category-icon

Rowerem po Roztoczu Narol nr 5 Szlak pomarańczowy

31 km
2 h 6 min
255 m

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-05-07
category-icon
31 km
255 m
255 m
Średni
2 h 6 min
5.4/6
Szlak pomarańczowy
Długość trasy - ok. 30 km.
Przebieg: Narol - Krupiec - Łówcza - Wola - Płazów - Ruda Różaniecka - Jezioro - Stawy - góra Grochy - Narol.
Stopień trudności - średni.
Oznakowanie: kolor pomarańczowy.

Krótszy wariant trasy (5a) prowadzi z Płazowa do Narola asfaltowymi leśnymi drogami z pominięciem Rudy Różanieckiej (całość 23,5 km).

0,0 km - z rynku w Narolu udajemy się drogą asfaltową w kierunku Lubaczowa. Po przejechaniu ok. 1km skręcamy w drogę w lewo do dzielnicy Krupiec (przejazd do Łówczy - trasa nr 4).
7,2 km - w centrum Łówczy skręcamy w prawo. Jedziemy doliną potoku Łówczanka, po prawej napotkamy pomnik milicjantów poległych w 1945 r. w obronie miejscowego posterunku zaatakowanego przez UPA.
9,2 km - na krzyżówce kierujemy się w prawo do Płazowa. Na wprost, pośród lip stoi przydrożna kapliczka. Jedziemy szosą przez las. Po lewej, przy kamiennym krzyżu znajduje się źródełko, w którym można zaopatrzyć się w czystą wodę. Wjeżdżając do Płazowa mijamy przydrożną kapliczkę.
12,6 km - osiągamy drogę wojewódzką nr 865 Jarosław - Bełżec, skręcamy w prawo, następnie w lewo, by skierować się do Rudy Różanieckiej (4 km). W centrum Płazowa wyróżnia się zabytkowy, murowany kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła, z 1822 r. Obok kościoła stoją dwie XIX-wieczne dzwonnice. Całość otoczona jest kamiennym murkiem z bramką z XIX w. i wieńcem starych drzew. Przed kościołem stoi pomnik wzniesiony w X rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę (1928). W pobliżu znajduje się budynek dawnej karczmy żydowskiej oraz źródło. Po przeciwnej stronie drogi wojewódzkiej widoczna jest kopuła murowanej cerkwi greckokatolickiej wybudowanej z cegły w 1936 r.
Z Płazowa jedziemy szosą do Rudy Różanieckiej, wśród lasów sosnowych i pól. Na skraju lasu, około 300 m na południe od drogi znajduje się cmentarz żołnierski z I wojny światowej.
16,8 km - w Rudzie Różanieckiej dojeżdżamy do pięknego zespołu pałacowo-parkowego. W obiekcie mieści się od 1960 r. Dom Pomocy Społecznej. Do zespołu pałacowego należy dawny dwór, stanowiący od końca XIX wieku oficynę pałacową. Całość obiektów otacza park z przełomu XVIII i XIX w. ze stawami. W składzie florystycznym parku dominują krajowe gatunki liściaste, zwłaszcza fragmenty olsu na licznych wyspach, groblach i na obrzeżach stawów. W najbliższym otoczeniu pałacu przeważa klon i jesion.
Na skrzyżowaniu jedziemy w prawo, w kierunku Huty Różanieckiej i Suśca. Przejeżdżamy obok największego w powiecie lubaczowskim kompleksu stawów rybnych. W Rudzie Różanieckiej hodowano ryby jeszcze zanim tutejsze stawy stały się własnością Brunickich i Wattmannów. Baron Hugo von Wattmann specjalizował się w hodowli pstrągów i karpi. Za jego czasów w latach międzywojennych na bagnach i torfowiskach powstało około 10 stawów. Obecnie w Rudzie Różanieckiej działa gospodarstwo rybackie, pracujące na bazie zespołu stawów hodowlanych. Po lewej stronie szosy zobaczymy Karczmę i Hotel „Dębowy Dwór". Można tu odpocząć i zjeść świeżą rybę na wyspie.
18,7 km - za stawami skręcamy w prawo, w asfaltową drogę leśną do Narola. Wspinamy się na górę Grochy, mijamy uroczysko „Kamieniołom Czepierlanka" oraz rezerwat Las Bukowy (opis trasy - wycieczka nr 1).
30,2 km - rynek w Narolu.
Trasę poleca:Grupa gmin z Roztocza
Grupa gmin z Roztocza

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Roztocze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej atrakcyjności turystycznej, m.in. Zamość, Józefów, Tomaszów Lubelski. Mapa Roztocza przedstawia szlaki, zabytki, informacje ważne dla turystów. Rok wydania 2023

Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia

Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i niezbyt rozpoznawalny region, a w tym takie „miejscówki”, jak: Lubaczów, Oleszyce, Horyniec-Zdrój, Narol, Ruda Różaniecka i inne. Znajdziemy tu wiele pamiątek w postaci cerkwi (w większości w stanie ruin) i opuszczonych cmentarzy greckokatolickich. Odszukiwanie tych miejsc w terenie, olbrzymie kompleksy leśne i rzadka zabudowa wsi (co przekłada się na niewielki ruch samochodowy), stwarzają doskonale warunki do uprawienia turystyki rowerowej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Rowerem po Roztoczu
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerem po Roztoczu

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo przyrodnicze. Mapa "Rowerem po Roztoczu" powstała przy współpracy gmin z tego obszaru: Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Narol, Horyniec Zdrój, Bełżec, Lubycza Królewska i Cieszanów. 

Zapraszamy na rowerową podróż przez ten niezwykły zakątek, do zwiedzania atrakcji i odkrywania tajemnic Roztocza!



Miejscowości na trasie