Na trasie dominują walory przyrodnicze, choć nie brakuje też obiektów kulturowych (kapliczki, krzyże) oraz militarnych, jak schrony bojowe Linii Mołotwa.
0,0 km - z dworca PKP w Bełżcu kierujemy się w lewo, jedziemy krótko drogą krajową nr 17, by po 100 m skręcić w prawo, w drogę do Brzezin, którą powoli wspinamy się na wierzchowinę. Z niej dostrzegamy na widnokręgu dwa pagóry - są to najwyższe wzgórza Roztocza Polskiego . Krągły Goraj (389 m n.p.m.) i Długi Goraj (392 m n.p.m.).
3,5 km - gdy dotrzemy do skrzyżowania w centrum Brzezin, na wprost zobaczymy KAPLICĘ FILIALNĄ PW. ŚW WOJCIECHA. Kierując się w lewo, napotkamy przydrożną FIGURĘ MATKI BOŻEJ. Skręcamy w prawo i wydostajemy się na pola. Od kamiennego krzyża z 1869 r. jedziemy drogą gruntową. Skręcamy w prawo, w leśną, asfaltową drogę, która mija Suche Jezioro – chronione jako użytek ekologiczny. Na rozwidleniu udajemy się w prawo i przecinamy ruchliwą (!) drogę wojewódzką nr 865.
8,5 km - Jesteśmy w pobliżu miejscowości Kadłubiska. Skręcamy w prawo.
10,5 km - rezerwat Minokąt (opis - zobacz rozdział dotyczący Narola).
13,0 km - dojeżdżamy do lokalnej szosy i skręcamy w prawo. Powracamy w ten sposób do Bełżca (13,5 km). Tu nadal jedziemy szosą do skrzyżowania przy sklepie spożywczym (14 km). Tu skręcamy w lewo, w drogę wyłożoną trylinką. Następnie po pokonaniu 50 m kierujemy się w prawo i drogą gruntową docieramy do POMNIKA PRZYRODY - JAŁOWCA POSPOLITEGO. Jedziemy za znakami niebieskiego szlaku pieszego. Docieramy do szerokiej drogi krajowej nr 17 (ul. Zamojskiej) i skręcamy za znakami niebieskimi w prawo. Po przeciwnej stronie drogi, przy moście dostrzegamy zabytkowy obiekt z czerwonej cegły - jest to DAWNA STACJA POMP WODNYCH.
16,0 km - na skrzyżowaniu jedziemy w lewo. Poruszamy się ulicą Armii Krajowej, wpierw asfaltową, następnie z trylinki. Po pokonaniu 1,3 km spójrzmy w lewo, w gąb lasu, gdzie rozciągają się tereny źródliskowe (prowadzi do nich chodnik). Jadąc dalej drogą gruntowa przez las, docieramy do ZALEWU MŁYNKI.
20,0 km - drogą gruntową wjeżdżamy do miejscowości Żyłka. Na pierwszym skrzyżowaniu kierujemy się w prawo i wspinamy się szosą na wzniesienie.
21,5 km - na następnej krzyżówce kierujemy się również w prawo i po 600 m jazdy po lewej stronie wśród pól zobaczymy BUNKIER LINII MOŁOTOWA.
24,0 km - zjeżdżając szosą przez Szalenik- Kolonię docieramy do KOMPLEKSU OBIEKTÓW POKOLEJOWYCH. Z tego miejsca widzimy już po drugiej stronie
torów dworzec PKP, na którym rozpoczęliśmy wycieczkę.
Trasę poleca:Grupa gmin z Roztocza
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze
Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej atrakcyjności turystycznej, m.in. Zamość, Józefów, Tomaszów Lubelski. Mapa Roztocza przedstawia szlaki, zabytki, informacje ważne dla turystów. Rok wydania 2023
Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i niezbyt rozpoznawalny region, a w tym takie „miejscówki”, jak: Lubaczów, Oleszyce, Horyniec-Zdrój, Narol, Ruda Różaniecka i inne. Znajdziemy tu wiele pamiątek w postaci cerkwi (w większości w stanie ruin) i opuszczonych cmentarzy greckokatolickich. Odszukiwanie tych miejsc w terenie, olbrzymie kompleksy leśne i rzadka zabudowa wsi (co przekłada się na niewielki ruch samochodowy), stwarzają doskonale warunki do uprawienia turystyki rowerowej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerem po Roztoczu
"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo przyrodnicze. Mapa "Rowerem po Roztoczu" powstała przy współpracy gmin z tego obszaru: Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Narol, Horyniec Zdrój, Bełżec, Lubycza Królewska i Cieszanów.
Zapraszamy na rowerową podróż przez ten niezwykły zakątek, do zwiedzania atrakcji i odkrywania tajemnic Roztocza!