category-icon

Rowerem po włościach Gołęszyców. ksanna

25 km
498 m
Polska, śląskie, Syrynia

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-05-08
Polska, śląskie, Syrynia
category-icon
25 km
498 m
760 m
Średni
4.7/6
Zachęceni udaną inauguracją sezonu Seniorzy wzmogli naciski na komandora w celu organizacji następnej wycieczki. Postawili warunek, trasa ma być krótsza, żeby jak najwięcej "starzików" mogło w niej uczestniczyć. Postanowiliśmy objechać "włości Gołęszyców" i sprawdzić co dzieje się przy budowie polderu Racibórz Dolny. Zbiórka na "rynku" w Syrynii, na którą stawiło się 11 kolarzy łącznie z 83-letnim Gienkiem K. Po słowie wstepnym Prezesa ruszyliśmy na trasę. Wiodła ona przez Nowe Nieboczowy gdzie powstaje dużo nowych domów (oczywiście nadal brakuje prądu,wody i kanalizacji). Zaczęto również budowę nowych dróg co na razie skonczyło się wykopaniem dziury. Później trafiliśmy na Grabówkę gdzie w ub. roku oddano do użytku nowy kościółek przeniesiony z Ligoty Tworkowskiej wraz z Centrum Kultury. Obiekt robi ogromne wrażenie zwłaszcza jego usytuowanie z widokami na Wielikąt i Bramę Morawską. Po przejeździe przez groblę na Wielikącie wjechaliśmy na teren polderu. Zatrzymaliśmy się na "popas" w Ligocie obok miejsca gdzie jeszcze niedawno stał kościółek i działała przeprawa promowa między Ligotą a Tworkowem (do 1997roku). Następnie porzykaliśmy w kościele p.w. Józefa w Nieboczowach (być może po raz ostatni bo nowy kościół od września ma być budowany na Dąbrowach). Pomodliliśmy się również na grobie naszego Kolegi Łucjana, który był głównym obrońcą istnienia Nieboczów. Następny przystanek to Lubomia i przerwa na lody kawę i "rzezane", żeby nabrać sił przed "gwoździem" programu grodziskiem Gołęszyców z VIII/IX wieku. Dojazd do niego jest trudny co najłagodniej określają słowa Krystiana (to nie byl dobry pomysł). Na zalesionym terenie dobrze widoczne są pozostałości rozbudowanych fortyfikacji. Gród był centrum władzy plemienia Gołęszyców. Zakończenie u Antka A. gdzie jak zwykle jego urocza Żona i Antek przyjęli nas po królewsku wyśmienitym bograczem i swojskim kołoczem. Pogoda dopisała i w doskonałym nastroju po twórczych rozmowach rozjechaliśmy się do domów.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ostrava i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice

Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.

Rok wydania: 2016/2017

Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.