Przebieg: Bełżec - Żyłka - Łaszczówka - Tomaszów Lubelski - Rabinówka - Podlesina –Chyże Stopień trudności: średni.
Wycieczka pozwala zwiedzić Tomaszów Lubelski - ośrodek powiatowy, a zarazem największe miasto na Roztoczu Polskim, bogate w pamiątki historii.
0,0 km - opuszczamy dworzec PKP w Bełżcu, przeprowadzając rower przeciwnej stronie. Kierujemy się w prawo. Po pokonaniu dystansu 1,6 km, po prawej stronie na skraju lasu dostrzegamy pojedynczy BUNKIER LINII MOŁOTOWA.
2,5 km - na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Zjeżdżamy stromo do miejscowości Żyłka.
3,6 km - w Żyłce skręcamy w prawo, by przejechać przez most. Mijamy kaplice PW. Matki Bożej Częstochowskiej.
4,0 km - za mostem udajemy się prosto, wpierw drogą asfaltową, następnie gruntową. Odtąd czerwony szlak pieszy Wolnościowy prowadzi nas częściowo po trasie dawnej wąskotorówki
z Bełżca do Tomaszowa Lub.
7,5 km - między Żyłką a Łaszczówką napotkamy jedno ze źródeł Sołokiji (kiedyś parowozy z Bełżca zaopatrywały się w nim w wodę).
10,0 km - Łaszczówka. W centrum miejscowości skręcamy w lewo.
13,5 km - w Tomaszowie Lubelskim przejeżdżamy obok zespołu cmentarzy, z kwaterą żołnierską oraz grobem gen. Tadeusza Piskora, dowódcy armii „Lublin” we wrześniu 1939 r. Osiągamy drogę krajową nr 17, którą jedziemy w prawo, do Rabinówki.
18,0 km - Rabinówka, przecięcie niebieskiego szlaku pieszego Centralnego. Pod koniec miejscowości udajemy się w lewo, a na kolejnym skrzyżowaniu w prawo, by minąć stadninę koni i dojechać do Podlesiny.
22,3 km - na głównym skrzyżowaniu w Podlesinie obok kaplicy i pomnika kierujemy się w lewo i początkowo asfaltem, następnie drogą gruntową przez las docieramy do miejscowości
Chyże.
26,4 km - po przejechaniu przez miejscowość natrafiamy na KAPLICZKĘ ŚW. ANTONIEGO, usytuowaną pod lasem. Po przejechaniu przez las docieramy do Bełżca. Tu nadal jedziemy szosą do skrzyżowania przy sklepie spożywczym, gdzie skręcamy w lewo, w ulicę wyłożoną trylinką. Następnie po pokonaniu 50 m kierujemy się w prawo i drogą gruntową docieramy do słynnego POMNIKA PRZYRODY – JAŁOWCA POSPOLITEGO.
27,5 km - wracamy na asfaltową ulicę, którą kierujemy się na wprost, by dojechać do drogi wojewódzkiej nr 865. Udajemy się 120 m w lewo, skręcamy w prawo i drogą gruntową (100 m) przecinającą tory kolejowe trafiamy do POMNIKA PRZYRODY „LIPKI” oraz usytuowanego wśród starych drzew POMNIKA ROMÓW I SINTI.
26,3 km - wracamy do drogi wojewódzkiej, udajemy się nią w prawo. Po 400 m jazdy po prawej widzimy CERKIEW GRECKOKATOLICKĄ PW. ŚW. BAZYLEGO WIELKIEGO, która kryje się za POPÓWKĄ (przedszkole), 50 m dalej usytuowany jest KOŚCIÓŁ PW. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI. Po przejechaniu kolejnych 400 m po lewej napotkamy ścieżkę do ŹRÓDEŁKA ŚW. FLORIANA.
29,6 km - jedziemy nadal drogą wojewódzką, docieramy do skrzyżowania z drogą krajową nr 17. Stojąc na tym skrzyżowaniu, po lewej stronie, za sklepem zobaczymy DAWNĄ STACJĘ
POMP WODNYCH.
Skręcamy w prawo. Przed przejazdem kolejowym należy zwrócić uwagę na murowaną KAPLICZKĘ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA. Po chwili dojeżdżamy do dworca PKP, na którym zaczęła się wycieczka. Opodal znajduje się KOMPLEKS OBIEKTÓW POKOLEJOWYCH.
Trasę poleca:Grupa gmin z Roztocza
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze
Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej atrakcyjności turystycznej, m.in. Zamość, Józefów, Tomaszów Lubelski. Mapa Roztocza przedstawia szlaki, zabytki, informacje ważne dla turystów. Rok wydania 2023
Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i niezbyt rozpoznawalny region, a w tym takie „miejscówki”, jak: Lubaczów, Oleszyce, Horyniec-Zdrój, Narol, Ruda Różaniecka i inne. Znajdziemy tu wiele pamiątek w postaci cerkwi (w większości w stanie ruin) i opuszczonych cmentarzy greckokatolickich. Odszukiwanie tych miejsc w terenie, olbrzymie kompleksy leśne i rzadka zabudowa wsi (co przekłada się na niewielki ruch samochodowy), stwarzają doskonale warunki do uprawienia turystyki rowerowej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerem po Roztoczu
"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo przyrodnicze. Mapa "Rowerem po Roztoczu" powstała przy współpracy gmin z tego obszaru: Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Narol, Horyniec Zdrój, Bełżec, Lubycza Królewska i Cieszanów.
Zapraszamy na rowerową podróż przez ten niezwykły zakątek, do zwiedzania atrakcji i odkrywania tajemnic Roztocza!