category-icon

Rowerem po Roztoczu Józefów nr 6 Szlak Geoturystyczny

78 km
666 m
Józefów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-04-25
Józefów
category-icon
78 km
666 m
670 m
3.1/6
Szlak geoturystyczny Roztocza Środkowego.
Liczy 73 km, w tym: 44 km drogą asfaltową, 25 km drogą leśną i gruntową miejscami lekko piaszczystą, 4 km o nawierzchni typu szuter lub tłuczeń. Na szlaku występują znaki kierunkowe, w kilku miejscach znaki umiejscowione są na drzewach. Trasa ze względu na ilość km, wiele podjazdów i trudne miejscami odcinki terenowe należy do wymagających. Sugerowany kierunek jazdy: z Józefowa ulicami Kościuszki i Leśną w kierunku Krasnobrodu, później Suśca.
Miejsca interesujące na trasie z uwzględnieniem odległości od punktu startu:
0 km – pawilon geoturystyczny, który mieści się przy rynku w Józefowie i pełni funkcję wystawienniczą, gdzie w boksach tematycznych przedstawione są walory przyrody nieożywionej Roztocza i eksponaty wykonane z miejscowego kamienia.
1 km – ścieżka dydaktyczna i Izba przyrodnicza przy siedzibie Nadleśnictwa Józefów.
2,2 km – pracownia rzeźbiarska w Majdanie Nepryskim.
5 km – góra „Młynarka” (opis – trasa nr 1).
9 km – sztolnie w Senderkach, podziemne wyrobiska po eksploatacji piaskowca wapnistego wykorzystywanego do wyrabiania kamieni młyńskich, browarnych i żarna. Sztolnie nie są udostępnione do zwiedzania.
10,2 km – „Szkoła 69”, szkoła z XIX w. zaadaptowana na pub w stylu angielskim, organizowane tu były koncerty znanych artystów, m.in. występował Ray Wilson z legendarnej grupy Genesis.
21 km – zbiornik rekreacyjny w Krasnobrodzie o powierzchni 23 ha z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, plażą i bazą gastronomiczną.
22 km – wieża widokowa i kamieniołom w Krasnobrodzie, gdzie w skałach można znaleźć pozostałości fauny i flory z ery Mezozoicznej (sprzed 60 mln lat)
23,3 km – zespół klasztorny z XVII w.
35,2 km – wzgórze „Wapielnia” najwyższe wzniesienie Roztocza Środkowego – 386 m n.p.m.
44,6 km – wieża widokowa.
45,6 km – Susiec, miejscowość turystyczna z bogatą ofertą noclegową i gastronomiczną.
50,8 km – szumy w rezerwacie „nad Tanwią” (opis – trasa nr 3)
53,1 km – „Kościółek” (opis – trasa nr 3).
62,9 km – platforma widokowa i kamieniołom k. Nowin, gdzie odsłaniają się kenozoiczne (sprzed 20 mln lat) masywne wapienie detrytyczne i drobnoziarniste organodetrytyczne.
64,4 km – rezerwat „Czartowe Pole” (opis – trasa nr 1).
64,6 km -stodoła zaadaptowana przez Nadleśnictwo Józefów dla potrzeb dydaktycznych, udostępnianie tylko dla grup, tel. 84-6878005 do Nadleśnictwa Józefów.
72,8 km – baszta widokowa i kamieniołom Babia Dolina w Józefowie, którego forma urzeka swą różnorodnością. W skałach wapiennych pochodzenia kenozoicznego (sprzed 20 mln lat) widoczne są studnie i kominy krasowe oraz muszle różnych gatunków małży.
Trasę poleca:Grupa gmin z Roztocza
Grupa gmin z Roztocza

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Roztocze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej atrakcyjności turystycznej, m.in. Zamość, Józefów, Tomaszów Lubelski. Mapa Roztocza przedstawia szlaki, zabytki, informacje ważne dla turystów. Rok wydania 2023

Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia

Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i niezbyt rozpoznawalny region, a w tym takie „miejscówki”, jak: Lubaczów, Oleszyce, Horyniec-Zdrój, Narol, Ruda Różaniecka i inne. Znajdziemy tu wiele pamiątek w postaci cerkwi (w większości w stanie ruin) i opuszczonych cmentarzy greckokatolickich. Odszukiwanie tych miejsc w terenie, olbrzymie kompleksy leśne i rzadka zabudowa wsi (co przekłada się na niewielki ruch samochodowy), stwarzają doskonale warunki do uprawienia turystyki rowerowej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Rowerem po Roztoczu
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerem po Roztoczu

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo przyrodnicze. Mapa "Rowerem po Roztoczu" powstała przy współpracy gmin z tego obszaru: Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Narol, Horyniec Zdrój, Bełżec, Lubycza Królewska i Cieszanów. 

Zapraszamy na rowerową podróż przez ten niezwykły zakątek, do zwiedzania atrakcji i odkrywania tajemnic Roztocza!



Miejscowości na trasie