category-icon

REGION TARNOWSKI I SĄDECKI: Pętla Królewska na Przehybę

212 km
3.1 km
Polska, małopolskie, Sterkowiec, powiat brzeski
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-12-28
Polska, małopolskie, Sterkowiec, powiat brzeski
category-icon
212 km
3125 m
3121 m
4.6/6
Absolutnie królewska trasa dla koneserów kolarstwa szosowego, choć typ roweru jest dowolny. Długi dzień, który zapamiętamy na długo rozpoczynamy na niewielkim przystanku kolejowym w Sterkowcu (Tuż za Brzeskiem). Dojazd z Krakowa bardzo dobry. Kierujemy się na południe, bocznymi drogami przez Maszkienice i Dębno. Podjeżdżamy pod Godów. To pierwszy z bardzo wielu podjazdów dnia.

Jedziemy doliną przez Porąbkę i Łoniową i tam wjeżdżamy do Złotej, z której bocznymi drogami i tajnymi skrótami docieramy do Lipnicy Murowanej. Jedziemy dalej na Rajbrot, a potem Żegocinę. Starannie dobrane boczne drogi wiodą przez Bełdno do Piekiełka. Po fajnym zjeździe odbijamy na Tymbark, choć tym razem centrum obejrzymy z góry.

Za Tymbarkiem jedziemy chwilę krajówką ale dość szybko odbijamy na Słopnice. Czeka nas niemal 11km podjazdu pod Przełęcz Słopnicką w Zalesiu. Początkowe kilometry są jednak bardzo łagodne. Dopiero ostatnie 2 dają się we znaki maksymalnym nachyleniem na poziomie 17%. Zjeżdżamy na dół i kierujemy się w lewo na szczyt przełęczy Ostrej. Teraz chwila odpoczynku bo przed nami 19km zjazdu do Gołkowic Dolnych. Sielanka nie trwa jednak długo bo właśnie w Gołkowicach rozpoczyna się deser dnia - podjazd pod Przehybę.

To jeden z trzech najtrudniejszych podjazdów w Polsce. Jede z trzech który w skali stosowanej podczas kolarskiego wyścigu Tour de France otrzymałby miano podjazdu kategorii HC - czyli podjazdu "poza kategorią". Zaszczyt noszenia kategorii HC posiada niewiele podjazdów na świecie.

Przehyba to 13 km o średnim nachyleniu 6%. Zawodowcy podjeżdżają go w niewiele ponad 40 minut więc nas amatorów czeka coś pomiędzy 1-2 godzin zabawy :) Pierwsza połowa podjazdu jest dość łagodna i przebiega wśród domów. W połowie mijamy jednak szlaban - dalszy ruch samochodowy jest niedozwolony. Wjeżdżamy do lasu - robi się bardziej stromo i z każdym kilometrem coraz bardziej górsko. Nie rzadko spotkamy tutaj śnieg w końcówce Maja.

Na szczycie podjazdu możemy obejrzeć robiący wrażenie przekaźnik radiowo telewizyjny, lub pooglądać panoramę Tatr, a od północy Nowego Sącza i okolic. Znajduje się tu także schronisko PTTK, gdzie zjemy dobry obiad i wypoczniemy na tarasie widokowym.

Zjeżdżamy tą samą drogą (to jedyna asfaltowa droga na szczyt). Na dole wjeżdżamy na Velo Dunajec i omijamy Stary i Nowy Sącz. Kierujemy się na Gródek nad Dunajcem. Możemy odpocząć przy jeziorze. Jedziemy dalej i mniej lub bardziej bocznymi drogami kierujemy się do Filipowic. Tam ponownie wjeżdżamy na wały Dunajca i docieramy do Zakliczyna.

Po chwili jazdy drogą wojewódzką odbijamy w kierunku Jaworska. Czeka nas ostatnie kilka podjazdów, przekroczenie bariery 200km i 3000m przewyższenia :) Po zjeździe do Dębna jest już płasko. Ostatnie 6km i jesteśmy w Sterkowcu. Gratuluję przejechanej trasy!

AUTOR TRASY: PIOTR KOŁODZIEJ
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023



Beskid Sądecki - Turbobikes
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes

Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl

Zapraszamy na:

wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu

Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.

Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.

Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu.
18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl

 

Beskid Sądecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich. Rok wydania 2023

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Miejscowości na trasie