category-icon

Rzeka Czarna Maleniecka na trasie Rożenek-ujście-Sulejów, czyli "Pracowitą Czarną Maleniecką"

19 km
4 h 51 min
181 m
Sulejów, Piotrków Trybunalski, województwo łódzkie, Łódź, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-12-27
Sulejów, Piotrków Trybunalski, województwo łódzkie, Łódź, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno
category-icon
19 km
181 m
154 m
Średni
4 h 51 min
6/6
Czarna Maleniecka poza walorami krajobrazowymi i bogatą szatą roślinną jest przykładem czynnego związku rzeki z gospodarką człowieka. Napędza bowiem koła młynów i urządzeń mechanicznych, poi liczne stawy i wypełnia zbiorniki zaporowe. Spływ rozpoczynamy na prawej odnodze poniżej zastawki w miejscowości Rożenek(na lewej usytuowany jest młyn). Czarna ma charakter rzeki rozlewającej się szeroko wśród łąk, a gdzie indziej podcinającej wysokie i porośnięte lasem brzegi. Dolina Czarnej na tym odcinku wypełniona jest bujną roślinnością. W korycie napotkać nieliczne powalone drzewa i stare pale i kołki pozostałości po mostach i kładkach. Po około 14 kilometrach żegnamy się z pracowitą rzeką Czarną Maleniecką i wypływamy na szerokie wody Pilicy, Spływ najlepiej zakończyć we wsi Kurnędz 2 km dalej na lewym brzegu rzeki Pilicy lub w pobliskim Sulejowie 6 km od ujścia. Przymusowe przenoski: przy młynie i MEW w Dąbrowie Nad Czarną i Jazie przy MEW Piła.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Zalew Sulejowski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zalew Sulejowski i okolice

Mapa przedstawia okolice jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Zalew Sulejowski rozciąga się między Sulejowem a Smardzewicami z południowego-zachodu na północny-wschód. Dzięki większemu arkuszowi zasięg tego wydania mapy został znacznie powiększony, i wyznaczają go: Tomaszów Mazowiecki na północy, Piotrków Trybunalski na zachodzie, Sulejów na południu i Sławno na wschodzie. Mapa adresowana jest zarówno dla wodniaków korzystających z walorów Zalewu Sulejowskiego jak miłośników wypraw rowerowych i pieszych wędrówek dla mieszkańców Tomaszowa Maz., Piotrkowa Trybunalskiego i pozostałych okolicznych miejscowości.
Zalew stwarza znakomite warunki do uprawiania sportów i wszelkiej rekreacji wodnej.
Jego atutem jest naturalna i urozmaicona, porośnięta w większości borami sosnowymi linia brzegowa, na której występują liczne plaże. Atrakcyjne środowisko naturalne w połączeniu z dobrym zagospodarowaniem turystycznym gwarantują udany wypoczynek nad wodą.
Na odwrocie mapy znajduje się informator krajoznawczy, wędkarski i żeglarski.

Rok wydania: 2021

Dolina środkowej Pilicy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina środkowej Pilicy

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny-Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe-Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol. Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeka na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka). Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi. Mapa polecana jest także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz osobom zmotoryzowanym. Rok wydania: 2022

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.