Rowerem po Roztoczu Bełżec nr 2 Wycieczka do Tomaszowa Lub.

Dodano 1 kwietnia 2016 przez plik GPX
Rowerem po Roztoczu Bełżec nr 2 Wycieczka do Tomaszowa Lub.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

74951
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 28,8 km
  • Czas trwania: 1 h 41 min
  • Średnia prędkość: 17,02 km/h
  • Przewyższenie: 89,06 m
  • Suma podejść: 610,26 m
  • Suma zejść: 623,96 m
  • Data: 1 kwietnia 2016
  • Lokalizacja: Bełżec
483981
Dworzec PKP w Bełżcu
Przed wojną Bełżec miał bezpośrednie połączenie kolejowe ze Lwowem. Stacja Bełżec była jednym z największych zakładów pracy w okolicy. Jeszcze do końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku, Bełżec był bardzo ważnym węzłem kolejowym. Rozpoczynało i kończyło tutaj bieg wiele pociągów zarówno pasażerskich jak i towarowych, między innymi do Wrocławia, Warszawy, Zakopanego, Gliwic, Katowic, Krakowa, Przeworska oraz Zamościa.
Dzisiaj jedynie w okresie letnim kursują szynobusy relacji LUBLIN – ZAMOŚĆ – BEŁŻEC – JAROSŁAW – RZESZÓW

