category-icon

Radziszowskie rzeczki i leśne ścieżki

5.5 km
90 m
Skawina, Radziszów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-07-28
Skawina, Radziszów
category-icon
5.5 km
90 m
75 m
4.6/6
OPIS TRASY

W trasę wyruszamy spod przystanku kolejowego ,,Radziszów”. Idziemy parkingiem do ulicy Skawińskiej. Mijamy znak informujący o początku Woli Radziszowskiej. Następnie zachowajcie szczególną ostrożność, ponieważ ok. 150 metrów musimy iść poboczem ruchliwej ulicy. Tuż za przejściem kolejowym skręcamy w lewo w polną drogę. Mijamy trzy posiadłości i idziemy aż do momentu kiedy polna droga zakończy się asfaltową ścieżką. Na ścieżce skręcamy w prawo i podążamy w kierunku doliny Skawinki. Przekraczamy kładkę i dalej pośród strumyków idziemy aż do ulicy Podlesie. Za znakiem stop skręcamy w lewo i ponownie około 150 metrów musimy przebyć poboczem ruchliwej drogi. Mijając sklep spożywczy, skręcamy w ulicę Spacerową. Docieramy do Lasu Bronaczowa – olbrzymiego kompleksu leśnego pozostałego po Puszczy Karpackiej. Najpierw idziemy prostą, leśną trasą tzw. linią. Po drodze mijamy urokliwą polanę, na której można urządzić sobie piknik. Podążamy dalej główną drogą i na skrzyżowaniu szlaków wybieramy ten po prawej stronie (oznaczony jako niebieski). Podążamy za oznaczeniami w dół wzgórza Bronaczowa. U jego podnóża skręcamy w wąską leśną ścieżkę (nie idziemy wprost na kolejne wzniesienie). Teraz, możemy się przenieść w czasie podążając wzdłuż potoku ,,Pasieka’’. Po drodze wielokrotnie będziemy omijać połamane drzewa i przekraczać wody strumienia. Nie zapomnijcie zboczyć lekko z trasy i pospacerować wokół leśnych stawów. Trasa kończy się w tym samym miejscu, w którym wchodziliśmy do lasu. Następnie ul. Spacerową oraz ul. Polesie wracamy na asfaltową ścieżkę rowerową i ruszamy w kierunku doliny Skawinki.

CO ZOBACZYSZ?

- Rzeka Skawinka – ma długość 34 km i wypływa ze zbocza góry Babica położonej w Beskidzie Makowskim. Co interesujące do końca XIX wieku przyjmowano, że rzeka rozpoczyna swój bieg na wschodnich stokach góry Chełm w Beskidzie Makowskim w miejscowości Skawinki. Obecnie rzeka, którą dawniej uważano za Skawinkę nosi nazwę Cedron. Zmiana nazwy związana jest z faktem, iż na jednym ze swoich odcinków Cedron czyli dawna Skawinka meandruję pomiędzy ścieżkami drogi krzyżowej klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej - stąd mieszkańcy nadali jej biblijną nazwę.

- Las Bronaczowa - jest pozostałością po dawnej Puszczy Karpackiej. Teren jest bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowania. Występują tu liczne jary i wąwozy, biegnące w różnych kierunkach, których dnem stale, bądź okresowo, płyną strumienie. Rosną tutaj chociażby np.: wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłowa, ciemiężyca, bluszcz pospolity, konwalia majowa, różne gatunki storczyków czy słynny skrzyp olbrzymi. Bogactwu gatunkowemu roślin w niczym nie ustępuje świat zwierząt. W lesie możemy spotkać różnobarwne motyle, chrząszcze, jaszczurki zwinki, padalce, czy zaskrońce. Z ptaków: dzięcioła czarnego, dudka, kruki myszołowy, kukułki, czarnego bociana, wilgi, puszczyka czy sowę uszatkę.

- Dolina potoku ,,Pasieka’’ – płynie pomiędzy dwoma wzniesieniami lasu Bronaczowa. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w całym kompleksie leśnym. Rzeczka leniwie meandruje pomiędzy drzewami – zarówno powalonymi jak i tymi dumnie górującymi nad okolicą. W obniżeniach terenu znajdują się niewielkie śródleśne bagienka. Po drodze miniemy dwie polany. Na jednej z nich stoi paśnik
.
CIEKAWOSTKA

W późnym średniowieczu i renesansie spacerując kładką nad rzeką Skawinka musielibyśmy przekraczać granicę Polski. Aż przez 286 lat granicę naszej ojczyzny przebiegała bowiem przez centrum dzisiejszego Radziszowa. Wyznaczono ją dokumentem podpisanym przez Bolesława V Wstydliwego w dniu 28 września 1278 r. Na mocy decyzji władcy tereny na lewym brzegu Skawinki przypadły we władanie Księciu Opolskiemu. Ziemia Radziszowska została ponownie zjednoczona dopiero 25 lutego 1564 roku, kiedy to Zygmunt August decyzją sejmu warszawskiego włączył wcześniej wykupione tereny Księstwa Oświęcimskiego w granice Rzeczpospolitej.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Miejscowości na trasie