category-icon

Rekreacyjno-zabytkowa trasa wokół jez. Turawskiego

35 km
1 h 27 min
123 m
Polska, opolskie, Turawa, Kotórz, Szczedrzyk, Dylaki, Rzędów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-08-14
Polska, opolskie, Turawa, Kotórz, Szczedrzyk, Dylaki, Rzędów
category-icon
35 km
123 m
113 m
1 h 27 min
5.9/6
Naszą trasę zaczynamy w Kotorzu Małym, niedaleko starej stacji kolejowej i ul. Opolską kierujemy się w stronę zaporowego zbiornika, zbudowanego w 1933 r. przez Niemców czyli nad Jez. Turawskie Duże, o linii brzegowej mającej ponad 23 km, znanym w okolicy łowisku sandaczy. Docieramy do ciekawego barokowego kościoła w Kotorzu Wielkim (z 1784 r.), gdzie droga łączy się z zielonym szlakiem rowerowym – naprzeciwko znajduje się słup przypominający o ponad 700-letniej historii tej miejscowości oraz wszystkich jej nazwach (w większości niemieckich). Wałem wzdłuż Jeziora Dużego, a od Jez. Średniego drogą na Ozimek, mijając po lewej Jez. Turawskie Małe docieramy do miejscowości Szczedrzyk i przed przepompownią kierujemy się ku pięknie ukwieconemu kościołowi św. Mikołaja z 1904 r. i pomnikowi poległych, znajdującemu się na jego tyłach. W pobliżu kościoła można zauważyć kilka domów sprzed 120-160 lat. Tablica informacyjna naprzeciwko straży pożarnej informuje o wszelkich atrakcjach turystycznych okolicy – całej gminy Ozimek. Przez miejscowość Jedlice, przecinając Małą Panew za hutą szkła, mijając zabagniony użytek ekologiczny Antoniów docieramy do Dylak – znajdujemy się dokładnie po drugiej stronie jeziora względem Kotorza.
Po lewej stronie zostawiamy tartak wodny, hodowlę danieli i pracownię rzeźby w Uroczysku i skręcamy w lewo równolegle do jez. Turawskiego w stronę Rzędowa na drogę w wysokim Lesie Turawskim. Z Rzędowa można pieszo przez las dotrzeć po 3,3 km do stawów Marszałki (na północny-zachód), jednak kierujemy się konsekwentnie wzdłuż jeziora i docieramy do najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych, okolic promenady i przystani WOPR (ul. Biwakową na Antoninek).
Mijamy półwysep ze stanicą wędkarską i objeżdżamy elektrownię wodną, mijając stadninę koni w Turawie. Wjeżdżamy do samej Turawy, bardzo popularnego ośrodka wczasowego, wędkarskiego, jeździeckiego i konferencyjnego pod Opolem, gdzie w weekendy odpoczywają tłumy Opolan i ludzi z całego województwa, gdzie w jej centralnym miejscu znajduje się mocno zaniedbany zamek, obecnie siedziba miejscowego domu dziecka. Ten niemal 300-letni zabytek jest zbudowany w stylu barokowym, posiada murowaną wieżę oraz kapliczkę, a wokół sporo ciekawego starodrzewia – pomników przyrody. Prosto za pałacem ul. Kościuszki docieramy z powrotem do Kotorza (po ok. 1,8 km). Trasę tę pokonać można rowerem w ok. 2 godziny, ścieżką jak najbliżej jeziora biegiem w ok. 3-3,5 godz.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Opole
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Opole

Plan miasta Opola w nowych granicach administracyjnych. Na planie umieszczono całą infrastrukturę miejską (urzędy, szkoły, teatry, kina) i turystyczną (szlaki, zabytki). Rok wydania: 2020

Stobrawski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Stobrawski Park Krajobrazowy

Mapa turystyczna Stobrawskiego Parku Krajobrazowego aktualizowana w terenie z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje swym zasięgiem obszar ograniczony od południowego-wschodu Jeziorem Turawskim, od północy sięga po Wołczyn, natomiast od wschodu po Brzeg.

Kraina Dinozaurów
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraina Dinozaurów

Kraina Dinozaurów to obszar ograniczony miejscowościami: Krupski Młyn, Dobrodzień, Zagwiździe, Opole. W centrum mapy znajduje się Jezioro Turawskie z zaznaczonymi wieloma ośrodkami. Obok Jeziora jest miejscowość Krasiejów, gdzie odkryto skamienieliny dinozaurów, na bazie tych wykopalisk utworzono „Park Krasiejów” z wieloma atrakcjami. Przez środek tego terenu przepływa rzeka Mała Panew – świetna do uprawiania kajakarstwa. Obszar ten jest bogaty w ciekawe zakątki, obiekty przyrodnicze i turystyczne. Zaznaczono wszystkie szlaki : piesze, rowerowe , konne i kajakowe.
Mapa została przygotowana tylko dla urządzeń cyfrowych, nie ma odpowiednika w wersji papierowej.

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.