Oprócz tego znajduje się tutaj punkt wyjściowy wycieczek na Roztocze oraz rozpoczynają się lub przebiegają następujące szlaki turystyczne:
piesze:
 niebieski (Centralny) przez wzniesienie wapienia (wysokości 386 m n.p.m.) i Zwierzyniec do Szastarki. Długość szlaku: 143,5 km.
 czarny (Łącznikowy) do Narola. Szlak łączy (w Bełżcu) szlaki „wolnościowy” i „centralny” ze szlakami „południowym” i im. „Brata Alberta” (w Narolu). Długość szlaku: 12 km.
 czerwony (Wolnościowy, dawniej zwany jako szlak Walk z Bandami) prowadzący z Tomaszowa Lubelskiego przez wzniesienia Krągły i Długi Goraj (szlak przechodzi siodłem pomiędzy nimi) do Hrebennego. Długość szlaku: 41,5 km.
Rowerowe:
Centralny Szlak Rowerowy Roztocza: Kraśnik – Goraj – Szczebrzeszyn – Zwierzyniec – Susiec – Bełżec – Hrebenne, znakowany kolorem czerwonym. Długość szlaku: 189 km.
483982
Bunkier Linii Mołotowa w Kolonii - Szalenik
Zlokalizowany wśród pól na wzgórzu obok miejscowości Kolonia – Szalenik, był częścią tzw. Raworuskiego Rejonu Umocnionego. Sieć umocnień wzdłuż niemiecko-radzieckiej linii demarkacyjnej wzięła nazwę od imienia radzieckiego ministra spraw zagranicznych. W obawie o atak Wehrmachtu, Sowieci wykonali w wielkim pospiechu w latach 1940-41 system umocnień złożony ze 13 zgrupowanych schronów bojowych zwanych Rejonami Umocnionymi. Teren Roztocza obejmował Raworuski Rejon Umocniony. Biorąc pod uwagę typową jakość budowania w ZSRR, bunkry wykonano nadspodziewanie solidnie, najprawdopodobniej dlatego, iż budowniczowie nie mieli komu sprzedać części przeznaczonego na konstrukcje cementu. Polska ludność zwykła była bowiem kupować potrzebne materiały w sklepie, a nie od pokątnych sprzedawców, co było normą w Kraju Rad. Linia Mołotowa nie odegrała poważniejszej roli w czerwcu 1941 roku. Z powodu zaskoczenia
nie wszystkie bunkry zostały na czas obsadzone, zresztą Niemcy z reguły je omijali, pozostawiając ich likwidację siłom drugiego rzutu.
483983
Bunkier Linii Mołotowa w Kolonii - Szalenik. Kolejne ujęcie
483984
Żyłka. Wierzchowina z której możemy podziwiać Panoramę Bełzką
483985
Mijamy witacz sołectwa Żyłka
483986
Żyłka. Plac zabaw na który możemy wstapić z dziećmi
483987
Żyłka. Kaplica Pw. Matki Bożej Częstochowskiej
Jest to kaplica murowana, wybudowana w 1991 roku w miejscu starej istniejącej już w latach sześćdziesiątych. Kapliczkę usytuowano w miejscu gdzie 2.10.1942 r. okupanci rozstrzelali 7 mieszkańców wioski za rzekome podpalenie stajni w Bełżcu.
483988
Żyłka. Kaplica Pw. Matki Bożej Częstochowskiej- wnętrze
483989
Łaszczówka. Parafia Pw. Trójcy Przenajświętszej
483990
Grób generała Tadeusza Piskora w Tomaszowie Lubelskim
Na Cmentarzu Wojskowym, w Tomaszowie Lubelskim obok swych Żołnierzy spoczął generał Tadeusz Piskor, dowódca najpierw Armii "Lublin", potem dowódca z połączonych "resztek" oddziałów Armii "Kraków" i "Lublin"-"Frontu Północnego". Ciekawostką może być to, iż w bitwie zwanej przez historyków "pod Tomaszowem Lubelskim", w dniach 18-20.09.1939 roku, panowie generałowie Antoni Szyling, wówczas były dowódca Armii "Kraków" i generał Piskor, obaj panowie na tzw. "ostateczną bitwę" tych ww. dwóch armii szli pieszo, ponieważ nawet z ich łazików postanowiono przelać resztki paliwa do zbiorników tankietek TKS.
483991
Cmentarz Wojenny z 1939 r. w Tomaszowie Lubelskim na którym znajduje się m.in. grób generała Tadeus
483992
Stadnina Koni Rogowe Kopce w Rabinówce
483993
Stadnina Koni Rogowe Kopce w Rabinówce
483994
Podlesina -źródełko
483995
Chyże. Miejsce za remizo-świetlicą
483996
Chyże. Doskonałe miejsce za remizo-świetlicą na grila i nie tylko
Walorem tego terenu jest cisza i spokój. Zarówno to miejsce jak i cała miejscowość Chyże otoczone są lasem, nie ma tu fabryk co powoduje, że powietrze jest bardzo świeże. Jest to idealne miejsce na wyciszenie się i refleksje. Tutejsze lasy są piękne i pełne uroków. Z chwilą gdy rozpoczyna się okres grzybobrania zbieracze „wyruszają w teren”. Najczęściej zbiera się tu prawdziwki, podgrzybki, kurki i rydze.
483997
Chyże. Widok z lotu ptaka na Kaplicę Pw. Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia
Pierwotnie wybudowana staraniem gospodarzy wioski Chyże w roku 1890. W latach sześćdziesiątych XX wieku kapliczka została rozebrana, a na jej miejscu wymurowano następną o większych rozmiarach. W realizacji tego przedsięwzięcia przeszkadzały ówczesne władze strasząc i wzywając ludzi na niekończące się przesłuchania oraz nakładając dotkliwe kary finansowe. Po przyłączeniu do parafii Bełżec w 1992 r. rozbudowano kapliczkę dobudowując: dwie nawy i prezbiterium.
483998
Chyże. Zdjęcie lotnicze.
483999
Kapliczka Św. Antoniego w Chyżach
Została wybudowana w XIX wieku. Figurkę wykonał ludowy rzeźbiarz – Teodor Grzegorz Szepelak. Ważnym faktem historycznym jest to, że miejsce, w którym stoi kapliczka, to zbiorowa mogiła, powstała po epidemii cholery. Dawniej żegnano przy niej zmarłych odprowadzanych na cmentarz w Narolu. Z kapliczką związanych jest wiele legend.
484000
Kapliczka Św. Antoniego w Chyżach
484001
Bełżec. Jałowiec Pospolity-pomnik przyrody
Ponad dwuwiekowy krzew, który przybrał postać sporego drzewa. Jego wysokość wynosi 7,5 m, a obwód pnia 92 cm. Jest objęty ochroną od 27 czerwca 1961 r. decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie. W 2008r. został jednym z laureatów Plebiscytu „7 atrakcji Zamojszczyzny”, który był zorganizowany przez Koło Przewodników Terenowych przy Oddziale PTTK w Zamościu
484002
Bełżec - Zagóra. Krzyż wodowany w czasie suszy
To jeden z najciekawszych obiektów
sakralnych nie tylko Bełżca ale i całej
Lubelszczyzny. Otóż w czasie długotrwałej
suszy krzyż wstawiano do
rzeczki Krynica w intencji rychłych
opadów. Uwierzcie, że pomagało!
Deszcz wkrótce zaczynał padać, a wtedy
krzyż wracał na swe miejsce, czyli
na podwórze przy jednym z domów na
tzw. Zagórze.
484003
Bełżec. Doskonałe oznakowanie miejsc godnych uwagi oraz ulic pomaga bez problemu dotrzeć do celu
