czy Klucze, znalazły się także mniejsze miejscowości z pojedynczymi atrakcjami jak np. Rodaki, Krzywaczka czy Ryczów. Co do pustyni to miałem możliwość obejrzenia jej z dwóch punktów widokowych tj. z Dąbrówki i Czubatki a nawet kawałek się po niej przeszedłem. Ale tylko kawałek bo chodzenie po pustyni poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione a w pobliżu miejsc gdzie byłem żadnych szlaków nie było. Poza tym byłem rowerem a każdy kto się porusza tym środkiem transportu wie jak zachowuje się on podczas jazdy po piasku. Zamiast więc po piasku wybrałem drogi utwardzone, głównie asfaltowe. Sporadycznie tylko zdarzały się drogi gruntowe przez pola czy lasy. Właśnie przez lasy prowadziła dość duża część trasy jednak nie wszędzie było tak kolorowo jakby się mogło wydawać. Mowa o odcinku przez obszar leśny znajdujący się między Bolesławiem a Olkuszem. Znajdują się na tym obszarze różnego rodzaju zakłady przemysłowe, kopalnie, osadniki. W związku z tym było sporo ciężarówek, kurzu no i obawa czy da się przejechać bo część trasy wiodła teren kopalni. Na szczęście droga była przejezdna, nie musiałem wracać i szukać innej trasy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Polish Jurassic Highland
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Polish Jurassic Highland

The Kraków-Częstochowa Upland (Polish Jurassic Highland) extends in south-central Poland, between the cities of Kraków, Częstochowa and Wieluń. It is a hilly landscape with Jurassic limestone rocks, cliffs, valleys and nearly 220 caves. One of the most attractive recreational terrain in Poland, Ojców National Park, belongs to the region.

Miejscowości na trasie