category-icon

Rzeka Drzewiczka na trasie Drzewica - Odrzywół czyli "Drzewiczka dla przyjaciół"

17 km
5 h 36 min
72 m
Drzewica, Odrzywół, Tomaszów Mazowiecki, województwo łódzkie
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-05-16
Drzewica, Odrzywół, Tomaszów Mazowiecki, województwo łódzkie
category-icon
17 km
72 m
80 m
5 h 36 min
6/6
Drzewiczka jest prawobrzeżnym dopływem Pilicy o dł. ponad 90 km (w/g najnowszych pomiarów GPS). Płynie przez Petrykozy, Opoczno, Drzewicę, Odrzywół i uchodzi do Pilicy na wprost Nowego Miasta nad Pilicą. Rzeka Drzewiczka od Drzewicy do Odrzywołu zadziwi nas meandrując sosnowymi borami oraz zielonymi łąkami wzbogaconymi kępami wierzb. Kajaki wodujemy na prawym brzegu za mostem w Drzewicy nieopodal ruin zamku, by za krótkim odcinkiem miejskim wpłynąć w ładną zieleń leśną i łąkową. Drzewiczka na tym odcinku ma miejscami szybszy nurt, trochę bystrzy, parę spiętrzeń i różną liczbę zwalonych drzew (w zależności od pory roku i pracowitości bobrów). W połowie trasy we wsi Nieznamierowice możemy popłynąć prosto lub lewą odnogą. Na wprost przed mostem drogowym pozostały po starym młynie jaz wymusza na nas pierwszą i trudną przenoskę, najlepiej przez przyjazne po prawej stronie gospodarstwo agroturystyczne (po wcześniejszym uzgodnieniu). Na lewej odnodze natomiast są dwa spiętrzenia, jedno małe przed mostem, a za mostem i stawem trochę większe i kamieniste. Dalej rzeka również wije się w większości wśród lasów, a jej naturalne koryto zaskakuje wysokimi skarpami. Spływ możemy zakończyć po ponad 17 km na przedmieściach Odrzywołu, przed progiem z pali Larsena lub kajaki przenieść prawą lub lewą stroną i popłynąć dalej. Po prawej stronie duże stawy hodowlane i uciążliwy, wąski dojazd przez las nad rzekę. Pozostały kilometr do mostu drogowego płyniemy z rozwagą, ponieważ jest tam niewielki, rozmyty próg i drewniane pozostałości po starym moście, które wymagają zręcznego manewrowania.
Drzewiczka ma wysokie walory przyrodniczo-krajoznawcze i zapewnia niezapomniane przeżycia estetyczne związane z obcowaniem z dziką przyrodą.
Z przyjemnością można zabrać na nią przyjaciół.
Trasę poleca amber.travel, www.przystan.tm.pl

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Dolina środkowej Pilicy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina środkowej Pilicy

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny-Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe-Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol. Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeka na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka). Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi. Mapa polecana jest także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz osobom zmotoryzowanym. Rok wydania: 2022

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.

Miejscowości na trasie