category-icon

Rzyki Jagódki- Leskowiec- schronisko "Pod Leskowcem"- przeł. Pod Gancarzem- Rzyki

7.2 km
4 h 39 min
412 m
Polska, małopolskie, Andrzychów
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-11-04
Polska, małopolskie, Andrzychów
category-icon
7.2 km
412 m
411 m
4 h 39 min
2.3/6
Do Rzyk-Jagódek docieramy około 9 rano a i tak zajmujemy na darmowym, leśnym parkingu ostatnie miejsce. Chociaż inne dostępne miejsca parkingowe- już mniej darmowe- są puste (po powrocie wszystko będzie wypełnione po przysłowiowe "brzegi"). Szlak (czarny) wiedzie stąd najkrótszym podejściem na grzbiet Beskidu Małego niemalże na sam szczyt Leskowca 922 m npm. Szlak wiedzie bukowym lasem wyjątkowo pięknym o tej porze roku, zwłaszcza, że tegoroczna jesień jest długa i na drzewach mamy sporo nie opadłych, a czasem wręcz jeszcze zielonych liści. Wędrówka z Klarą jak zwykle wymaga sporych pokładów cierpliwości, a tak czasem osiągam ich spąg (czyli dno).



Ze szczytu rozciąga się imponująca panorama na wschodnią stronę, na cztery pasma Beskidów: Żywiecki z Babią i Policą, Gorce z Turbaczem , Kudłoniem i Gorcem, Wyspowy z Mogielicą i Makowski z Lubomirem daleko hen na horyzoncie.



Schronisko trochę zawodzi swoim wyposażeniem, szczególnie WC-tem. Jadalnia też skromna, dużo ludzi woli ławy rozstawione na zewnątrz, a pogoda sprzyja. Są dzieci, emeryci, rowerzyści i górscy biegacze (motocykliści będą w niższych partiach, gdzie łatwiej i całkowicie bezkarnie można rozjeżdżać leśne ścieżki i dróżki), turyści i spacerowicze.



Zjadamy ciepłe drugie śniadanie, korzystamy bez przyjemności z WC, napawamy się panoramą i schodzimy niebieskim szlakiem w kierunku Gancarza. Nie dochodzimy jednak na tę górę, bo z przełączy Pod Gancarzem odbijamy na szlak św. Jakuba i nim schodzimy- pod koniec bardzo stromo- w dolinę potoku Wieprzówka, do osiedla Jagódki w Rzykach, skąd rozpoczęliśmy naszą wycieczkę

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Miejscowości na trasie