category-icon

Racibórz-Pietrowice Wlk-Gródczanki-Sudice CS

60 km
5 h 4 min
243 m
Adamowice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-06-15
Adamowice
category-icon
60 km
243 m
247 m
Średni
5 h 4 min
5/6
Szlakiem polsko-czeskim
Kościółek Św. Krzyża zbudowany w roku 1667, w polu, oddalony o 2 km od kościoła parafialnego w kierunku miejscowości Gródczanki.
Budowlę wzniesiono w 1667r. przy udziale ówczesnego proboszcza Marcina Moslera. Jest bardzo ładnie wkomponowana we wzgórze Społki, gdzie Pietrowiczanie wypasali swoje bydło. Ciekawy element jej wnętrza - belka z napisami w języku niemieckim, morawskim i polskim, datą 1743 r. i ozdobnym kartuszem, związana jest z odpustami zupełnymi wyjednanymi w 1783 r. przez ojca Anzelma Kotterbę u papieża Piusa VI na dzień Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego, którego tradycja sięga 326 roku, tj. czasów odnalezienia relikwii przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego.

We wnętrzu kościółka znajduje się późnobarokowy ołtarz z obrazem Jezusa Ukrzyżowanego, który pochodzi z początku XVIII i dwa boczne z I poł. XVIII w. Wiąże się z nim legenda mówiąca o cudownej mocy i udzielanych łaskach. Według niej w I połowie XIX wieku, podczas gwałtownej burzy piorun uderzył w szczyt wieży świątyni rozbijając ją w drzazgi. Jedna z nich przebiła dach upadając na ołtarz główny i uszkadzając twarz namalowanego ukrzyżowanego Chrystusa. Zrozpaczony proboszcz chcąc naprawić ikonę i przywrócić jej pierwotny wygląd, zwrócił się do znanych w tym czasie najznakomitszych malarzy z prośbą o rekonstrukcję dzieła. Nikt nie mógł podjąć się przedsięwzięcia, ponieważ nieokreślona, tajemnicza moc, nie pozwalała zbliżyć się do ołtarza. Widząc bezskuteczność podejmowanych działań, zrezygnowany, trafił wreszcie na mało znanego malarza, który zdecydował, że dzieło naprawi i ochoczo rozpoczął przygotowywanie farb do pracy. Malarz zajęty mieszaniem farb, nie zauważył, że do świątyni wszedł proboszcz i zachwycony wyglądem obrazu oraz brakiem na nim śladów nieszczęśliwego zdarzenia zaczął mu dziękować. Zdziwiony entuzjazmem księdza zapewnił, że jeszcze nie zdążył rozpocząć pracy i spojrzał na twarz Chrystusa wyglądającą jak namalowana przez artystę pierwotnie. Padli obaj na kolana i gorąco się modlili do cudownego obrazu. Opowieść błyskawicznie rozeszła się po okolicy i mieszkańcy zaczęli pielgrzymować do kościółka.

Na zewnątrz świątyni znajduje się drewniana ambona i dzwonnica z dwoma dzwonami oraz uzupełnienie tego swoistego sanktuarium neogotycka kaplica z 1899 r. z również „cudownym źródełkiem”, którego właściwości znane są od wieków. Jak mówi legenda korzystał z nich król Jan II Sobieski, który w 1683r. przybył do sanktuarium w trakcie przemarszu wojsk pod oblężony przez Turków Wiedeń.

Znany w okolicy, i nie tylko, kościółek pw. Świętego Krzyża jest miejscem organizowania unikalnych przedsięwzięć przyciągających wiernych z okolicy. Często przybywają tu odwiedzający swoje rodziny na terenach raciborskich goście z Czech i Niemiec. Odbywają się w nim co roku wielkie festyny konne połączone z pokazami ujeżdżania, hippiki i skoków przez przeszkody. Szczególnym jednak zdarzeniem są niespotykane w Polsce barwne , wielkanocne procesje konne, w których uczestniczą parafianie na czele ze swoim proboszczem. Objeżdżają wtenczas i ksiądz błogosławi okoliczne pola, co wg. przekonań chroni je przed klęskami. W dniach 03.05 i 14.09. wypadają uroczyste odpusty, podczas których msze odpustowe tradycyjnie odprawiane są w języku polskim, czeskim i niemieckim.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Rejon Opavy i Slezská Harta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rejon Opavy i Slezská Harta

Mapa rezentuje fragment północnych Czech, przy granicy z Polską, wokół miasta Opawa i zapory wodnej Slezská Harta.

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Miejscowości na trasie