category-icon

Rajd dni os. Pobitno

23 km
32 m
Rzeszów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-08-12
Rzeszów
category-icon
23 km
32 m
43 m
Łatwy
3.7/6
Szlakiem dworków szlacheckich.
Rajd rowerowy osiedla Pobitno

Rajd zaczynamy na bocznym parkingu cmentarza komunalnego “Pobitno”.
Wyjeżdżamy na Aleję Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, dojeżdżamy do ronda które objeżdżamy dookoła i jedziemy z powrotem do skrzyżowania z ulicami Morwową i Konfederatów Barskich. Skręcamy w lewo w tą drugą ulicę. Jedziemy do skrzyżowania z ul. Załęską w którą skręcamy. Zjazd w dół do skrzyżowania z ulicą Sieciecha gdzie skręcamy w prawo, a po lewej mijamy siedzibę Asseco Poland S.A. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w Aleję Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Aleją tą dojeżdżamy do ronda Jacka Kuronia gdzie trzecim zjazdem skręcamy w ul. Rzecha. Po kilkunastu metrach skręcamy w prawo w drogę serwisową S-19 (ul. Turkusowa).

Z lewej strony będziemy mijać pozostałości parku dworskiego i ukrytego wśród drzew pałacu Jędrzejowiczów. Całość otoczona murem. Obecnie jest zamieszkany przez pracowników służby więziennej.

Tutaj planowany pierwszy postój na odpoczynek.
Następnie jedziemy prosto, dojeżdżamy do wiaduktu S-19 pod którym przejeżdżamy, zaraz za nim skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez tory. Prowadzą one do elewatorów gdzie przechowywane jest zboże.
Dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą Spichlerzową, na którym skręcamy w lewo. Po prawej widać tereny giełdy samochodowej, na której wbrew nazwie można kupić o wiele większy asortyment. Ulicą Spichlerzową dojeżdżamy do skrzyżowania na którym wjeżdżamy ponownie na ulicę Załęską.
Mijamy zakład karny w Załężu. Jest to jeden z największych ośrodków tego typu w Polsce. Dojeżdżamy do ulicy Rzecha. By po kilkunastu metrach wjechać na drogę serwisową oznaczoną znakiem D-40 „Strefa zamieszkania”. Mijamy z stację paliw i wjeżdżamy na ul. Ciepłowniczą, gdzie skręcamy w lewo. Przez skrzyżowanie z ulicą Rzecha jedziemy prosto na most Załęski. Jedziemy prosto w ul. gen. Maczka. Na skrzyżowania z ul. Partyzantów skręcamy w lewo.
Przejeżdżamy przez most im. św. Józefa nad potokiem Przyrwa. Dojeżdżamy do Parku przy szpitalu Miejskim i Dworu Jędrzejowiczów w którym obecnie znajduje się oddział gruźliczy. Na terenie parku planowany jest 2gi postój.

Więcej informacji o pałacu i jego otoczeniu można znaleźć na http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/historia/rzeszowskie-historie-i-historyjki/o-staromiesciu-i-palacu-jedrzejowiczow

Wracamy na ulicę Partyzantów, przejeżdżamy obok pomnika Ofiar Terroru, skręcamy z niej w lewo w ul. Sienkiewicza, ponownie w lewo w ul. Kochanowskiego. Po prawej stronie mijamy Muzeum Techniki i Militariów. Nią dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Siemieńskiego gdzie skręcamy w prawo pod zabytkowy wiadukt kolejowy. Jesteśmy na ul Batorego. Przejeżdżamy przez tereny kolejowe. Prawej mijamy parowóz TKt 48, a po lewej historyczne już budynki kolejowe. Na skrzyżowaniu skręcamy w ul. Głowackiego, przecinamy Aleję Piłsudskiego i skręcamy w prawo w ul. Sobieskiego. Objeżdżamy rondo im. I. Tokarczuka i kierujemy się w kierunku ul. Moniuszki. Na trasie kolejne rondo, im. Żołnierzy Wyklętych i jedziemy ul. Zamkową. Mijając budynek Radia Rzeszów skręcamy w prawo by znaleźć się na Alei Lubomirskich. Po lewej stronie trzeci dwór przy którym mamy postój. Jest to letni pałac Lubomirskich.

Po postoju ruszamy dalej. Skręcamy w prawo w aleję pod kasztanami, po prawej mijamy wille wybudowane w latach międzywojennych a lewej pojawia się Zamek Lubomirskich. Jesteśmy przed bramę tego zamku i ul. Kraszewskiego wjeżdżamy na plac Śreniawitów. Skręcamy w lewo w ul. F. Szopena. Jedziemy aż do skrzyżowania z ul. Naruszewicza by skręcić w prawo w kierunku mostu Narutowicza zwanego też popularnie “tęczowym”. Jesteśmy na ul. Wierzbowej, po lewej mijamy budynki Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, i jesteśmy na alei Rejtana, na niej skręcamy w prawo w kierunku skrzyżowania z aleją Niepodległości w którą skręcamy. Objeżdżamy rondo Krzyża Świętego w kierunku ul. Mieszka I. Dojeżdżamy nią do alei Armii Krajowej by nawrotką wjechać w ul. Paderewskiego. Po kilkuset metrach po prawej pojawia się park im prof. Szafera. Skręcamy w prawo w ul. Powst. Śląskich i wjeżdżamy między drzewa. W nich ukryty jest czwarty punkt naszego rajdu, pałac Chłapowskich.

Po odpoczynku wyjeżdżamy z parku ponownie na ul. Pows. Śląskich w kierunku ul. Witolda. Ulicą ta jedziemy lekko pod górę, wjeżdżamy w ul. Leszka Czarnego i jedziemy przez ul. Lwowską by wjechać w ul. Kujawską. Na końcu tej ulicy skręcamy w lewo w ul. Morgową. Dojeżdżamy do skrzyżowania z aleją Żołnierzy I Armii WP, gdzie skręcamy w lewo i po paru metrach w prawo by ponownie znaleźć się na parkingu z którego rozpoczynaliśmy rajd.
Trasę poleca:Rowery.Rzeszow.pl
Rowery.Rzeszow.pl

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Rzeszowa. Część południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Rzeszowa. Część południowa
Mapa Rzeszowa przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na południe od miasta. Zasięg mapy wyznaczają: Rzeszów na północy, Ropczyce i Krosno na zachodzie, Brzozów na południu, Przeworsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Pogórze Strzyżowskie, Pogórze Dynowskie oraz fragment Pogórza Przemyskiego. Są to wciąż mało znane i rzadko odwiedzane przez turystów regiony. Mapa doskonale nadaje się do wędrówek pieszych i wycieczek rowerowych, jak również dla osób zmotoryzowanych.
Okolice Rzeszowa. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Rzeszowa. Część północna
Mapa Rzeszowa i okolic przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na północ od miasta, w tym okolice Mielca. Zasięg mapy wyznaczają: Szwagrów i Nowa Dęba na północy, Czermin na zachodzie, Dębica i Rzeszów na południu, Białobrzegi i Leżajsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Łańcut i Leżajsk – atrakcyjne turystycznie miasta z dużym nagromadzeniem zabytków. Okolice Rzeszowa i Mielca to wciąż mało znany wśród turystów region. Mapa doskonale nadaje się do wycieczek rowerowych i pieszych, jak również dla osób zmotoryzowanych.

Miejscowości na trasie