category-icon

Rowerem do miasta Kargula i Pawlaka

125 km
8 h 23 min
1.2 km
Polska, dolnośląskie, Podgórzyn

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-06-07
Polska, dolnośląskie, Podgórzyn
category-icon
125 km
1168 m
1167 m
8 h 23 min
4.7/6
Po około 1.5 godziny dojeżdżam do Lubomierza . Tu jakby czas się zatrzymał. Może to takie złudzenie bo to świąteczny dzień i mimo wszystko jest jeszcze dość wcześnie. Szukam muzeum Kargula i Pawlaka , znajduje w zasadzie bez trudu.
Mieści się ona w zabytkowym, XVI-wiecznym budynku i zajmuje kilka pomieszczeń na parterze. Można tutaj m.in. obejrzeć fragmenty filmów, słynny płot oddzielający posesje głównych bohaterów i ozdobiony koszulami i garnkami, fragment muru z pamiętnym napisem „3 x NIE”, karabin z „którego zamek wylata”, granat do świątecznego ubrania, czy wreszcie ziemię z Krużewnik. Całości dopełnia ekspozycja sprzętów i urządzeń wykorzystywanych w czasach powojennych przez osadników.
No tak , można zobaczyć o ile oczywiście trafi się na taką okazję. Ja jak wielu innych ciekawskich odbijamy się od zamkniętych drzwi , trudno tu szukać szukać informacji, kiedy , za ile……no cóż tu się czas faktycznie zatrzymał………

Przy okazji pobytu w tym miejscu warto zobaczyć znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie kolekcję tablic upamiętniających pobyty w Lubomierzu sławnych aktorów. Ich wizyty najczęściej były związane z organizowanym tutaj od 1997 roku Festiwalem Filmów Komediowych. Przed Domem Płócienników stoi stara i pięknie uformowana kolumna poświęcona św. Maternusowi, patronowi tutejszego kościoła.

To tyle w Lubomierzu, ruszam w kierunku Zamku Gryf . Mijam wieś Prószówka i jakoś zamku nie ujrzałem. Pytam pierwszą napotkaną osobę , musze troszkę wrócić, na wzgórzu za płotem odnajduję ukryte w oddali ruiny zamku. Wejść tu trudno , nie ryzykuje ruszam dalej. Po kilkunastu kilometrach odnajduję szutrową drogę prowadzącą do Jindichowic . W tej niewielkiej czeskiej miejscowości zatrzymuje się na chwilę w niewielkim , ale uroczym skansenie. Po krótkim posiłku ruszam w kierunku Nowego Mesta a potem do przejścia granicznego w Czerniawie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Dolina Palaców i Ogrodów
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Palaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów to bardzo dokładna mapa turystyczna obejmująca swym zasięgiem obszar Kotliny Jeleniogórskiej oraz część Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich. Na mapie oznaczono czasy przejścia na poszczególnych szlakach turystycznych. Rok wydania 2019

Karkonoski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonoski Park Narodowy

Mapa wydawnictwa Galileos w skali 1:33 000 obejmująca swoim zasięgiem obszar Karkonoskiego Parku Narodowego i okolic, została zaktualizowana w terenie. Karkonoski Park Narodowy to jeden z najbardziej popularnych wśród turystów regionów. Na mapie zaznaczono atrakcje turystyczne i krajoznawcze, a także informacje praktyczne. Oznaczono przebieg szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych wraz z czasami przejść. Rok wydania 2020

Góry Izerskie - mapa interaktywna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Izerskie - mapa interaktywna

Jedna z najdokładniejszych na rynku map Gór Izerskich. Zawiera najważniejsze grzbiety zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Gór Izerskich i Jizerskych hor. Mapa została zaktualizowana w terenie i zawiea najważniejsze atrakcje turystyczne i krajoznawcze. Oznaczono na niej szlaki turystyczen: piesze i rowerowe wraz z czasami przejść. Rok wydania 2022

Dolina Bobru
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Bobru

Mapa Doliny Bobru zasięgiem obejmująca obszar od Jeleniej Góry do Bolesławca. Na mapie zaznaczono szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz ważniejsze atrakcje turystyczne. 

Karkonosze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na zachodzie oraz Velka Upa na południu, Kowary na wschodzie i Jelenia Góra na północy. Ważniejsze atrakcje turystyczne zostały wyszczególnionea, a ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy poziomic co 10 m. Rok wydania 2022

Karkonosze, Góry Izerskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze, Góry Izerskie

Mapa w świetnej skali 1:35 000. Na mapie znajdują się Karkonosze, Góry Izerskie, plany (centra miast) Świeradowa-Zdroju, Karpacza, Szklarskiej Poręby oraz czeskich miejscowości: Harrachova i Szpindlerowego Młynu.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów rozciągające się na długości około 40 km. Głównym grzbietem przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Wyróżniającym się elementem krajobrazu Karkonoszy są kotły polodowcowe z malowniczymi jeziorkami oraz unikatowe formacje skalne. Tutaj swoje źródła ma największa czeska rzeka - Łaba. Symboliczną studnię odnaleźć można pod Łabskim Szczytem, na wysokości 1386 m n.p.m. Krajobraz karkonoski urozmaicają licznie występujące na potokach wodospady i kaskady. Występujące tu wody termalne i mineralne przyczyniły się do rozwoju znanych uzdrowisk - Cieplic i Świeradowa-Zdroju, a w Czechach - Janské Lázně. 

Góry Izerskie to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów położone na terenie Czech i Polski. Składa się z niezbyt wysokich grzbietów górskich. Najwyższym wzniesieniem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Takie ukształtowanie powierzchni w połączeniu z dobrym zagospodarowaniem i dużą atrakcyjnością terenu przyczyniło się do rozwoju turystyki - pieszej, rowerowej i narciarstwa biegowego. Gęsta sieć utwardzonych dróg niczym magnes przyciąga licznie przybywających tu kolarzy górskich. Zimą popularne Izery oferują dobrze przygotowane trasy pod biegówki. Najpopularniejszym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego są Jakuszyce.

Rok wydania: 2022

Miejscowości na trasie