Kasinka Mała, os. Świątkówka – trasa questu „Baza Lubo Gości” (początek: przed bramą bazy) – Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” – Lubogoszcz (968 m n.p.m.)
Na Lubogoszcz wyruszamy czarnym szlakiem z małego parkingu zlokalizowanego nad os. Świątkówka w Kasince Małej. Spacerkiem docieramy do pierwszego wzniesienia. Tam proponujemy krótki odpoczynek z długim zachwytem. Podobno w życiu nie należy oglądać się za siebie. Tutaj jednak złamiemy na chwile tę zasadę, bo oto naszym oczom ukaże się majestatyczny Szczebel, u którego stóp rozlokowała się Kasinka Mała z doliną Raby. Patrząc w drugą stronę zobaczymy Mszanę Dolną, a dalej ciekawy widok na Gorce z Turbaczem. Upojeni tymi pejzażami wspinamy się lekko pod górę, aby po ok. 20 min. dotrzeć do mostku, z którego widać już Bazę Lubogoszcz. To tutaj wita nas Jasiek, góral zagórzański, który do poprowadzi nas do Bazy trasą questu, a po drodze opowie arcyciekawe historie i pokaże najciekawsze miejsca, by w nagrodę za wytrwałość obdarować nas prawdziwym skarbem! (trzeba pobrać trasę questu na stronie: http://bestquest.pl/quest/baza-lubo-gosci.html). Po takiej rozgrzewce należy nam się uczta – ta cielesna i duchowa. Słynna kuchnia w Bazie serwuje zagórzańskie specjały, którymi zajadał się sam Karol Wojtyła: sapkę, zupę z korpieli, pierogi z suszonymi śliwkami, czy razowy kołoc z bryndzą. Można tu także skorzystać z warsztatów rękodzielniczych albo wybrać się na spacer przyrodbniczy. Bardziej wytrwali wędrowcy mogą udać się dalej czarnym a następnie czerwonym szlakiem na szczyt Lubogoszcz, który ma aż trzy wierzchołki, a jego najwyższy mierzy 968 m n.p.m.
Trasę opracowała: Magdalena Polańska, Zagórzańskie Dziedziny
Trasę poleca:
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mszana Dolna
Mapa gminy Mszana Dolna obejmuje obszar zamknięty przez Rabkę-Zdrój na zachodzie, Jurków na wschodzie, Pcim na północy oraz przedmieścia Nowego Targu na południu. Na mapie znalazł się spory fragment Gorczańskiego Parku Narodowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Makowski (Średni)
Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid Makowski jest stosunkowo mało popularny wśród turystów, chociaż jest też dosyć gęsto zaludniony. Na mapie przedstawione zostały szlaki piesze oraz trasy rowerowe, zastosowano także cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności terenu. Mapa offline, którą można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne, zasięgiem obejmuje tereny od Wadowic na zachodzie po Dobczyce i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Rok wydania 2023
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy
Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023