484004
Bełżec. Zwiedzamy dalej jadąc w odpowiednim kierunku
484005
Bełżec. Można również skorzystać z oferty miejscowego "Orlika"
Orlik w Gminie Bełżec jest typowym obiektem Programu „Moje Boisko – Orlik 2012” oddanym do użytku w 2009 r. Składa się z dwu boisk:
• jedno wielofunkcyjne o wymiarach 19x30m z nawierzchnią poliuretanową na której rozgrywane są mecze w koszykówkę, siatkówkę i tenisa ziemnego.
• drugie boisko o wymiarach 30x60m służy do gry w piłkę nożną i wielu innych dyscyplin sportowo-rekreacyjnych.
Stanowi bardzo istotny punkt w gminie. Jest ważnym miejscem uprawiania sportu dla miejscowej młodzieży, która chętnie korzysta z jego oferty.
484006
Bełżec. Lipki oraz Pomink Romów i Sinti
484007
Bełżec. Lipki oraz Pomink Romów i Sinti
68 lip drobnolistnych rośnie w widocznym tutaj, dawnym parku dworskim, który należał do rodziny Moraczewskich. Jest on zlokalizowany na zachód od cerkwi, za torami. Do 1940r. Niemcy zarówno na terenie parku jak i folwarku prowadzili obóz pracy dla Żydów i Cyganów. Wielu z pracujących tam zabito, a ich ciała grzebano na miejscu. O tych zdarzeniach przypomina stojący wśród drzew pomnik upamiętniający romskie ofiary obozu pracy w Bełżcu. Przez niemal 100 lat lipy osiągnęły ok. 30 m wysokości, a ich obwody mają od 150 do 340 cm. „Lipki” są obiektem chronionym od 02.XII.1988 roku Orzeczeniem Wojewody Zamojskiego
484008
Bełżec. Cerkiew greckokatolicka pw. Św. Bazylego Wielkiego
Drewniana cerkiew z 1756 r. wraz z cmentarzem przy cerkiewnym o powierzchni 0,21 ha.
Cerkiew zbudowana jest z bali sosnowych w klasycznym trójdzielnym układzie (prezbiterium, nawa główna i babiniec) przykryta dachem dwuspadowym, gdzie umieszczono jedną kopułę z latarnią. W 1947 roku cerkiew przestała pełnić swe funkcje sakralne.
Na przełomie lipca i sierpnia 2007 r. przez 10 dni artyści z całej Polski uczestniczyli w „ I Ogólnopolskim Plenerze Malarskim Bełżec 2007”. Dzięki wspaniałemu natchnieniu jakie dawał swojski klimat i urok tego miejsca artyści namalowali 70 obrazów i rysunków. Prace pokazano na wystawie w cerkwi ukazując jednocześnie jej niepowtarzalny urok.
W 2009 roku została wyremontowana i od tamtej pory organizowane są w niej wystawy tematyczne np. w 2011 r. w lipcu pokazano oryginalne carskie wrota, które kiedyś były na jej wyposażeniu, a obecnie znajdują się w Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim, ikony i mnóstwo przedmiotów codziennego użytku, należących do mieszkańców Bełżca. Natomiast we wrześniu zorganizowano wernisaż prac plastycznych przygotowanych w ramach zajęć plastycznych projektu „Aktywna w działaniu”
484009
Bełżec. Cerkiew greckokatolicka pw. Św. Bazylego Wielkiego -wnętrze
484010
Bełżec. Cerkiew greckokatolicka pw. Św. Bazylego Wielkiego -wnętrze
484011
Bełżec. Cerkiew greckokatolicka pw. Św. Bazylego Wielkiego, wystawa prac
484012
Bełżec. Popówka
Obecnie Przedszkole Samorządowe. Stoi obok Cerkwi . Gdy cerkiew pełniła swoją funkcję sakralną mieszkał w niej Pop.
484013
Bełżec. Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Zespół kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski obejmuje murowany kościół z lat 1911 – 1912, dzwonnicę z 1912 roku oraz plebanię murowaną z 1910 roku. Kościół ma na swym wyposażeniu relikwie Krzyża Świętego, relikwie Świętego Jana Pawła II oraz relikwiarze z XVII w. przeniesione z Żółkwi. Należy zaznaczyć, iż w 1971 roku, podczas uroczystości nawiedzenia obrazu Matki Bożej w świątyni gościli dwaj kardynałowie: Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński
484014
Bełżec. Wnętrze Kościoła Matki Bożej Królowej Polski
484015
Bełżec. Wnętrze Kościoła Matki Bożej Królowej Polski
W ołtarzu głównym umieszczony
jest obraz Patronki, natomiast na zasuwie
drugi, zatytułowany „Scena pod krzyżem”.
W ołtarzach bocznych widnieją obrazy
przedstawiające Serce Najświętszego Serca
Pana Jezusa oraz Świętego Józefa z Dzieciątkiem.
484016
Bełżec. Źródełko Św. Floriana na rzece Kryniczce Bełżeckiej
484017
Bełżec.Dawna stacja pomp wodnych
Znajduje się przy ulicy Lwowskiej, blisko rzeki, z której pobierano wodę tłoczoną później rurami na stację kolejową dla
parowozów. Budynek wciąż zachowuje dawny wygląd dzięki temu, że ceglana elewacja nie
została otynkowana.
484018
Bełżec. Kapliczka Najświętszego Serca Pana Jezusa
Jest murowaną kapliczką usytuowaną przy drodze w kierunku Lwowa. Wybudowana po drugiej wojnie światowej przez Ks. Ireneusza Kmiecika jako „Pomnik wdzięczności za ocalenie Bełżca w latach okupacji: 1939 - 1944 oraz poległych tutaj żołnierzy”. Kapliczkę wzniesiono na terenie cmentarza wojennego. Kapliczkę zaliczyć można do domkowych, prowadzą do niej drzwi umieszczone w arkadzie. W środku znajduje się figura Pana Jezusa.
Z tego miejsca w Niedzielę Palmową rokrocznie począwszy od 1997 r. wyrusza uroczysta procesja z palmami i podąża ulicami Bełżca do Kościoła Parafialnego, gdzie po uroczystej sumie następuje ogłoszenie wyników konkursu na najwyższą palmę wielkanocną który organizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury. Jest to jedyna tego rodzaju impreza na terenie powiatu tomaszowskiego. W Polsce odbywa się on zaledwie w kilku miejscach. Charakteryzuje się tym, że uczestnicy konkursu zgłaszają do udziału palmy, które często mają ponad 10 metrów wysokości.
484048
Bełżec. Kopmpeks obiektów pokolejowych
Zachowane do dziś obiekty parowozowni
pokazują rangę dawnej stacji Bełżec,
gdzie spotykały się łączniki pomiędzy
tzw. Koleją Nadwiślańską w Rejowcu,
a Koleją Galicyjską w Muninie.
484049
Belżec. Karczma rybna - Karpiówka
Zamówienia z dowozem pod numerem tel. – 731 370 155
Karp / amur smażony: 5 zł/100g
◊ saute z głębokiego oleju
◊ w chrupiąco złocistej panierce
◊ z cebulką na maśle cytrynowym
Filet z karpia smażony: 6 zł/100g
◊ saute z głębokiego oleju
◊ w chrupiąco złocistej panierce
◊ z cebulką na maśle cytrynowym

