category-icon

REGION TARNOWSKI I OKOLICE KRAKOWA: Serpentyny w Iwkowej

74 km
798 m
Polska, małopolskie, Brzesko, powiat brzeski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-12-28
Polska, małopolskie, Brzesko, powiat brzeski
category-icon
74 km
798 m
794 m
3.6/6
Trasa znajdująca się w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym. Rozpoczynamy na dworcu PKP w Brzesku (Brzesko-Okocim). Kierujemy się w kierunku miejscowości Jadowniki, gdzie czeka nas pierwszy podjazd dnia - podjazd pod Bocheniec. Z jego szczytów podziwiać możemy zarówno południowe górskie tereny (przy czystym powietrzu widać Tatry), ale także północne - Brzesko, Bochnię, Tarnów). Po zjeździe kierujemy się na południe do Łoniowej. W centrum wsi za stacją paliw odbijamy w prawo i wspinamy się do Złotej.

Podążamy cały czas bocznymi, spokojnymi drogami. W zamian za niewielki ruch mamy za to masę pagórków :) Na moment wjeżdżamy na drogę krajową 75 ale po kilkuset metrach ją opuszczamy i zjeżdżamy do Tymowej. Tutaj czeka na nas bardzo ciekawy podjazd do Iwkowej. Ciekawy ponieważ posiada około 15 "serpentyn". Zjazd do centrum nie jest już tak zakręcony :)

Za Iwkową przed kolejną zmianą kierunku możemy zatrzymać się w sklepie. Kierujemy się teraz na Rajbrot, który słynie z chrupek kukurydzianych z zającem :) Bocznymi drogami docieramy tymczasem do Lipnicy Murowanej z ładnym rynkiem i dobrymi lodami. Po wizycie w Lipnicy ruszamy na Wiśnicz ale w połowie podjazdu odbijamy na Chronów. Wyjeżdżamy w Uszwi i bocznymi trasami wzdłuż rzeki Uszwica docieramy do Brzeska. Możemy zwiedzić rynek lub udać się na pociąg powrotny :)

AUTOR TRASY: PIOTR KOŁODZIEJ
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie