category-icon

Rzeka Pilca na trasie Tomaszów Maz.- Inowłódz "Pilica Złocista Kochanka"

19 km
3 h 47 min
367 m
Tomaszów Mazowiecki, Spała, Inowłódz, Łódź, województwo łódzkie,
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-04-06
Tomaszów Mazowiecki, Spała, Inowłódz, Łódź, województwo łódzkie,
category-icon
19 km
367 m
305 m
3 h 47 min
6/6
To spływ dla każdego!!! Zarówno dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z kajakami jak i dla bardziej wprawionych. Leniwie płynąca rzeka z niewielkimi bystrzami pod mostem kolejowym w Tomaszowie oraz za mostem w Inowłodzu, sprawia, że przez cały czas naszej wyprawy możemy delektować się pięknem, dostojnością rzeki, która nie bez przyczyny nazwana została Złocistą Kochanką. Te kilka godzin spędzone w kajaku daje nam możliwość obcowania z naturą jakiej nigdy nie poznalibyśmy, podczas spaceru, jazdy rowerem czy też innej formy turystyki. Dodatkową atrakcją spływu może być spotkanie z historią podczas zwiedzania Spały, ruin Zamku Kazimierza Wielkiego oraz kościółka św. Idziego w Inowłodzu. Dla wielu ten spływ zapada w pamięci powodując nieodpartą chęć powrotu. Rzeka Pilica była eksplorowana przeze mnie od źródeł do ujścia i opisana jest na stronie amber.travel i przez nią polecana.

Pilica jest lewym dopływem Wisły o długości 325 km (dane IMGW), a w/g najnowszych obliczeń przy pomocy GPS dlugość jej wynosi 340 km. Wypływa z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej powyżej miasta Pilica. Przyrodniczo i krajoznawczo szlak rzeki jest bardzo atrakcyjny i dostępny dla kajaków przez cały rok aż od Żarnowca. Górna część szlaku jest dosyć trudna do płynięcia z uwagi na dosyć częstą zabudowę hydrotechniczną (jazy, progi, młyny, MEW) i związaną z tym dużą ilością przenosek. Indywidualnie możemy polecić Pilicę już od Żarnowca, grupowo od Szczekocin i Koniecpola, a najlepiej od Maluszyna, gdzie kończą się rzeczne przeszkody. Z grupą przyjaciół udało nam się kiedyś spływ na Pilicy rozpocząć bardzo wysoko, bo we wsi Wierbka zaraz za miastem Pilica. Nie polecam nikomu z tego miejsca startować, chociaż będąc już tam warto podjechać do źródeł rzeki powyżej miasta Pilica i zobaczyć skąd ona wypływa. Rzeką płynie się stosunkowo szybko, początkujący kajakarze dziennie mogą pokonać odcinek (ale od Maluszyna) ok. 30 km . Na pokonanie trasy od Maluszyna do Mniszewa powinniśmy przeznaczyć ok. 10 dni. Krajobraz rzeki Pilicy jest naturalnym terenem przyrodniczym i wypoczynkowym z licznymi zabytkami i bogatą historią. Kręte koryto rzeki tworzy wiele wysp, półwyspów, rozlewisk, pętli, łuków i zakoli. Wody rzeki posiadają nawet drugą klasę czystości. Pilica przepływa przez trzy parki krajobrazowe: Przedborski, Sulejowski i Spalski. W 1974 roku w wyniku przegrodzenia rzeki Pilicy i wybudowania betonowo-ziemnej zapory w Smardzewicach powstał na terenie woj. łódzkiego piękny Zalew Sulejowski - "morze" w środku Polski. Oprócz funkcji retencyjnej i energetycznej zbiornik jest wykorzystywany przede wszystkim w celach rekreacyjnych (wędkarstwo, kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing, a od czerwca 2015 motorowodniactwo). Pilica posiada kilka interesujących dopływów takich jak: Luciąża, Drzewiczka, Czarna Maleniecka, Czarna Włoszczowska, Wolbórka, Krztynia, Biała Lelowska. Poniżej kilometraż szlaku rzeki Pilicy od Maluszyna do ujścia, czyli na odcinku na którym przede wszystkim organizujemy spływy kajakowe. Na naszej stronie ponadto autorskie opisy dopływów Pilicy i nie tylko.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Zalew Sulejowski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zalew Sulejowski i okolice

Mapa przedstawia okolice jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Zalew Sulejowski rozciąga się między Sulejowem a Smardzewicami z południowego-zachodu na północny-wschód. Dzięki większemu arkuszowi zasięg tego wydania mapy został znacznie powiększony, i wyznaczają go: Tomaszów Mazowiecki na północy, Piotrków Trybunalski na zachodzie, Sulejów na południu i Sławno na wschodzie. Mapa adresowana jest zarówno dla wodniaków korzystających z walorów Zalewu Sulejowskiego jak miłośników wypraw rowerowych i pieszych wędrówek dla mieszkańców Tomaszowa Maz., Piotrkowa Trybunalskiego i pozostałych okolicznych miejscowości.
Zalew stwarza znakomite warunki do uprawiania sportów i wszelkiej rekreacji wodnej.
Jego atutem jest naturalna i urozmaicona, porośnięta w większości borami sosnowymi linia brzegowa, na której występują liczne plaże. Atrakcyjne środowisko naturalne w połączeniu z dobrym zagospodarowaniem turystycznym gwarantują udany wypoczynek nad wodą.
Na odwrocie mapy znajduje się informator krajoznawczy, wędkarski i żeglarski.

Rok wydania: 2021

Dolina środkowej Pilicy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina środkowej Pilicy

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny-Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe-Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol. Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeka na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka). Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi. Mapa polecana jest także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz osobom zmotoryzowanym. Rok wydania: 2022

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.

Miejscowości na trasie