Karp zapiekany w porach: 4 zł/100g
Karp z grila z w aromatyczym sosie śmietanowym: 5 zł/100g
Karp Dukata:4 zł/100g

Sum / szczupak smażony sauté: 7 zł/100g
Sum zapiekany po męsku: 8 zł/100g
Szczupak zapiekany w śmietanie z borowikami: 7 zł/100g

Pstrąg: 6zł/100g
◊ saute z głębokiego oleju
◊ smażony w migdałach
◊ zapiekany w śmietanie
◊ grilowany w ziołach z nutą masła
◊ grilowany ze szpinakiem w orzechach

Sola w warzywach: 3 zł/100g

Pierogi z karpiem:12 zł/10 szt
Sakiewki nadziewane wędzonym pstrągiem a opiekane serem:3 zł/ szt
Chrupiące fileciki rybne dla dzieci:4 zł/100gr
Zupa rybaka:8zł/400ml
Żurek na wędzonym sumie: 8zł/400ml
DODATKI
Frytki, ziemniaki opiekane: 4 zł
Ziemniaki z wody, ryż,makaron sojowy: 3zł
Kasza jaglana, kasza kuskus:3 zł
Zestaw surówek:3 zł
Warzywa na parze, warzywa grilowane:5 zł

Karp wędzony, pstrąg wędzony:35 zł/kg
Karp wędzony dzwonko:40 zł/kg
Przebieg: Bełżec - Żyłka - Łaszczówka - Tomaszów Lubelski - Rabinówka - Podlesina –Chyże Stopień trudności: średni.
Wycieczka pozwala zwiedzić Tomaszów Lubelski - ośrodek powiatowy, a zarazem największe miasto na Roztoczu Polskim, bogate w pamiątki historii.

0,0 km - opuszczamy dworzec PKP w Bełżcu, przeprowadzając rower przeciwnej stronie. Kierujemy się w prawo. Po pokonaniu dystansu 1,6 km, po prawej stronie na skraju lasu dostrzegamy pojedynczy BUNKIER LINII MOŁOTOWA.

2,5 km - na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Zjeżdżamy stromo do miejscowości Żyłka.

3,6 km - w Żyłce skręcamy w prawo, by przejechać przez most. Mijamy kaplice PW. Matki Bożej Częstochowskiej.

4,0 km - za mostem udajemy się prosto, wpierw drogą asfaltową, następnie gruntową. Odtąd czerwony szlak pieszy Wolnościowy prowadzi nas częściowo po trasie dawnej wąskotorówki
z Bełżca do Tomaszowa Lub.

7,5 km - między Żyłką a Łaszczówką napotkamy jedno ze źródeł Sołokiji (kiedyś parowozy z Bełżca zaopatrywały się w nim w wodę).

10,0 km - Łaszczówka. W centrum miejscowości skręcamy w lewo.

13,5 km - w Tomaszowie Lubelskim przejeżdżamy obok zespołu cmentarzy, z kwaterą żołnierską oraz grobem gen. Tadeusza Piskora, dowódcy armii „Lublin” we wrześniu 1939 r. Osiągamy drogę krajową nr 17, którą jedziemy w prawo, do Rabinówki.

18,0 km - Rabinówka, przecięcie niebieskiego szlaku pieszego Centralnego. Pod koniec miejscowości udajemy się w lewo, a na kolejnym skrzyżowaniu w prawo, by minąć stadninę koni i dojechać do Podlesiny.

22,3 km - na głównym skrzyżowaniu w Podlesinie obok kaplicy i pomnika kierujemy się w lewo i początkowo asfaltem, następnie drogą gruntową przez las docieramy do miejscowości
Chyże.

26,4 km - po przejechaniu przez miejscowość natrafiamy na KAPLICZKĘ ŚW. ANTONIEGO, usytuowaną pod lasem. Po przejechaniu przez las docieramy do Bełżca. Tu nadal jedziemy szosą do skrzyżowania przy sklepie spożywczym, gdzie skręcamy w lewo, w ulicę wyłożoną trylinką. Następnie po pokonaniu 50 m kierujemy się w prawo i drogą gruntową docieramy do słynnego POMNIKA PRZYRODY – JAŁOWCA POSPOLITEGO.

27,5 km - wracamy na asfaltową ulicę, którą kierujemy się na wprost, by dojechać do drogi wojewódzkiej nr 865. Udajemy się 120 m w lewo, skręcamy w prawo i drogą gruntową (100 m) przecinającą tory kolejowe trafiamy do POMNIKA PRZYRODY „LIPKI” oraz usytuowanego wśród starych drzew POMNIKA ROMÓW I SINTI.

26,3 km - wracamy do drogi wojewódzkiej, udajemy się nią w prawo. Po 400 m jazdy po prawej widzimy CERKIEW GRECKOKATOLICKĄ PW. ŚW. BAZYLEGO WIELKIEGO, która kryje się za POPÓWKĄ (przedszkole), 50 m dalej usytuowany jest KOŚCIÓŁ PW. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI. Po przejechaniu kolejnych 400 m po lewej napotkamy ścieżkę do ŹRÓDEŁKA ŚW. FLORIANA.

29,6 km - jedziemy nadal drogą wojewódzką, docieramy do skrzyżowania z drogą krajową nr 17. Stojąc na tym skrzyżowaniu, po lewej stronie, za sklepem zobaczymy DAWNĄ STACJĘ
POMP WODNYCH.
Skręcamy w prawo. Przed przejazdem kolejowym należy zwrócić uwagę na murowaną KAPLICZKĘ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA. Po chwili dojeżdżamy do dworca PKP, na którym zaczęła się wycieczka. Opodal znajduje się KOMPLEKS OBIEKTÓW POKOLEJOWYCH.
Trasę poleca
Grupa gmin z Roztocza

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia
Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i...

Mapa Roztocze
Roztocze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej...

Mapa Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta